Rośliny krwawnicowate

Ilustracja rośliny krwawnicowate

Rośliny krwawnicowate (Lythraceae) - rośliny zielne, krzewy i drzewa, które zaliczają się do rzędu mitrowców. Przyjmuje się, że rodzina obejmuje nawet do 650 gatunków, które występują głównie na terenie Azji, Europy, Ameryki Południowej, a także Australii. W Polsce mamy nielicznych przedstawicieli, zaliczające się do rodzaju krwawnica. Liczne gatunki znajdują zastosowanie jako rośliny ozdobne. Niektóre uchodzą za rośliny jadalne, szczególnie odgrywały taką rolę w czasach prehistorycznych.

Rośliny krwawnicowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny krwawnicowate - opis, rodzaje, występowanie, porady

Naturalistyczne ogrody, czy też rabaty kwiatowe, które są coraz bardziej urozmaicane przez nowe okazy, nigdy nie będą prezentować się w nudny sposób. Dlatego warto zastanowić się nad roślinami z rodziny krwawnicowatych. Zobacz, jakie gatunki możesz uprawiać przy swoim domu, a także, jakie dokładnie działanie posiadają niektóre z nich.

Rośliny krwawnicowate - opis

Rośliny krwawnicowate najczęściej posiadają naprzeciwległe liście, chociaż zdarzają się również gatunki z liśćmi skrętoległymi. Największą ozdobą są kwiaty, które zazwyczaj przybierają postać okazałych wiechów, gron, czy też wierzchotek. W zależności od gatunku przybierają one kolor jasnofioletowy, purpurowy, czy też biały.

Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci jagód bądź torebek zawierających liczne nasiona. Należy mieć na uwadze, że rośliny z rodziny krwawnicowatych zostały sklasyfikowane według 31 różnych rodzajów. Do jednych z najpopularniejszych zalicza się granat, lawsonia, krwawanica, kufea, czy też kotewka.

Popularne gatunki roślin krwawnicowatych

Jeżeli chcemy zobaczyć, jakie gatunki z rodziny krwawnicowatych cieszą się największą popularnością, to koniecznie należy wymienić takie okazy jak:

  • Granat właściwy (Punica granatum) -  jest to krzew lub drzewo, które w stanie naturalnym występuje głównie na terenie Azji. Jego cechą charakterystyczną są smaczne owoce o wielkości jabłka, które wyróżniają się jadalnymi nasionami. Granaty są nie tylko wykorzystywane w sztuce kulinarnej. Ze względu na właściwości lecznicze wykorzystuje się je między innymi w leczeniu z pasożytów, czy też na choroby układu trawiennego.
  • Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) - roślina wieloletnia dorastająca nawet do 1,3 metra wysokości. Od czerwca do sierpnia pojawiają się kwiaty o różowo-fioletowym kolorze, które tworzą dość długie kłosy.
  • Lawsonia bezbronna (Lawsonia inermis) -  krzew dorastający do 6 metrów wysokości, który można spotkać głównie na terenie Afryki i Azji. Wyróżnia się tym, iż kwitnie od października do listopada. W tym czasie pojawiają się niepozorne kwiaty, które wydzielają dość silny aromat.
  • Kotewka orzech wodny (Trapa natans) -  jednoroczna roślina wodna. Przedstawiciele tego gatunku rosną głównie na akwenach z wodą stojącą lub też wolno płynącą. Jest to roślina, która posiada zastosowanie ozdobne na oczkach wodnych. Wyróżnia się niedużymi białymi kwiatami.
  • Lagerstremia wspaniała (Lagerstroemia speciosa) - drzewo dorastające do 10 metrów wysokości. Wyróżnia się dekoracyjnymi kwiatami o różowym lub fioletowym zabarwieniu.

Rośliny krwawnicowate - uprawa

W Polsce możemy uprawiać liczne gatunki, a także odmiany zaliczające się do rodziny krwawnicowatych. Należy mieć na uwadze, że każdy z okazów będzie wyróżniał się zupełnie innymi wymaganiami. Na przykład uprawa krwawnicy pospolitej nie będzie zbyt skomplikowana. Pięknie kwitnące byliny rosną najlepiej na słonecznych stanowiskach, a także dość mokrym podłożu.

Kolejnym przedstawicielem, którego uprawa jest możliwa w naszych warunkach, jest kotewka orzech wodny. Rośliny te rosną najczęściej na oczkach wodnych. Najlepiej jest, aby oczko wodne było zarybione, a także bogate w inne rośliny. Jeżeli cenimy sobie okazy kolekcjonerskie, to możemy spróbować uprawy w donicy granatu właściwego. Ważne jest, aby zapewnić roślinie żyzne podłoże, a także regularne nawadnianie niezależnie od sezonu.

Zastosowanie i działanie roślin krwawnicowatych

Jak widzimy, zastosowanie niektórych roślin krwawnicowatych ze względu na właściwości lecznicze, znajdujemy głównie w medycynie naturalnej. Na przykład takie właściwości wykazuje lawsonia bezbronna, z której pozyskuje się naturalny barwnik, czyli hennę. Roślina z tego względu posiada działanie przeciwbólowe oraz antyseptyczne.

Ciekawym zastosowaniem wyróżnia się kotewka orzech wodny, której owoce są uznawane za jadalne, a także posiadające wiele cennych składników odżywczych. Można je przyrządzać podobnie do kasztanów jadalnych. W medycynie ajurwedyjskiej roślinie przypisuje się działanie moczopędne, przeciwzapalne, a także przeciwbólowe.

Rośliny krwawnicowate i ich gatunki do uprawy w ogrodzie. Zobacz, jakie działanie i zastosowanie posiadają rośliny krwawnicowate, a także jak wygląda ich uprawa.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto