Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną?
Niebawem rozpocznie się sezon wiosenny, który skłania posiadaczy ogrodów lub większych podwórek do zagospodarowania swojej zieleni i uporządkowania jej po sezonie jesienno-zimowym. Obok narzędzi ogrodowych, takich jak łopaty, szpadle czy sekator, dobra kosiarka elektryczna jest podstawowym sprzętem, pozwalającym zachować ogród w czystości.
- Kiedy warto kupić kosiarkę elektryczną?
- Na co zwrócić uwagę przed zakupem - parametry kosiarki elektrycznej
- Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?
- Kosiarka z koszem czy mulczująca?
Funkcjonalna kosiarka wysokiej jakości pozwoli szybko i bez większych kłopotów zadbać o trawnik. Jej wybór zależy w dużej mierze od wielkości trawnika i jego odległości od budynku. To ważne szczególnie w przypadku kosiarek przewodowych, które muszą być stale podłączone do źródła zasilania.
Kiedy warto kupić kosiarkę elektryczną?
Kosiarki elektryczne z pewnością znajdą swoje zastosowanie w małych i średnich ogrodach. Przy większych powierzchniach głównym problemem może okazać się brak źródła do podłączenia kosiarki. Kosiarki przewodowe niezalecane są też na nierównym terenie, gdzie może dochodzić do częstych awarii sprzętu, m.in. noży tnących. Zdecydowaną przewagą kosiarek elektrycznych nad innymi modelami jest ich cicha praca, mniejsza waga w porównaniu z kosiarkami spalinowymi oraz to, że nie wymagają aż tak szczegółowej konserwacji co “spalinówki”. Warto również pamiętać, że kosiarki elektryczne są o wiele tańsze od swoich spalinowych odpowiedników, a najlepszym okresem na dokonanie zakupu jest sezon późnego lata, jesieni oraz zimy, czyli czas poza sezonem, kiedy w sklepach ogrodniczych pojawiają się promocje i przeceny.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem - parametry kosiarki elektrycznej
Wybierając kosiarkę elektryczną trzeba zastanowić się, jak duża powierzchnia będzie podlegała pielęgnacji oraz jak dużo zakamarków, drzew i krzewów znajduje się w ogrodzie. Im większa jest powierzchnia trawnika, tym większa powinna być moc kosiarki i szerokość koszenia. Przykładowo przy szerokości koszenia ok 37-40 cm, moc kosiarki elektrycznej powinna oscylować w granicach 1300-1600 W. Należy również pamiętać o wielkości kół kosiarki - ich duża średnica zapewni łatwiejsze manewrowanie kosiarką. Dobrym wyborem jest kosiarka z systemem zmulczającym, dzięki której można zaoszczędzić czas i podczas koszenia wyprodukować naturalny nawóz do trawnika bez potrzeby przerywania pracy na opróżnienie kosza.
Nie bez znaczenia jest wielkość samej kosiarki oraz długość kabla zasilającego. Duże kosiarki zwykle są też ciężkie, przez co mogą okazać się niewygodne w użyciu. Krótki kabel nie jest problemem, o ile podczas koszenia używa się dodatkowego przedłużacza.
Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?
Obecność napędu w kosiarce powoduje, że obsługująca ją osoba może używać do prowadzenia sprzętu mniej siły. Obsługa ogranicza się jedynie do prowadzenia urządzenia. Jednak jeśli trawnik wokół domu ma niewielką powierzchnię, najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka bez napędu. Jest o wiele lżejsza niż model z napędem i łatwiej nią manewrować, co jest szczególnie ważne na trawnikach, na których zlokalizowane są rabaty kwiatowe lub drzewa czy krzewy. Należy pamiętać, że jest to standardowe urządzenie, wymagające użycia siły własnych mięśni, nie będzie więc odpowiednia dla osób, które nie lubią wkładać w koszenie dużego wysiłku. Kosiarki z napędem są o wiele cięższe i trudniej manewrować nimi w ciasnych przestrzeniach lub zakamarkach ogrodu. Ich główną zaletą jest jednak szybkość w koszeniu sporych powierzchni bez użycia siły i stosunkowo krótki czas pracy.
Kosiarka z koszem czy mulczująca?
Wybór kosiarki uzależniony jest głównie od potrzeb właściciela terenu i czasu, którym dysponuje na pielęgnację trawnika. Coraz popularniejszym sprzętem staje się kosiarka mulczująca, która nie tylko przycina trawę, ale tworzy z niej od razu nawóz. Kosiarki mulczujące są wyposażone w specjalny system, którego zadaniem jest zmielenie każdego źdźbła trawy w taki sposób, aby pozostawić na trawniku wierzchnią warstwę w postaci nawozu - prawdziwej bomby witaminowej dla “zielonego dywanu”. Dzięki temu jednocześnie można kosić trawę i nawozić ją. Podczas koszenia kosiarką mulczująca nie ma konieczności opróżniania kosza, co pozwala znacznie zaoszczędzić czas i energię.
Jeśli właścicielowi nie zależy na jednoczesnym koszeniu i nawożeniu trawnika, oraz posiada on miejsce do kompostowania ściętej trawy, dobrym wyborem będzie kosiarka elektryczna (zobacz na castorama.pl) z koszem. Poszczególne modele tych kosiarek różnią się od siebie nie tylko mocą, ale przede wszystkim wielkością kosza. Im większy kosz, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać. Z drugiej strony ścięta trawa może zbijać się w koszu, przez co szybko stanie się on dodatkowym balastem, utrudniającym manewrowanie kosiarką. Przy niewielkiej powierzchni trawnika wygodniejsze może okazać się użycie kosiarski z małym koszem. Będzie trzeba go często opróżniać, ale dzięki temu prowadzenie kosiarki będzie łatwiejsze i wygodniejsze.
artykuł sponsorowany