4 proste sposoby zabezpieczania altanki ogrodowej. Sprawdź zanim przyjdą mrozy
Otoczenie domu spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim jednak to miejsce reprezentacyjne oraz rekreacyjne. Dlatego w ogrodach przydomowych budowane są wiaty, tarasy, domki grillowe, narzędziownie oraz altany ogrodowe. Budowane konstrukcje są proste. Mają przede wszystkim walory estetyczne, dekoracyjne i użytkowe. Głównie są to budowle z rodzimego drewna sosnowego i świerkowego, które nie są całkowicie odporne na działanie warunków pogodowych. Każdy element budynku musi być więc odpowiednio i regularnie zabezpieczony przed wilgocią, słońcem, grzybami i owadami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Altany ogrodowe najlepiej impregnować jesienią
Ponieważ latem panują wysokie temperatury, jest intensywne promieniowanie UV, a pod koniec sierpnia często padają deszcze, trwałość drewnianych altan ogrodowych znacznie się obniża. Dlatego przygotowując jesienią ogród do zimy, warto zadbać również o stan techniczny oraz wygląd drewnianych altanek ogrodowych na drewnolandia.pl.
Prac tych lepiej bowiem nie odkładać do wiosny. Warunki pogodowe poza sezonem mogą znacznie pogorszyć stan drewna. Ponadto, nasiąknięte od wilgoci deski, będą miały mniejszą chłonność preparatów impregnujących. Wiosenne naniesienie środka zabezpieczającego nie zahamuje więc wystarczająco biokorozji drewna i nie zabezpieczy wszystkich elementów altany do ogrodu.
Zadowalające rezultaty uzyska się więc impregnując drewno późnym latem lub jesienią. Prace warto przeprowadzać w temp. 5-20 stC, podczas bezdeszczowej i suchej pogody, najlepiej po południu, kiedy na drewnie nie ma rosy, a nocne wysychanie zmaksymalizuje głęboką penetrację drewna.
Czym zabezpieczyć drewniane altany ogrodowe?
Jedynie drewno fabrycznie zaimpregnowane ciśnieniowo nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Surowe deski trzeba odpowiednio ochronić. Największą podatność na biodegradację mają gatunki najczęściej stosowane w budownictwie, czyli sosna, świerk, topola i wierzba. Nieco lepiej z warunkami atmosferycznymi radzą sobie dąb, jesion, buk, grab oraz cis. Zdecydowanie najodporniejsza jest drewno gatunków egzotycznych, takich jak iroko, teak i cedr. Ponieważ jednak drewno to jest drogie, rzadko używa się go przy konstrukcjach i budowlach ogrodniczych.
Przygotowanie powierzchni
Powierzchnia przygotowana do impregnacji powinna być sucha, czysta i równa. Nanoszenie preparatów chroniących drewniane altany ogrodowe rozpoczynamy więc od dokładnego oczyszczenia drewna z wszystkich zanieczyszczeń. Warto usunąć z jego powierzchni żywicę, zabrudzenia i plamy, a najlepsze rezultaty uzyska się szlifowaniem papierem ściernym o gradacji 150-200 μm. Koniecznie trzeba też uzupełnić ubytki szpachlą do drewna, a na miejsca porażone przez szkodniki i patogeny nanieść preparaty wyniszczające oraz zabezpieczające.
Gruntowanie
Dopiero na dobrze przygotowane drewno zaczynamy nanosić preparat gruntujący, który zwiększa przyczepność później nakładanych środków oraz chroni drewno przed grzybami, sinizną, owadami i pleśniami.
Warto przy tym wiedzieć, że preparaty gruntujące te nie tworzą powłoki, ani nie wpływają na zmianę wybarwienia drewna. To bowiem preparaty typowo ochronne.
Malowanie preparatem ochronno-dekoracyjnym
Gdy grunt dokładnie wyschnie, można zastosować preparat zabezpieczający drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, który również nada mu ostateczny wygląd.
Zabezpieczenie najlepiej wykonać dwukrotnie, ze szlifowaniem międzywarstwowym. Pierwsze malowanie warto przeprowadzić impregnatem bezbarwnym, który głęboko wniknie w drewno i zabezpieczy je przed zagrożeniami biologicznymi. Drugą warstwą może być impregnat kolorowy, dający dodatkową ochronę powierzchni, nadający drewnu kolor i podkreślający jego słoje.
Jeśli chcemy nadać szlifowanemu lub surowemu drewnu wykończenie półmatowe, warto zastosować impregnat ochronno-dekoracyjny. Satynowy półmat na drewnie szlifowanym uzyskamy stosując lakierobejcę, zaś na konstrukcji nieszlifowanej wykorzystując preparat w żelu.
Jeśli natomiast altana ogrodowa zbudowana jest z drewna egzotycznego, wystarczy naniesienie oleju do drewna. Olejowanie będzie też zdecydowanie lepsze przy zabezpieczaniu powierzchni narażonych na ścieranie np. podłóg altany ogrodowej. Środek warto tu jednak nanosić przynajmniej dwukrotnie i co ok. 6 miesięcy, ponieważ olejowana podłoga zawsze będzie ulegała procesowi stopniowego starzenia.
Lakierowanie
Drewno altany ogrodowej, które zostało pomalowane lakierobejcą lub impregnatem, może być na końcu polakierowane. Dzięki temu na jego powierzchni utworzy się ochronna powłoka zabezpieczająca o lśniącej powierzchni. Lakier wzmocni też naturalny rysunek słojów drewna.
Warto jednak nakładać lakier przynajmniej dwukrotnie i wybrać lakiery z filtrami zabezpieczającymi drewno altany ogrodowej przed działaniem promieni UV.
Zabezpiecz drewno zakopane w ziemi
Drewno zakopywane w ziemi powinno być fabrycznie, ciśnieniowo zaimpregnowane. Jeśli tak się nie stało, można je również zabezpieczyć płynnymi masami bitumicznymi. Nie daje to jednak pełnej ochrony drewna np. w słupach narożnych altany drewnianej. Masy bitumiczne mogą pękać i tracić funkcję ochronną, a ponadto są toksyczne, a więc wymagają umiejętnego i minimalnego stosowania.
Więcej eksperckich informacji na temat altan i innych drewnianych konstrukcji znajdziesz na blogu firmy Drewnolandia: https://drewnolandia.pl/blog/
artykuł sponsorowany