Pięknie urządzony balkon

Porada 1: zaczerpnij wiedzy

Ilość dostępnych obecnie gatunków i odmian roślin przyprawia o zawrót głowy. Gdy tylko wejdziemy do sklepu ogrodniczego wpadamy w szał zakupów i wybieramy to co tylko wpadnie nam w oko. Jednak musimy pamiętać, że nie wszystkie rośliny będą odpowiednie właśnie do naszego miejskiego ogrodu na balkonie. Jeśli z góry wiesz, że nie będziesz miał czasu na regularną pielęgnację roślin wybierz rośliny sprawdzone i proste w uprawie, jak np. pelargonia. Hortensje, które dostojnie prezentują się u sąsiada, u nas mogą się nie sprawdzić, ponieważ wymagają dużego nakładu pracy.

Na początek przeanalizuj warunki na swoim balkonie, wyodrębnij rośliny, które wykorzystają jego potencjał. Dowiedz się o preferencjach glebowych, sposobach pielęgnacji, wymaganiach środowiskowych rośliny. Wykwalifikowany sprzedawca na pewno udzieli Ci cennych rad. Książki, gazety hobbystyczne, a nawet Internet są skarbnicą wiedzy, która z pewnością pozwoli Ci zyskać doświadczenie w tej dziedzinie.

Porada 2: posadż wybrane rośliny

Kupiłeś już swoje pierwsze rośliny? Świetnie, pamiętaj jednak, że rośliny rosnące w obecnych (tymczasowych) doniczkach będzie trzeba przesadzić. Podczas zakupów zaopatrz się również w podłoże do sadzenia, materiał do drenażu, a także odpowiednie doniczki.

Chcąc posadzić rośliny jednoroczne, tzw. balkonówkę wystarczy, że zakupimy podłużne donice o szerokości krótszego boku minimum 15 cm. Jednak decydując się na wieloletnie trawy, krzewy czy miniaturowe drzewka, musimy dostosować wielkość donic do docelowej wielkości roślin. Donice muszą być nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Idealna doniczka powinna być dość masywna i ciężka, aby ewentualne silne wiatry nie przewróciły naszej kompozycji. Doskonale sprawdzającym się materiałem jest drewno, glina oraz ceramika. Warto przewidzieć również izolację wnętrza donic, np. styropianem, który zabezpieczy zimową porą korzenie roślin przed przemarznięciem.

Porada 3: stosuj uniwersalne podłoże

Rośliny kupione, pierwsze schody pokonane, ale jaką ziemię kupić? Jeśli nie posiadasz wiedzy ogrodniczej, gubisz się w rodzajach podłoża oraz boisz się swojej pierwszej wpadki, postaw na rozwiązania uniwersalne. Podłoże uniwersalne sprawdzi się w uprawie większości roślin, no chyba, że planujemy posadzić rododendrony, lub inne rośliny wrzosowate, wtedy odpowiedniejsza będzie gleba kwaśna. Podłoże uniwersalne cechuje się lekkością, wysoką dostępnością i atrakcyjną ceną.

Uwaga – zanim wsypiesz ziemię do doniczki, sprawdź czy na jej dnie są otwory odprowadzające wodę. Ponadto na dno doniczki warto wsypać kilku centymetrową warstwę drenażu (np. lekkiego keramzytu), która zapobiegnie nadmiernemu przelaniu roślin.

Porada 4: odżywiaj swoje rośliny

Każde podłoże, nawet jeżeli podczas zakupu zawierało w sobie nawóz d, po pewnym czasie wyjałowieje, a rośliny kwitnące kwitną tylko wtedy, gdy są odpowiednio odżywione. Od niedawna na rynku są dostępne gotowe kuracje dla roślin kwitnących, zarówno tych balkonowych, jak i w domu - http://agrecol.pl/produkt/flower-spa-kuracja-dla-roslin-kwitnacych-w-domu-i-na-balkonie/.

Kuracja nawozowa to doskonałe rozwiązanie, które doceni początkujący, jak i doświadczony ogrodnik. W zestawie znajdują się trzy ampułki ze starannie dobranymi składnikami, które kompleksowo odżywiają rośliny kwitnące. Stosowanie kuracji nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zawartość jednej wybranej ampułki rozpuścić w konewce z 4 litrami wody i przy okazji rutynowego podlewania zaaplikować nawóz. Wygodne i bezpieczne dla roślin rozwiązanie jest więc doskonałym sposobem dla osób zaczynających swoją przygodę z pielęgnacją roślin.

Pierwsza ampułka zapewnia obfite kwitnienie, druga wzmacnia system korzeniowy, a trzecia uzupełnia niedobory. Szybko, łatwo i efektywnie.

Porada 5: pamiętaj o podlewaniu

W pielęgnacji roślin balkonowych nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu. Kwiaty balkonowe rosnące w niewielkich doniczkach, bardzo szybko wykorzystują dostępną wodę z podłoża i odparowują ją przez liście. W upalne dni podlewaj rośliny codziennie, a kiedy zaobserwujesz, że zapotrzebowanie roślin wzrośnie, nawet dwa razy dziennie.

Rozumiejąc potrzeby swoich roślin, będzie Ci znacznie łatwiej otoczyć je odpowiednią troskę. Z czasem sam zaobserwujesz co dla nich jest najlepsze. Nie poddawaj się! Niepowodzenia są jedynie nauką na przyszłość i nie staną nam na drodze do radości z własnej zielonej oazy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej