Ostnica

Ilustracja ostnica

Ostnica to piękna ozdobna trawa, wywodząca się z Chin. W środowisku naturalnym porasta stepy oraz tereny półpustynne. Trawa dorasta do około 65 cm wysokości. Kwitnie w lipcu i w sierpniu, tworząc puszyste kwiatostany. W Polsce spotykane są dziko rosnące gatunki – ostnica piaskowa, ostnica powabna, ostnica Jana oraz ostnica włosowata – objęte ochroną gatunkową. W ogrodach uprawiane są liczne odmiany, efektownie prezentujące się na suchych i słonecznych stanowiskach. Suche źdźbła stanowią ciekawy komponent suchych bukietów.

Ostnica - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ostnica - opis, wymagania, pielęgnacja, cięcie, porady

Ostnica (Stipa) to wieloletnia ozdobna trawa, z rodziny roślin wiechlinowatych. Rodzaj liczy około 400 gatunków. W Polsce, w stanie dzikim, spotykane są ostnica piaskowa, ostnica powabna, ostnica Jana oraz ostnica włosowata, gatunki objęte ochroną. W ogrodach chętnie uprawiane są dekoracyjne gatunki i ich odmiany, cenione za efektowne puszyste kwiatostany i szczeciniaste liście. Ostnica nadaje się na soliterowe kępy,  pięknie prezentujące się na tle ciemnozielonych iglaków. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja dekoracyjnej ostnicy.

Ostnica – zasady uprawy dekoracyjnej trawy

Ostnica (Stipa)to ozdobna trawa,  znana również jako chropatka. Nazwa rodzaju ‘ostnica’ wiąże się z długą szorstką ością, znajdującą się w dolnej plewce kłoska. W naturze trawa porasta suche tereny strefy umiarkowanej i zwrotnikowej oraz rejony górzyste, w pasie klimatu podzwrotnikowego i równikowego.  W naszym kraju rosną cztery gatunki Stipa, w stanie dzikimobjęte ochroną:

  • ostnica piaskowa – trawa osiąga około 90 cm wysokości. W naturze występuje na piaszczystych obszarach Dolnej Odry. Znajduje zastosowanie na skalniakach, a także w ogrodach naturalistycznych,
  • ostnica powabna – kwitnie od lipca do końca sierpnia. Ozdobą rośliny są kremowe kwiatostany i zielone liście. Trawa dorasta do 70 cm wysokości,
  • ostnica Jana – nazywana również ostnicą piórkowatą, tworzy kępy, osiągające do 1 m wysokości. Roślina tworzy okazałe efektowne kwiatostany, ujęte w wiechy. W Polsce dziko rosnące trawy spotykane są rzadko, na stanowiskach stepowych,
  • ostnica włosowata – osiąga wysokość od 20 cm do 1 m. Dziko rośnie na murawach stepowych. Kwitnienie rośliny przypada na maj i czerwiec. Górna strona liści jest owłosiona. Zasychające pochwy liści przybierają złocisty kolor, dodatkowo zwracając uwagę silnym połyskiem.

W ogrodach uprawiane są efektowne gatunki i odmiany ostnicy – obce dla przyrody rodzimej.

Uprawa ostnicy nie sprawia problemów. Najczęściej sadzonki trawy pozyskiwane są w drodze zakupu w sklepach ogrodniczych. Możemy także uzyskać nowe kępki, dzieląc nadmiernie rozrośnięte rośliny. Sadzonki sadzimy na wiosnę. Rozstawa między roślinami powinna uwzględniać docelową szerokość i wysokość trawy – cech charakterystycznych dla danego gatunku i odmiany. Podlewamy trawy w miarę przesychania gleby. Po ukazaniu się nowych źdźbeł, możemy przystąpić do oszczędnego zasilania roślin nawozami wieloskładnikowymi. Ozdobna ostnica preferuje słoneczne stanowiska, o niezbyt żyznej glebie. Będzie dekorować ogród przez wiele lat. Nadaje się także do uprawy w donicy. 

W klimacie umiarkowanym trawa jest mrozoodporna. Zimowanie młodych okazów wymaga jednak osłony przed mrozem, poprzez zastosowanie suchych liści, trocin, jedliny, itp. Zaschnięte kępy traw utrzymują się do wiosny, zdobiąc zimowe ogrody i zapewniając roślinom bezpieczne zimowanie. Na wiosnę przeprowadzamy przycinanie zeszłorocznych liści. Trawa stanowi efektowne tło dla niższych letnich roślin, zwłaszcza kwiatów o większych liściach. Ładnie wygląda wśród innych ozdobnych traw. Pielęgnacja trawy polega na wycinaniu dojrzałych kwiatostanów, co uniemożliwi samosiew nasion, które szybko rozprzestrzenią się po całym  grodzie.

Ozdobna trawa - polecane gatunki do naszego ogrodu

  • Ostnica olbrzymia(Stipa gigantea) – jest okazałą trawą, która podczas kwitnienia osiąga ponad 2 m wysokości. Ozdobą byliny są wąskie szarozielonkawe liście, w czasie sprzyjającej pogody – zimozielone oraz puszyste wachlarzowate złociste kwiatostany. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Trawa preferuje nasadzenie na słonecznym i przepuszczalnym stanowisku, w suchej glebie. Znajduje zastosowanie w ogrodach naturalistycznych, w przydomowych ogrodach lub  nasadzona na skalniakach.
  • Ostnica bródkowa (Stipa barbata) – tworzy charakterystyczne włosowate liście oraz przewieszające się brązowe i kremowe kwiatostany. Trawa kwitnie od lipca do października. Średniej wysokości kępy, dorastające do 50 cm - 1m wysokości, najpiękniej prezentują się w nasadzeniach grupowych oraz w towarzystwie letnich kwiatów. Delikatna trawa narażona jest na przemarzanie - najlepiej rośnie w cieplejszych rejonach kraju. Nadaje się do uprawy w donicy. Zalecenia uprawowe rośliny dotyczą słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnej gleby, niezatrzymującej wody. Urokliwa trawa wykorzystywana jest także w suchych bukietach, do tworzenia roślinnych kompozycji.
  • Ostnica cieniutka, ostnica drobnokwiatowa (Stipa tenuissima) – osiąga około 70 cm wysokości. Dekoracyjne  kwiatostany, ujęte w wiechy, zdobią ogrody od czerwca do września. Kępy trawy atrakcyjnie prezentują się w nasadzeniach grupowych, w ogrodach naturalistycznych, skalnych oraz w towarzystwie kwitnących letnich bylin. Podobnie jak inne trawy, ostnica dobrze znosi susze. Gatunek wymaga nasadzenia w miejscach słonecznych, o przepuszczalnej glebie. Na 1 m2 powinno przypadać do 7 sadzonek – właściwa rozstawa to 38 cm x 38 cm.

Ostnica w donicy – uprawa i pielęgnacja

Ozdobne trawy nadają się do uprawy w donicy, co umożliwia cieszenie się ich urodą w najbliższej przestrzeni – na tarasie lub na balkonie. Pięknie zaprezentują się również przy wejściu do domu lub na wewnętrznym podwórku. Okazałe trawy sadzimy w dużych donicach, mieszczących odpowiednie podłoże oraz warstwę drenażową, co zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wody wokół korzeni. Rynek ogrodniczy oferuje bogactwo pojemników, nadających się do uprawy traw. Rośliny podkreślają styl naszych mieszkań, więc warto zadbać, by pojemniki współgrały z  wystrojem otoczenia. Donice drewniane i skrzynki, mieszczące duże pojemniki, podkreślą stylistykę rustykalną. Osoby preferujące nowoczesną oraz minimalistyczną estetykę,  docenią surowe piękno donic betonowych, wykonanych z metalu lub efektowne pojemniki z tworzyw sztucznych. Trawy ciekawie wyglądają w pojemnikach o zaskakujących geometrycznych kształtach. Ostnicę możemy sadzić pojedynczo lub łączyć w efektowne kompozycje z innymi trawami i barwnymi bylinami.

Ostnica hodowana w donicy wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed pierwszymi przymrozkami. Jesienią nie obcinamy suchych liści – będą dodatkowym zabezpieczeniem dla korzeni przed przemarznięciem. Przycinanie przeprowadzamy na wiosnę, na wysokość około 10 cm. Donice na zimę warto obłożyć styropianem lub okryć np. workiem z juty, słomianymi matami lub agrowłókniną. Pojemniki, ustawione na gruncie, jeśli nie są zbyt duże, umieszczamy na izolacyjnej podkładce, np. drewnianej lub styropianowej. Po zimie przycinamy nisko suche liście, aby mogły rozwijać się nowe. Pielęgnacja trawy w pojemnikach polega na regularnym dostarczaniu wody – raz w tygodniu ozdobne gatunki obficie podlewamy.  Zwróćmy uwagę, by donice nie były zbyt małe. Ściśnięte i poskręcane korzenie, którym brakuje miejsca do rozwoju, źle wpływają na kondycję traw, które zaczną usychać, nie otrzymując potrzebnej ilości wody. Ostnicę zasilamy płynnym ekologicznym nawozem dla traw ozdobnych, zawierającym azot, fosfor i potas oraz mikroelementy, takie jak mangan, żelazo, cynk, molibden i miedź. Dolewamy 10 ml specyfiku do 1 l wody, po czym nawozimy trawy, zwracając uwagę, aby nie stosować preparatu na przesuszone podłoże. Nawóz należy dostarczać roślinom co dwa tygodnie, przez cały okres wegetacyjny.  Dla zapominalskich odpowiedni będzie granulat, którym wystarczy zasilić trawy tylko raz, w ciągu całego sezonu.

Ciekawostka:

Ostnica to piękna trawa, nadająca się na suche bukiety. Oryginalne kompozycje tworzymy jesienią, z roślin i traw zebranych w ogrodzie, w czasie suchej i słonecznej aury. Suche puszyste źdźbła można zastosować w środkowej części bukietu, a na obrzeżach  umieścić rośliny mniejsze i kolorowe, np. suche owoce jarzębiny i zasuszone kwiaty. Niezwykle oryginalnie prezentują się kompozycje z traw bielonych. Pamiętajmy, aby z suchą trawą obchodzić się delikatnie, bowiem może się połamać. Wybielone rośliny pięknie wyglądają na zimowych stołach, w połączeniu z suszkami,  farbowanymi na różne kolory. W sklepach ogrodniczych można nabyć suszki w różnych zestawach kolorystycznych. Samodzielne bielenie trawy przeprowadzamy w wybielaczu do tkanin, zawierającym chlor, po rozcieńczeniu wodą, w proporcji 1 część wybielacza na 3 części wody. Przy bieleniu zachowajmy środki bezpieczeństwa – używajmy gumowych rękawic, uważajmy, by roztwór nie dostał się do oczu, a pojemnik z preparatem pozostawał poza zasięgiem dzieci.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto