Aloes - wyjątkowa roślina lecznicza - właściwości, zastosowanie, działanie aloesu

Aloes to wyjątkowa roślina odznaczająca się właściwościami leczniczymi. Jest źródłem cennych dla zdrowia składników. Warto posiadać ją w domu, wygląda egzotycznie, przy czym nie jest trudna w pielęgnacji. Uprawa aloesu może być z powodzeniem prowadzona nawet przez początkujących ogrodników.

Pochodzenie i uprawa aloesu

Aloes leczniczy jest jednoliścienną rośliną reprezentującą rodzinę sukulentów. Obszar jego naturalnego występowania to Afryka, Madagaskar oraz Półwysep Arabski. Liść aloesu jest bardzo charakterystyczny, tworzy się na nim woskowaty nalot a brzegi są zakończone kolcami. Jeżeli chodzi o wielkość to jest ona różna, ponieważ ta roślina występuję w około 400 gatunkach. Warto pamiętać, że tylko kilkanaście spośród nich to prawdziwy aloes leczniczy.

Z uwagi na egzotyczne pochodzenie, aloes można hodować jedynie w warunkach domowych lub szklarniach. Może przybierać formę aloesu drzewiastego lub też byliny, pierwsza z wymienionych jest najbardziej popularna. W naturalnych warunkach wygląda jak krzew osiągający od 2 do 6 metrów. Wydaje też stosunkowo duży kwiat osiągający 40 cm jednakże w warunkach domowych rzadko się pojawia.

Uprawa aloesu nie sprawia większych trudności, poradzą sobie z nią nawet niedoświadczone osoby. Wystarczy tylko poznać pewne zasady, którymi należy się kierować podczas sadzenia i pielęgnacji. Jako, że aloes leczniczy jest spokrewniony z kaktusami, nie lubi zbyt częstego podlewania. Nadmierna wilgoć sprawia, że jego korzenie gniją a na liściach pojawiają się plamy. Nie wolno też dopuścić by woda dostała się do wnętrz rozety. Najlepszy czas na uzupełnienie wody nadchodzi, gdy przeschnie podłoże, na którym opiera się roślina.

Kolejna zasada to dostarczenie roślinie odpowiedniej ilości światła i ciepła. W okresie zimowym doniczkę umieszcza się w pobliżu dużego okna, wtedy oświetlenie będzie optymalne. W przeciwnym wypadku liść aloesu utraci walory estetyczne. Jeżeli chodzi o temperaturę to w lecie roślinę można wystawić na zewnątrz, temperatura panująca na dworze będzie wystarczająca. W zimie najlepsze będzie pomieszczenie niezbyt ciepłe, optymalna temperatura to 12⁰C.

Roślina lecznicza - pielęgnacja

Aloes to bardzo wytrzymała roślina, nie wymaga, więc skomplikowanej pielęgnacji. Najlepiej rozwija się w glebie piaszczystej i gliniastej, poradzi sobie też w każdej uniwersalnej ziemi. Tu jedynym warunkiem jest to by gleba była przepuszczalna. W każdym sklepie ogrodniczym można znaleźć tego typu ziemię.

Uprawa aloesu odniesie sukces dzięki odpowiedniemu nawożeniu. Idealny nawóz do tego celu występuje w formie płynnej i jest przeznaczony dla kaktusów. Można go używać raz w miesiącu w okresie trwającym od wiosny do jesieni. Jeżeli aloes ma mieć zastosowanie lecznicze warto upewnić się, że wybrany nawóz jest w pełni naturalny. Niedopuszczalne są wszelki sztuczne związki chemiczne.

Pielęgnacja aloesu polega też na jego przesadzaniu, roślina szybko rośnie i często nie mieści się w doniczce. Podczas zmiany donicy trzeba zwrócić szczególna uwagę na korzenie, ponieważ są bardzo delikatne. Chwila nieuwagi wystarczy by uległy uszkodzeniu a regeneracja to bardzo żmudny proces i nie zawsze kończy się sukcesem.

W zasadzie ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym jest czyszczenie rośliny. Liść aloesu wymaga czyszczenia od czasu do czasu. Sprowadza się ono do usunięcia kurzu za pomocą wilgotnej szmatki. Aloe arborescens jest odporny na choroby, lecz może się zdarzyć, że zostanie zaatakowany przez tarczniki, mszyce lub wełnowce. Jeśli się tak stanie trzeba reagować szybko, za pomocą odpowiednich preparatów usuwa się zagrożenie. Powyższe informacje dobitnie świadczą o tym, że aloes to roślina dla każdego, niezależnie od doświadczenia związanego z ogrodnictwem.

Aloes leczniczy – właściwości i działanie

Liść aloesu zawiera całą masę składników pożytecznych dla zdrowia, takich jak glikozydy antranoidowe oraz aloinę A i B. W żelu, który powstaje z tej rośliny występują wielocukry i glikoproteiny. Z aloesu pozyskuje się też sok bogaty w antranoidy, kwasy organiczne bursztynowe, jabłkowe, asparaginowe. Warto też wspomnieć o substancjach aktywnych takich jak aloina, barbaloina, aloeemodyna. Wymieniać można jeszcze długo, najważniejszy jest fakt, że aloes to roślina lecznicza.

Uprawa aloesu w doniczce może okazać się świetną decyzją, ponieważ wykazuje działanie bakteriobójcze oraz wzmacniające. Właśnie z tego powodu jest wykorzystywany do produkcji leków. Bardzo mocno wspomaga leczenie nowotworów i przyczynia się do zahamowania rozwoju białaczki. Jedną z rzadziej wymienianych właściwości aloesu jest wspomaganie systemu odpornościowego. Sok z aloesu mocno stymuluje układ immunologiczny.

Lecznictwo korzysta z aloesu od wieków, już starożytni grecy wykorzystywali działanie tej rośliny. Stosowanie soku bezpośrednio na skórę powoduje szybsze gojenie się ran i przyspiesza regenerację naskórka. Kolejne zastosowanie lecznicze aloesu to wspomaganie w procesach odbudowy uszkodzonej śluzówki jamy ustnej i gardła. Liść aloesu przetwarza się na wyciągi łagodzące wszelkie podrażnienia, stany zapalne czy zmiany grzybicze. Lecznictwo korzysta też z aloesu przy pogryzieniach przez owady.

Z uwagi na swoje zbawienne właściwości, aloes znajduje zastosowanie przy leczeniu wewnętrznym. Świetnie wspomaga walkę z chorobami układu pokarmowego, tu przykładem mogą być wrzody żołądka. Jego działanie likwiduje kłopoty z trawieniem czy zapalenie jelita grubego. Aloes leczniczy pomaga również obniżyć poziom poziomu cukru we krwi. Powyższe przykłady dobitnie świadczą jak szerokie zastosowanie lecznicze posiada ta niepozorna roślina.

Aloes to nie tylko zastosowanie lecznicze

Wiadomo już, że lecznictwo od dawna korzysta z aloesu, po właściwości tej rośliny równie chętnie sięga branża kosmetyczna. Żele, soki czy wyciągi są popularną bazą wielu preparatów upiększających. Należą do nich na przykład maseczki, odżywki i szampony do włosów. Ta roślina lecznicza wzmacnia budowę włosów, sprawia, że stają się mocne i lśniące. Nie będzie już problemów z rozczesywaniem i nie pojawi się efekt napuszenia. Działanie aloesu zapobiegają również rozdwajaniu się końcówek.

Krem z zawartością aloesu wykazuje właściwości zapobiegające starzeniu się skóry. Nawilża naskórek, poprawia jego elastyczność i uzupełnia niedobory witamin A, C, E. To nadal nie wszystko, bowiem opisywana roślina lecznicza jest ważnym składnikiem pomadek i balsamów do ust. Pojawia się też w żelach do ciała, antyperspirantach oraz preparatach przeciwtrądzikowych.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze jedno zastosowanie lecznicze i kosmetyczne zarazem. Otóż aloes wykazuje właściwości odchudzające. Powstają z niego suplementy diety w formie płynu do picia, który usuwa z organizmu złogi, czyli nie do końca strawione pozostałości po posiłkach. Stosując tego typu żel można doprowadzić do ładu rozregulowany system pokarmowy.

Aloes jest łatwy w uprawie i pielęgnacji i niejako przy okazji jest to roślina lecznicza. Jest wykorzystywana na wielu polach, nie jest to tylko lecznictwo. Nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z hodowlą i przekona się, że zastosowanie lecznicze aloesu nie ma sobie równych.