Rośliny nasturcjowate

Ilustracja rośliny nasturcjowate

Rośliny nasturcjowate (Tropaeolaceae) - rośliny zaliczające się do rzędu kapustowców. Występowanie naturalne jest zauważane jest głównie na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Rodzina nasturcjowatych obecnie wyodrębnia się tylko jeden takson, chociaż wcześniej wewnątrz tej rodziny wyróżniano aż 3 różne rodzaje. Rośliny nasturcjowate posiadają największe zastosowanie jako rośliny ozdobne, które chętnie uprawiane są w ogrodach na całym świecie. Tylko kilka gatunków zadomowiono na terenie Polski.

Rośliny nasturcjowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny nasturcjowate - występowanie, opis, gatunki, ciekawostki

Nasturcja jest kwiatem, który dość często uprawiamy w naszych ogrodach. Nie powinno nas dziwić to, że zainteresowanie tą rośliną jest na tyle duże, iż chcemy się dowiedzieć o niej jak najwięcej. Dzięki temu przekonamy się, jak należy dbać o takie kwiaty, a także czy nadają się one do uprawy również w donicy.

Rośliny nasturcjowate - charakterystyka

W nasturcjowatych został wyodrębniony zaledwie jeden rodzaj określany jako nasturcja (Tropaeolum). Ich dokładne występowanie przypisane jest przede wszystkim lasom oraz terenom górskim. Dlatego w warunkach naturalnych można je spotkać głównie na obszarze Andów. Do rodziny tych roślin zaliczają się głównie rośliny jednoroczne, pnącza, a także rośliny wieloletnie.

Posiadają one najczęściej skrętoległe liście. W okresie kwitnienia pojawiają się 5-płatkowe kwiaty o żółtym, niebieskim, czy też czerwonym zabarwieniu. Ponadto w zależności od odmiany, mogą one również być dwubarwne. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci rozłupni. Jako roślina ozdobna, nasturcja trafiła do Europy w XVI wieku.

Popularne gatunki nasturcjowatych

W uprawie w naszych warunkach najczęściej spotykana jest nastrurcja większa (Tropaeolum majus), którą można nabyć w licznych odmianach. Naturalne występowanie nasturcji większej przypisane jest Ameryce Południowej. Chociaż również tam, roślina jest spotykana głównie w ogrodach. Najczęściej jest to roślina sięgająca do 40 cm wysokości. Spotykana także w formie pnącza dorastającego do 4 metrów długości.

Nasturcja posiada dość duże liście o jasnozielonym zabarwieniu. Największą ozdobą tej rośliny są oczywiście kwiaty, które zabarwione są najczęściej na czerwono lub pomarańczowo. Ich zaletą jest to, iż dają nektar, dzięki czemu przyciągają liczne motyle oraz inne owady. Ponadto kwiaty będą zdobić nasz ogród już od maja aż do września. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w postaci orzeszków.

Wśród licznych odmian, wymienić można między innymi takie jak:

  • Nasturcja większa Alaska Gold - roślina wyróżniająca się żółtymi kwiatami
  • Nasturcja większa Mahogany Jewel - roślina, która posiada mahoniowe kwiaty
  • Nasturcja większa Peach Melba - odmiana wyróżniająca się żółtymi kwiatami z ciemniejszymi przebarwieniami
  • Nasturcja niska Alaska - wyróżniająca się żółtymi, czerwonymi i pomarańczowymi kwiatami
  • Nasturcja niska Empress of India - wyróżniająca się szkarłatnymi kwiatami
  • Nasturcja niska Night&Day - nasturcja kwitnąca na bordowo i jasnożółto

Nasturcja - uprawa w ogrodzie i w donicy

Nasturcja jest kwiatem, który nie tylko będzie nam towarzyszyć przez cały sezon, ale również jej uprawa nie powinna stanowić dla nas większego problemu. Nasturcję możemy uprawiać nie tylko w gruncie, ale również w donicy. Dlatego świetnie nadaje się jako roślina ozdobna na tarasy oraz balkony. Wysiew nasion najlepiej zaplanować na przełomie kwietnia i maja. Dobrze jest wybrać stanowisko słoneczne lub ewentualnie półcieniste.

Należy nastawić się na coroczny wysiew. Ponieważ nasturcja nie jest odporna na mróz, zatem nie możemy traktować jej jako rośliny wieloletniej. Zaletą tej rośliny jest to, że wabi ona mszyczniki, które zajadają się mszycami. Dlatego jeżeli chcemy mieć uprawy wolne od tych szkodników, to nie powinno w naszym ogrodzie zabraknąć nasturcji.

Zastosowanie nasturcji

Wysiew nasturcji w celach ozdobnych nie jest jedynym powodem, dla którego warto zdecydować się na tę roślinę. Zastosowanie tego kwiatu jest zdecydowanie szersze. Kwiaty nasturcji wykorzystuje się między innymi w sztuce kulinarnej. Można je dodawać do sałatek lub ozdabiać nimi ciasta i desery.

Ponadto nasturcja znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, ze względu na jej cenne właściwości zdrowotne. Roślinę wykorzystuję się jako naturalny antybiotyk, a także lekarstwo skutecznie na różnego rodzaju zakażenia grzybicze. Wyciąg z nasturcji wykorzystywany jest także w kosmetykach, które doskonale radzą sobie z problemami skórnymi. Dlatego nasturcja wykorzystywana jest w celu zwalczania trądziku, czy też poprawy kondycji osoby chorującej na łuszczycę.

Rośliny nasturcjowate w ogrodzie. Zobacz, jakie zastosowanie posiadają rośliny nasturcjowate, a także czy można je uprawiać na balkonie w donicy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto