Floksy - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania pięknego kwiatu ogrodowego

Floksy zwane też płomykami to piękne kwitnące kwiaty. Mogą rozwijać się w ogrodzie, ale sprawdzą się również, jako rośliny doniczkowe. Ich uprawa wymaga pewnego nakładu pracy, lecz zdecydowanie warto się nimi zająć. Najpierw jednak trzeba dowiedzieć się, jakie są odmiany, jak wygląda sadzenie i nawożenie floksów?

Floksy w ogrodzie – charakterystyka i odmiany

Floks to bylina wchodząca w skład rodziny wiesiołkowatych. Jej naturalnym środowiskiem są rozległe tereny Ameryki Północnej. Floksy nazywane też płomykami wiechowatymi charakteryzują się wzniesionymi i sztywnymi pędami. Na nich rozwijają się naprzeciwległe, pojedyncze liście. Od lipca do września na roślinie utrzymują się piękne kwiaty. Występują bardzo licznie, są barwne i układają się wiechowato. Floks to bylina, które może dorastać do 120 cm wysokości. Jednakże nie jest to regułą bowiem występuje w wielu odmianach. Zdarza się też, że są to rośliny doniczkowe.

Opisywane kwiaty dzielą się na dwie podstawowe grupy, floksy wysokie oraz niskie. Do najpopularniejszych roślin z pierwszej grupy należy floks wiechowaty. Świetnie sprawdza się na rabatach oraz jako kwiat cięty. Nie jest zbyt skomplikowany w uprawie, co jest ogromną zaletą. Warto też dodać, że występuje w kilku kolorach. Może być biały, czerwony, różowy lub niebieski. Floks wiechowaty kwitnie od lipca do października.

Niskie floksy w ogrodzie mają aż trzech popularnych przedstawicieli. Pierwszy z nich to floks niebieski częściej występujący pod nazwą kanadyjski. Kolejne dwie odmiany to płomyk douglasa oraz szydlasty. Każdy z wymienionych okazów to bylina, to jest ich cecha wspólna. Kolejną jest fakt, że te kwiaty nie stwarzają problemów w uprawie. Do tego sprawdzają się również, jako rośliny doniczkowe. Jednakże różnią się wymaganiami glebowymi i nieco innymi warunkami uprawy.

Floks wiechowaty – sadzenie, uprawa, pielęgnacja floksów

Floksy wysokie są reprezentowane prze różne odmiany, jednakże szczególną popularnością cieszy się jedna. Floks wiechowaty w naturze porasta brzegi zbiorników wodnych. Jego kwiaty przybierają kolor biały, czerwony, różowy lub niebieski. W warunkach uprawnych dorasta do około 120 cm wysokości. Sadzenie przeprowadza się jesienią poprzez wysadzenie wprost do gruntu. Ewentualnie nasiona umieszcza się w doniczce. Wtedy roślina ozdobi parapety wczesną wiosną.

Opisywane floksy wysokie dobrze rozwijają się zarówno na stanowiskach nasłonecznionych jak i półcienistych. Preferują gleby próchniczne, piaszczyste i przepuszczalne. Ważne też by były umiarkowanie wilgotne. Jeśli ziemia nie spełnia wymogów nic straconego. Przed posadzeniem można zasilić ją naturalnym kompostem. Zyska wtedy zalecane właściwości. W takich warunkach uprawa z pewnością się powiedzie.

Pielęgnacja floksów nie sprawia wielu problemów. Jednym z podstawowych zabiegów jest oczywiście podlewanie. Przeprowadza się je obficie, ale tylko wtedy, gdy długo nie było opadów deszczu. Kolejny zabieg, czyli nawożenie floksów wykonuje się dwa razy do roku. Pierwszy termin przypada na wiosnę a drugi na jesień. Najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne. Może być to naturalny kompost lub przekompostowany obornik.

Niskie gatunki w ogrodzie – pielęgnacja i nawożenie floksów

Popularne floksy wysokie już za nami, teraz, więc czas na niskie odmiany. Najczęściej wybierane są dwa gatunki, floks niebieski (kanadyjski) oraz szydlasty. Pierwszy z nich charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Osiąga około 40 cm wysokości, ma drobne, niebieskie kwiaty oraz zimozielone liście. Kwitnie od kwietnia do czerwca, jest też dość odporny na choroby i szkodniki. To sprawia, że poleca się go początkującym ogrodnikom. Sadzenie tego kwiatu można wykonać poprzez podział kęp.

Szydlaste floksy w ogrodzie dorastają do 10 cm wysokości. Tworzą pokładające się kobierce, sprawdzą się, więc jako rośliny okrywowe. Opisywane floksy mają drobne kwiaty przybierające białe, fioletowe i różowe barwy. Kwitną od kwietnia do maja, nadają się na skalniaki, obwódki rabat, ale też sprawdzą się, jako rośliny doniczkowe. To tyle, jeśli chodzi o charakterystykę, przed nami uprawa i pielęgnacja floksów niskich.

Floks niebieski to bylina dobrze rosnąca w półcieniu oraz w pełnym słońcu. Najlepiej rozwija się na glebach próchnicznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. W razie potrzeby poradzi sobie na innych rodzajach ziemi. Floks niebieski nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Pielęgnacja sprowadza się do odchwaszczania oraz obfitego podlewania w trakcie suszy. Co ciekawe nawożenie floksów nie jest konieczne.

Szydlaste floksy w ogrodzie podobnie jak poprzednie odmiany lubią i słońce i zacienienie. Najlepsze dla nich gleby są piaszczyste i przepuszczalne. Nie jest to jednak warunek konieczny, inne rodzaje podłoża również się sprawdzą. Ważne by ziemia była umiarkowanie wilgotna. Sadzenie nie sprawia żadnych trudności, podobnie jak pielęgnacja floksów. Wystarczy tylko odchwaszczać podłoże by bylina nie miała konkurencji w zdobywaniu składników odżywczych. Wtedy też nie będzie potrzebne nawożenie floksów.