Eukaliptus - opis, właściwości lecznicze, zastosowanie, uprawa w domu

Eukaliptus jest powszechnie znany, jako dom koali. Często na tym aspekcie ogólna wiedza się kończy. Warto, więc nieco przybliżyć najważniejsze informacje na temat tej rośliny. Jakie ma zastosowanie, jakie właściwości lecznicze wykazuje? Ważna jest też odpowiedź na pytanie, czym charakteryzuje się eukaliptus domowy?

Eukaliptus i jego charakterystyka

Eukaliptus to duże drzewo lub krzew pochodzący z rodziny mirtowatych. Jego naturalnym środowiskiem są tereny Australii, Nowej Gwinei i południowo-wschodniej Indonezji. Rozprzestrzenił się również na tropikalnych i subtropikalnych obszarach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Łącznie na świecie występuje około 600 gatunków. Eukaliptus australijski należy do największych i najszybciej rosnących drzew na świecie. Może osiągać ponad 80 metrów wysokości.

Charakterystyczną cechą eukaliptusa są liście. Na młodych roślinach zazwyczaj układają się naprzeciwlegle i częściowo obejmują łodygę. Tymczasem starsze okazy mają liście ułożone skrętolegle. Znajdują się na krótkich ogonkach, są też wąskie i lancetowate. Co ciekawe mają zdolność ustawiania się brzegiem do słońca. Do tego wytwarzają olejek eteryczny znany też, jako sok z eukaliptusa. Ten interesujący płyn wykazuje liczne właściwości lecznicze. Eukaliptus domowy oraz większość innych gatunków, co roku zrzuca korę.

Eukaliptus australijski jak i inne odmiany nie toleruje mrozów oraz silnych, zimnych wiatrów.

I choć istnieją okazy odporne na niskie temperatury, w naszym klimacie tę roślinę uprawia się przeważnie w warunkach domowych. Pod dachem nie jest to duże drzewo, przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć 2 metry wysokości. Można, zatem powiedzieć, że wygląda bardziej jak krzew. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje nasłonecznionego i ciepłego stanowiska. Wiosną i latem doniczkę można wystawić na balkon i taras by roślina była jak najdłużej pod działaniem promieni słonecznych.

Eukaliptus domowy i większość jego odmian preferuje ziemie piaszczyste, przepuszczalne i lekkie. Najlepiej by miały przy tym odczyn zasadowy. Trzeba też dbać o to by gleba była stale wilgotna. Jeśli zaś chodzi o pielęgnację to eukaliptus australijski wymaga kilku zabiegów regularnie przeprowadzanych. Najważniejszy z nich to podlewanie, codziennie w niewielkich ilościach. W okresie wzrostu krzew należy też nawozić. Bardzo ważne jest regularne przycinanie, przynajmniej raz do roku, najlepiej wiosną. To pozwoli na utrzymywanie wysokości rośliny na optymalnym poziomie.

Eukaliptus australijski – zastosowanie i właściwości liści eukaliptusa

Niezależnie od tego czy jest to eukaliptus domowy czy rosnący w naturze, każde drzewo ma szerokie zastosowanie. To zagadnienie trzeba doprecyzować, ponieważ to właściwości liści eukaliptusa są najczęściej wykorzystywane. Wytwarzają, bowiem olejek, który stanowi składnik wielu pożytecznych preparatów. Są to na przykład szampony przeciwłupieżowe, kremy do walki ze schorzeniami skóry, kremy przeciwzmarszczkowe. Występują też ekologiczne środki czyszczące mające w swoim składzie sok z eukaliptusa.

Właściwości liści eukaliptusa są wykorzystywane w terapii zewnętrznej. Liście mogą służyć, jako opatrunek na rany i stany zapalne skóry. Pozyskiwany z nich olejek jest używany do nacierania stawów dotkniętych reumatyzmem czy też wcierany, jako środek rozgrzewający. Pomaga przy zwalczaniu wrzodów, czyraków oraz poparzeń. To jednak nadal nie wszystkie właściwości lecznicze tej egzotycznej rośliny.

Sok z eukaliptusa pomaga w leczeniu zapaleń górnych dróg oddechowych. Rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach i co ważne ułatwia wykrztuszanie. Zwalcza uporczywy kaszel, może być też stosowany, jako środek zapobiegający przeziębieniom. Wcierany w klatkę piersiową jest lekiem przy infekcjach płucnych, zapaleniu oskrzeli i astmie. Sok czy też olejek wykazuje właściwości bakteriobójcze. Dzięki temu dezynfekuje drogi moczowe, co pomaga zwalczyć zapalenia pęcherza. Zbawienne skutki dla zdrowia ma także odwar z liści eukaliptusa. Jest pożytecznym lekiem na biegunki, wymioty a nawet czerwonkę.