Aranżacja ogrodu - od czego zacząć?

Wybrany styl ogrodowy powinien przede wszystkim pasować do rodzaju domu oraz warunków panujących na działce. Warto przeanalizować ukształtowanie terenu, rodzaj gleby oraz stopień nasłonecznienia. Te cechy warunkują rodzaj roślinności, który nadaje się do umieszczenia w ogrodzie. Warto także wykorzystać wcześniej istniejące drzewa i krzewy i do nich dopasować resztę wybranych gatunków. Podstawowym elementem każdego, nawet niewielkiego ogrodu, jest trawnik. Z reguły najlepiej sprawdzają się mieszanki uniwersalne, które z reguły dobrze rosną na praktycznie każdym rodzaju gleby. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu i koszeniu.

Strefa wypoczynkowa kluczem do sukcesu

W każdym ogrodzie - niezależnie od jego stylu - warto umieścić strefę wypoczynkową. Powinno być to miejsce przeznaczone do relaksu i spotkań z rodziną czy znajomymi. Jeżeli przestrzeń jest stosunkowo duża, doskonale sprawdzi się cały zestaw złożony z kanap i foteli. W małych ogródkach charakterystycznych dla zabudowy szeregowej można także umieścić nieco skromniejsze rozwiązania - leżaki, huśtawkę czy stół z krzesłami. Warto także zadbać o oświetlenie, które umożliwi korzystanie z ogrodu nawet po zmroku. Niezwykle istotne jest to, aby zakupione meble ogrodowe były wykonane z dobrych jakościowo surowców. Materiały muszą być bowiem odporne na różnorodne warunki atmosferyczne. Warto decydować się na zakup sprawdzonych rozwiązań od firm z renomowaną pozycją na rynku.

Niewielka powierzchnia - jak ją dobrze zagospodarować?

Obecnie wiele osób decyduje się na zakup domu z ogrodem w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Ogródki w tego typu lokalizacjach charakteryzują się z reguły niewielkim metrażem. Jak zagospodarować taką przestrzeń, aby wciąż pozostała użyteczna? W centralnym punkcie warto umieścić strefę wypoczynkową - idealne będzie miejsce stosunkowo zacienione. Resztę działki za to należy przeznaczyć na roślinność. Warto wybrać gatunki rosnące wzwyż, a nie wszerz. Doskonale sprawdzą się trawy ozdobne, tuje oraz cisy. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się też postawienie na minimalizm. Idealnie przystrzyżony trawnik i kilka dodatkowych roślin sprawią wrażenie zdecydowanie większej przestrzeni. Warto także zadbać o donice, w których zasadzone zostaną niewielkie krzewy. Dodadzą one uroku niewielkiemu ogródkowi.

Obecnie coraz większa liczba nieruchomości dostępnych na rynku posiada dostęp do ogródka. W inwestycjach miejskich są to niewielkie przestrzenie, jednak przy odpowiednim pomyśle można je przepięknie zaaranżować. Nawet Kraków cechujący się niewielkimi rozmiarami działek posiada dzielnice umożliwiające zaprojektowanie przyjemnego ogródka. Inwestycja https://obido.pl/rynek-pierwotny-krakow/ostoja-park/ to świetne miejsce, umożliwiające stworzenie dodatkowej zielonej przestrzeni zewnętrznej.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej