Rośliny godeniowate

Ilustracja rośliny godeniowate

Rośliny godeniowate (Goodeniaceae) - rośliny zielne, byliny, półkrzewy i krzewy, które zaliczają się do rodziny astrowców. Rodzina godeniowatych obejmuje około 430 gatunków, które są przypisane 12 różnym rodzajom. Naturalne występowanie przypisane jest głównie na terenie Australii. Ponadto rośliny spotykane są również w strefie klimatu międzyzwrotnikowego. Gatunki z rodziny godeniowatych najczęściej uprawiane są jako rośliny ozdobne. Niektóre z nich jednak mają użytkowy charakter, na przykład wykorzystuje się je w pozyskiwaniu papieru ryżowego.

Rośliny godeniowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny godeniowate - charakterystyka, uprawa, ciekawostki

Mając ochotę na wprowadzenie nieco egzotyki do swojego ogrodu, warto zerknąć na rośliny godeniowate. Wygląd ich kwiatów często jest zdumiewający. Warto zatem dowiedzieć się, jak przebiega właściwa uprawa tych roślin, a także jakie konkretne wymagania mają poszczególne gatunki.

Rośliny godeniowate - opis

Rośliny z rodziny godeniowatych posiadają skrętoległe liście, które w zależności od gatunku posiadają cały lub ząbkowany brzeg. Za najbardziej dekoracyjne uznaje się kwiaty, które mogą występować pojedynczo lub tworzyć rozwinięte kwiatostany. Przybierają one różne kształty, a także zabarwione są na liczne kolory.

Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek zawierających liczne nasiona. Chociaż niektóre z roślin godeniowatych owocują również w formie pestkowców lub orzeszków. Najczęściej występowanie roślin z rodziny godeniowatych zauważalne jest na obszarach pustynnych. Ponadto wiele okazów porasta pasy wybrzeża, czy też pasma górskie.

Popularne gatunki roślin godeniowatych

Najpopularniejszym rodzajem roślin z rodziny godeniowatych jest rodzaj Scewola (Scaevola). Według różnych źródeł przypisanych jest mu od 96 do nawet 130 różnych gatunków. Występowanie roślin z tego rodzaju przypisanych jest głównie Australii oraz Oceanii. Najczęściej są to byliny, krzewy, a czasem nawet drzewa, które posiadają pojedyncze skrętoległe liście. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty najczęściej w kolorze białym lub żółtym.

Do najpopularniejszych odmian zaliczymy takie okazy jak:

  • Scewola Surdica Deep Pink - opis odmiany wskazuje na roślinę o dość krzaczastym pokroju, która idealnie nadaje się do uprawy pojemnikowej. W okresie kwitnienia pojawiają się różowe kwiaty.
  • Scewola Farol White - odmiana doskonale nadająca się na półcieniste stanowisko. Roślina ma minimalne wymagania, natomiast odwdzięcza się białymi kwiatami, które gęsto pokrywają całą Scewolę.
  • Scewola Farol Blue - sadzonka kwitnąca na fioletowo. Opis wskazuje, że roślina doskonale sprawdzi się w uprawie pojemnikowe, szczególnie w wiszących doniczkach.
  • Scewola Zig Zag - odmiana posiadająca charakterystyczny wygląd, ponieważ na białych płatkach znajduje się różowy pasek biegnący przez ich środek
  • Scewola Pink Ribbon - kwiaty przybierają niecodzienny wygląd. Wyróżniają się one różowym zabarwieniem z białym oczkiem znajdującym się po środku.

Uprawa i wymagania roślin z rodziny godeniowatych

Chociaż rodzina godeniowatych jest bardzo okazała, to jednak uprawa w naszych warunkach dotyczy głównie scewoli. Jest to najpopularniejsza roślina kwitnąca, którą traktuje się jako jednoroczną. Wynika to z braku jej odporności na ujemne temperatury, przez co nie jesteśmy jej praktycznie w stanie przezimować. W większości przypadków roślinie należy zapewnić stanowisko słoneczne, a także osłonięte od wiatru. Zdarzają się jednak również odmiany, które zdecydowanie lepiej będą rosły w półcieniu.

Jeżeli już wybierzemy odpowiednie stanowisko, nie zapomnijmy również o zapewnieniu żyznego podłoża o kwaśnym odczynie. Powinniśmy swoim sadzonkom zapewnić regularne podlewanie, tak aby gleba była zawsze umiarkowanie wilgotna. Scewola jest bardzo wrażliwa na suszę. Jeżeli zapomnimy o jej podlewaniu, to niestety roślina bardzo szybko zwiędnie. Ważne jest to, aby sadzonki na balkonie lub w ogrodzie posadzić dopiero w drugiej połowie maja. Wcześniejsze wyniesienie kwiatów scewoli na zewnątrz może narazić je na ewentualne przymrozki. Chcąc spróbować przezimować nasze sadzonki, dobrze jest je przechowywać w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie około 10 stopni Celsjusza. Ważne, żeby roślina przez cały sezon miała dostęp do światła, ale niekoniecznie była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Scewola zalicza się do rodzajów roślin, które potrzebują intensywnego nawożenia. Jednak tutaj także powinniśmy pamiętać o stosowaniu specjalnych preparatów przeznaczonych dla roślin rosnących na glebie o kwaśnym odczynie. Gdy będziemy chcieli, aby nasze sadzonki jak najdłużej kwitły, wtedy z pewnością sprawdzi się przycięcie pędów jeszcze przed okresem kwitnienia.

Rośliny godeniowate i ich występowanie w warunkach naturalnych. Zobacz, jakie wymagania mają rośliny godeniowate, a także jak wygląda ich uprawa na balkonie lub w ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto