1. Aranżacja ogrodu zimowego - co to jest zimowy ogród?

Zimowy ogród to przeszklona konstrukcja osadzona na metalowym lub drewnianym szkielecie, która przylega do zewnętrznej ściany budynku mieszkalnego i jest miejscem uprawy roślin. Zwykle służy jako pomieszczenie wypoczynkowe, choć może też pełnić funkcję gabinetu lub jadalni. Sezonowy ogród zimowy nazywany jest zimnym, gdyż nie ogrzewa się go w chłodniejszych miesiącach. Użytkuje się go głównie wiosną i latem. Ogród całoroczny, czyli ciepły jest natomiast ogrzewany przez cały rok i może zostać przekształcony w oranżerię

2. Jak urządzić ogród zimowy? Zacznij od planowania

Przy planowaniu ogrodu zimowego ważny jest metraż - najlepiej, aby mieścił się w granicach 10 - 25 m2, gdyż taka powierzchnia pozwala na swobodny wypoczynek i nie wymaga pozwolenia na budowę. Trzeba wziąć także pod uwagę orientację według stron świata i wybrać gatunki roślin, które będziemy chcieli hodować.

Położenie ogrodu po stronie południowej zapewni akumulację ciepła i dużo światła słonecznego, lecz będzie wymagać zamontowania rolet i regularnej wentylacji w lecie. To idealne miejsce dla roślin tropikalnych.

Strona północna będzie natomiast najchłodniejsza i najbardziej ocieniona, dlatego tak umiejscowiony ogród nie wymaga montażu żaluzji. W zimie jednak jest konieczne jego stałe ogrzewanie. Odpowiedni dla roślin cieniolubnych.

Strona wschodnia jest najcieplejsza rano, a chłodna wieczorem, za to zachodnia - odwrotnie. Temperatura i nasłonecznienie w obydwu położeniach będzie odpowiednie dla większości gatunków roślin. Jeśli wybierzemy umiejscowienie przy ścianie zachodniej, należy zamontować rolety, gdyż zachodzące słońce mocno praży w letnich miesiącach.

3. Zimowy ogród na balkonie czy tarasie? To dobry pomysł!

Ogród zimowy na balkonie pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię mieszkania, gdyż pełni rolę kolejnego pomieszczenia. Ogranicza też hałas dobiegający z zewnątrz, zmniejsza dostęp owadów do mieszkania, pomaga zatrzymać ciepło wewnątrz budynku i stanowi zabezpieczenie przed złodziejami. Zimowy ogród na tarasie ma podobne zalety, a dodatkowo z racji większej powierzchni można go przekształcić w drugi salon lub czytelnię.

Aranżacja ogrodów zimą
Aranżacja ogrodów zimą

4. Jak zrobić ogród zimowy na balkonie lub tarasie? Porady i wskazówki

Szklane ogrody zimowe najlepiej umieszczać na balkonie zabudowanym ścianami z trzech stron, gdyż pozwala to zmniejszenie kosztów i odgrodzenie się od sąsiadów. Montowanie szyb ze wszystkich stron to większy wydatek i zmniejszona prywatność. Jeśli jednak mamy niezabudowany balkon i chcemy czuć się na nim swobodniej, boczne ścianki ogrodu zimowego warto zaopatrzyć w rolety lub drewniane panele.

Podstawowym punktem w aranżacji jest dobór konstrukcji. Nowoczesny ogród zimowy, dostosowany do współczesnych budynków wymaga zabudowy bezramowej, czyli złożonej z samego przeszklenia. Zabudowa ramowa, w której używa się aluminiowych lub drewnianych belek wygląda bardziej tradycyjnie, ale jest tańsza.

Jeżeli zależy nam na jak największym zatrzymaniu ciepła i łatwiejszym ogrzewaniu zimą, najlepiej na materiał ścianek ogrodu wybrać szkło. Gorzej izoluje plexi, która jest jednak lżejsza i tańsza. Termoizolację zwiększy zamontowanie dwóch warstw przeszklenia. Jeśli rezygnujemy z ogrzewania ogrodu zimowego, należy dobrać rośliny, które dobrze znoszą niskie temperatury

Zimowy taras jest najprostszy i najtańszy do aranżacji, gdyż mamy już wytyczony metraż, kształt, a co najważniejsze - wylane fundamenty. Łatwiejsze w takiej sytuacji jest także dopasowanie stylistyki ogrodu zimowego do reszty budynku.

Więcej ciekawych pomysłów na aranżację ogrodów możecie znaleźć na portalu Homelook.pl

5. Aranżacja ogrodu zimowego - ogród zimowy zabudowany i ogrzewany.

Ogrzewany ogród zimowy powinien mieć mocną konstrukcję, która będzie zapobiegać utracie ciepła w zimie - przez szyby ulatuje ono czterokrotnie szybciej niż przez mury. Z tego powodu wskazane jest zamontowanie podwójnego oszklenia oraz aluminiowych profili, które pomogą zatrzymać ciepło. Należy zadbać o uszczelnienie wszelkich łączeń szyb i szkieletu, wykonać solidną izolację fundamentów (najlepiej styropianem) i w miarę możliwości umieścić konstrukcję po stronie południowej. Kąt nachylenia zadaszenia powinien wynosić ponad 30°, tak aby w zimie do wnętrza wpadało jak najwięcej promieni słonecznych.

6. Jak ogrzać ogród zimowy?

W ogrodzie zimowym najlepiej sprawdzą się elektryczne grzejniki konwektorowe zamontowane wzdłuż szyb. Dzięki temu zimne powietrze przedostające się przez szkło zostanie od razu ogrzane bez skraplania się pary wodnej. Zwykle grzejniki te mają funkcję termostatu umożliwiającą ustawienie stałej temperatury i automatycznie wyłączają się w przypadku przegrzania. Ogrzewają szybko i równomiernie, a do tego są niewielkich rozmiarów (do 30 cm wysokości), dlatego nie psują wyglądu ogrodu. Jeśli chcemy, aby były całkowicie niewidoczne, można zamontować je na stałe pod podłogą.

Droższym, ale bardziej naturalnym i stylowym rozwiązaniem są promienniki podczerwieni, które emitują ciepło zbliżone do światła słonecznego. Są zasilane prądem jak grzejniki, ale działają na innej zasadzie - nie wykorzystują konwekcji, czyli ruchu powietrza, lecz ogrzewają bezpośrednio obiekty znajdujące się w pomieszczeniu. Ten sposób działania ogranicza unoszenie się kurzu i wysuszanie powietrza. Promienniki podczerwieni można kupić na zamówienie w formie fantazyjnych lamp czy paneli, dzięki czemu stanowią dodatkową ozdobę ogrodu zimowego.

Aranżacja ogrodów zimą
Aranżacja ogrodów zimą

7. Jak wyposażyć ogród zimowy? Jakie rośliny umieścić?

Aranżacja ogrodu pod względem doboru roślin powinna opierać się na jego umiejscowieniu i temperaturze. Jeżeli chcemy stworzyć całoroczną oranżerię, należy wybudować ogród zimowy z pełnym dachem przy południowej stronie domu i zapewnić mu stałe ogrzewanie. W takich warunkach dobrze rosnąć będą palmy, fikusy, monstera, oleander, wilczomlecz, pelargonia i juka. Rośliny najbardziej światłolubne ustawiamy najbliżej szyb. Już podczas planowania ogrodu warto wyznaczyć sobie rabaty, na których umieścimy poszczególne doniczki.

W mniej nasłonecznionym ogrodzie sprawdzą się niekwitnące rośliny cieniolubne, czyli przede wszystkim bluszcz, paprocie, araukaria, zamiokulkas zamiolistny czy kalatea. Jeśli jednak zależy nam na kwiatach, w takich warunkach sprawdzą się: fiołek afrykański, begonia, niecierpek i skrzydłokwiat.

Chłodniejsze ogrody z temperaturą wynoszącą ok. 10°C będą odpowiednim środowiskiem dla roślin, które w zimie przechodzą w stan spoczynku. Są to m.in. cytrusy, wawrzyn, muchołówka, grubosz i nertera.

8. Ogród zimowy, czy warto? Czyli czy aranżacja ogrodu zimowego jest praktyczna?

Nowoczesny ogród zimowy pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. Jeśli dobrze go zaplanujemy, poprawimy izolację cieplną i zyskamy kolejne stylowe pomieszczenie w domu. Taka dodatkowa przestrzeń jest szczególnie istotna w małych mieszkaniach. Ponadto rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i zanieczyszczenia oraz pomagają utrzymać we wnętrzach optymalną wilgotność powietrza. Dodatkowo pełnią rolę naturalnych ozdób, a ich otoczenie wpływa na nas relaksująco.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej