Pieniądze rosną… w ziemi? Pędy chmielu są warte ponad 4 tys. zł!

Ogrodnik, który będzie zbierać pędy chmielu
W Niemczech za pędy chmielu płaci się nawet 4 tys. zł za kilogram, fot. Bits and Splits / Comugnero Silvana
ikona podziel się
Opublikowano: 29.01.2024 r., 11:06 | Autor: Paulina Zambrzycka
W Polsce pędy chmielu często traktujemy jako chwast. Tymczasem właśnie ta roślina zyskała tytuł najdroższego warzywa na świecie. W Niemczech ludzie są gotowi zapłacić za pędy chmielu nawet 1000 euro za kilogram. Wszystko dlatego, że zbiory rośliny są dość trudnym zadaniem.

Roślina w Polsce rośnie dziko

Pędy chmielu uznawane są powszechnie za najdroższe warzywo świata. W Polsce nie cieszą się zbyt dużą popularnością w kuchni, jednak za granicą uchodzą za prawdziwy przysmak. W naszym kraju pędy chmielu w dalszym ciągu traktowane są jako chwast. Ogrodnicy wciąż z nim walczą, zwłaszcza gdy psuje starannie wypielęgnowane grządki w ogrodzie. Jednak nasi sąsiedzi, np. Niemcy i Francuzi, uważają rośliny za rarytas. Niektórzy określają je nawet „dzikimi szparagami” – dotyczy to głównie młodych pędów białych, które wyglądem przypominają niewielkie białe szparagi.

Jeśli nie masz ogrodu, a w nim pędów chmielu, warto poszukać roślin z końcem zimy na łące lub w lesie. Wówczas możesz sprawdzić, za co tak naprawdę ludzie są w stanie zapłacić ogromną sumę pieniędzy. Okazuje się, że za pędy chmielu na targowiskach w Niemczech lub Holandii płaci się nawet 1000 euro za kilogram – czyli ok. 4400 zł. Jednak nie każdy okaz będzie kosztować tyle samo. Trzeba podkreślić, że zielone pędy są starsze i łatwiejsze w zbiorze – w związku z tym są tańsze. Zdecydowanie droższe są białe pędy chmielu. W Polsce możemy zbierać rośliny zupełnie bezpłatnie, choć nie jest to najłatwiejsze zadanie. Sprawdź najpopularniejsze chwasty w ogrodach.

Znajdziesz tylko, gdy stopnieje śnieg

Pod względem kulinarnym wyróżniamy dwa rodzaje jadalnych pędów chmielu – zielone i białe. Sprawa wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku szparagów. Zielone pędy za sprawą padających na nie promieni słońca zyskują właśnie taki kolor. Są również bardziej wyrośnięte. Z kolei białe pędy nie wyrastają ponad glebę. Co jeszcze wiadomo o tych dwóch rodzajach pędów chmielu?

  • Zielone pędy chmielu – potrafią wyrosnąć pomiędzy różnymi roślinami, a nawet wspiąć się po drzewie. Powinno się je zbierać od marca maksymalnie do maja. Pędów chmielu nie należy ścinać ostrym nożykiem, a łamać lub urywać rośliny o długości ok. 15 cm – do spożycia nadaje się tylko górna część. Mimo że zielone nie są tak drogie, jak białe, wciąż zalicza się je jako jedne z najdroższych warzyw świata.
  • Białe pędy chmielu – ich zbiór nie należy do najłatwiejszych, dlatego ceny są adekwatnie wyższe. Aby móc w ogóle zabrać się za ich pozyskiwanie, trzeba wyczekać końca zimy. Gdy tylko śnieg stopnieje, pierwsze wystające białe pędy chmielu powinny pojawić się pod warstwą liści i gleby. Zwykle dzieje się to między lutym a marcem. Najdroższe warzywo świata stawia się na podium m.in. z truflami czy ziemniakami „La Banotte”. Jednak ich zbiór jest zdecydowanie trudniejszy. Aby wypełnić torbę pędami białego chmielu, trzeba zebrać setki malutkich, trudno dostępnych okazów.
Widok pędów chmielu z bliska
Tak wyglądają pędy chmielu z bliska, fot. Pixelrohkost

O czym pamiętać, zbierając pędy chmielu?

Zbierając dziki chmiel, warto mieć na dłoniach rękawiczki ochronne. Dzięki temu można uniknąć, m.in. zabarwienia skóry czy jej przypadkowego uszkodzenia. Należy też obserwować otoczenie i warunki rozwoju rośliny. Zbiory najbardziej owocne powinny być w nasłonecznionych miejscach, które dodatkowo osłonięte są przed działaniem silnych podmuchów wiatru. Najmniej pożądany jest chmiel rosnący w miejscach narażonych na zanieczyszczenie (np. przy drodze czy zakładzie przemysłowym).

Odpowiednie przygotowanie oraz konserwacja również ma ogromne znaczenie przy zbiorach. Gdy już uda się zebrać pędy chmielu, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Dzięki temu rośliny będą mogły zachować swoje właściwości odżywcze oraz świeżość. Należy przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu, z dala od słońca – mogłoby obniżyć ich specyficzny aromat i smak. Pędy chmielu można też zakonserwować lub zamrozić, jeżeli nie będą używane od razu. Sprawdź, jak wygląda samodzielna uprawa chmielu w ogrodzie pod wyrób piwa.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto