Jak przygotować zdrowego i pysznego grzańca
Grzane wino to specjał nieznany w wielu miejscach na świecie. Można więc powiedzieć, że to polska sekretna broń, która pomoże nie tylko przetrwać zimę, ale też sprawi, że z przyjemnością będziesz wspominać wieczory pod kocem z parującym kubkiem.
Historia grzańca sięga starożytnego Rzymu, gdzie ciepłe wino doprawiano miodem, olejkiem różanym oraz korzennymi przyprawami. Specjał ten jednak nie traci popularności. W samej tylko Szwecji w okresie świątecznym sprzedaje się aż 6 milionów litrów grzanego wina!
Nie gorzki, a ciepły lek najlepiej leczy
Jego rozgrzewające właściwości nie tylko umilą długie zimowe wieczory, ale mogą też zapobiec przeziębieniu. Czerwone wino ma nieocenione skutki lecznicze, a podgrzany alkohol lepiej się wchłania.
Zamiast połykać witaminy, można dostarczyć organizmowi witaminy C z pomarańczy, a imbir to znany od tysięcy lat i bardzo popularny w Azji lek na infekcje wirusowe. Z kolei cynamon ma właściwości uspokajające, przeciwbólowe i może zniwelować bezsenność. Wreszcie, goździki wzmacniają odporność, działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Aby przygotować takie pyszne lekarstwo potrzebujesz tylko trzech elementów: wina, przypraw korzennych i cytrusów. Reszta zależy od Twojej fantazji, preferencji smakowych i tego, co aktualnie znajduje się w Twojej spiżarni. Używając przypraw w miarę możliwości wybierz korzeń w całości, np. laska cynamonu sprawdzi się lepiej niż cynamon w proszku. Nie bój się eksperymentować, bo grzańca trudno zepsuć.
Przepis-baza na grzane czerwone wino
- 1 butelka wina typu
- SONETO Tempranillo
- Do wyboru:
- cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, imbir, anyż, pieprz, chili
- kilka plastrów pomarańczy
- ewentualnie miód lub cukier
- opcjonalnie kieliszek mocniejszego alkoholu – wódki, koniaku, brandy lub rumu
Wino wlej do rondla, dodaj przyprawy, plastry pomarańczy i dosłódź do smaku. Podgrzewaj przez kilkanaście minut na małym ogniu, tak, aby nie doprowadzić do wrzenia. Jeśli zdecydujesz się na dodatek mocniejszego alkoholu, dolej go pod sam koniec gotowania, by alkohol nie wyparował. Podawaj natychmiast.
Dobrze prezentuje się w kuflach, kubkach ceramicznych, albo kieliszkach z grubego szkła, dzięki którym grzaniec za szybko nie wystygnie. Można kupić specjalne kubki z podgrzewaczami, które utrzymują stałą temperaturę wina.
Grzańca z białego wina przygotowuje się bardzo podobnie. Aby podkreślić świeży smak białego wina, do przypraw korzennych warto dodać pół laski wanilii, a pomarańczę zastąpić suszonymi morelami i jabłkiem. Jeśli chcemy wzmocnić takiego grzańca, doskonale skomponuje się kieliszek białego porto.
artykuł sponsorowany