Kwiaty na taras, czyli jak urządzić ogród na tarasie
Taras to miejsce, w którym możesz odpocząć. To tutaj urządzisz grilla dla najbliższych lub odpoczniesz przy szklance ulubionego napoju, sycąc się spokojną i kojącą atmosferą. Aby strefa relaksu była dla Ciebie i Twojej rodziny prawdziwą oazą, wprowadź do niej akcenty roślinne. Będą one sprzyjać dobremu samopoczuciu i stanowić nieodzowną ozdobę każdego zadbanego tarasu.
Jakie rośliny wybrać na taras?
Wybierając rośliny na taras, musisz odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań. Gatunki, które zdecydujesz się posadzić, powinny wyróżniać się odpornością na warunki pogodowe właściwe dla środkowoeuropejskiego klimatu. Istotne jest również samo położenie tarasu – od tego zależy, ile światła, a ile cienia, będzie się na nim znajdowało. Podczas rozmieszczenia kompozycji roślinnej, a także wcześniej – jeszcze podczas wybierania okazów – warto zwrócić uwagę na ich preferencje pod względem słonecznego lub zacienionego stanowiska.
Rośliny sezonowe na taras
Kwiaty potrafią odmienić każdą przestrzeń, dlatego warto eksperymentować z doborem różnych okazów w wielu kreatywnych kompozycjach. Wystarczy niewielka zmiana, a przestrzeń nabierze nowego charakteru. W corocznych metamorfozach tarasu pomogą Ci rośliny jednoroczne, które kwitną przez jeden sezon.
Wykorzystaj rośliny pnące, które warto posadzić przy barierkach lub innych ażurowych elementach architektury. Groszek pachnący, powój bądź wilec wespną się po nich, tworząc efektowne oploty. W podłużnych pojemnikach możesz posadzić kwiaty rabatowe, a w pojedynczych donicach o ozdobnym charakterze wyeksponuj begonie, aksamitki, lwie paszcze czy astry.
Rośliny wieloletnie na taras
Chcesz przemienić swój taras w prawdziwy zielony zakątek? Wykorzystaj do tego rośliny o większych rozmiarach. Osiągnięcie dużego wzrostu wymaga zwykle więcej czasu, dlatego znacznie okazalsze od roślin sezonowych są wieloletnie. Dzięki ozdobnym krzewom i bylinom posadzonym w masywnych donicach ze stylowym dekorem wprowadzisz na swój taras jeszcze więcej natury, gęste i wysokie listowie zaś zapewni Ci dodatkowy cień.
Do najpopularniejszych bylin wieloletnich należą rozchodniki, liliowce i rudbekie. Jeżeli chcesz, aby na Twoim tarasie unosił się kojący, naturalny zapach, wybierz także lawendę wąskolistną. Jeżeli masz dość przestrzeni, postaw na krzewy ozdobne, jak np. azalia – w tej roli sprawdzą się też niektóre odmiany małych iglaków.
W czym posadzić rośliny na tarasie?
Doniczki (zobacz na castorama.pl) nie są tylko pojemnikami przeznaczonymi do uprawy kwiatów, ale też istotnymi elementami wystroju. Wybierz modele, które doskonale komponują się z aranżacją tarasu pod względem kolorystyki i stylu wykonania. Spójna estetyka przestrzeni w Twojej strefie relaksu korzystnie wpłynie na panującą tam atmosferę, a co za tym idzie – również na jakość odpoczynku.
Nie musisz przesadzać okazów zakupionych w plastikowych doniczkach, aby uzyskać pożądany efekt. Na rynku oprócz tradycyjnych doniczek znajdziesz także osłonki w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach. W ciągu zaledwie chwili bez większego wysiłku umieścisz okaz w wybranej osłonce, a nieestetyczny pojemnik zniknie z pola widzenia. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w komplet osłonek, które do siebie pasują. Dzięki temu uzyskasz zestaw pojemników dla wielu okazów sezonowych, które wymagają corocznej wymiany.
Podłoże dla roślin tarasowych
Każdy gatunek ma określone preferencje dotyczące warunków uprawy. Różne mogą być upodobania roślin pod względem częstotliwości podlewania bądź stopnia naświetlenia stanowiska. Uwzględnić należy także jakość gleby. Zastosowanie ziemi uniwersalnej nie zawsze wystarczy. Niektóre okazy nie osiągną takiego wyglądu, jakiego oczekujesz. Z tego względu warto sprawdzić, jaki odczyn gleby dana roślina preferuje – może być on kwaśny lub zasadowy.
Jeżeli na co dzień nie zajmujesz się ogrodnictwem, z pewnością docenisz możliwość zakupu zoptymalizowanego wariantu ziemi w sklepie. Jeśli natomiast czerpiesz wiele przyjemności z pracy przy zieleni, mieszankę glebową możesz wykonać samodzielnie z kilku łatwo dostępnych składników. Potrzebujesz ziemi kompostowej, torfu kwaśnego lub odkwaszonego, a także dodatkowych komponentów, takich jak piasek (lub perlit – lżejsza wersja) i kora kompostowana. Dobieraj składniki zależnie od typu gleby, na której dana roślina występuje w swoim naturalnym środowisku.
Pielęgnacja roślin na tarasie
Przemyślana kompozycja roślinna na tarasie opiera się na rozmieszczeniu okazów w sposób nie tylko estetyczny, ale również zgodny z ich naturalnymi preferencjami środowiskowymi. O piękny i bujny wzrost swoich kwiatów i krzewów możesz zadbać przede wszystkim poprzez systematyczne podlewanie. Zwłaszcza w upalne dni pamiętaj, że potrzebują one więcej wody, gdyż w wysokiej temperaturze szybciej ją oddają.
To jednak nie wszystko, co możesz zrobić dla swojego tarasowego ogrodu. Warto stosować również nawozy i odżywki dedykowane dla konkretnych gatunków roślin. Pamiętaj, że ziemia w doniczkach w przeciwieństwie do naturalnej gleby bardzo szybko się wyjaławia, a roślina nie ma skąd pobierać składników mineralnych. Jeżeli zależy Ci, aby Twoje okazy kwitły jak najdłużej, odżywiaj je specjalnymi preparatami.
Jeśli uprawiasz także rośliny wieloletnie, pamiętaj o przygotowaniu ich do zimowania. Zarówno górna cześć rośliny, jak i donica z korzeniami powinny być zabezpieczone przed wiatrem i mrozem. Możesz wykorzystać do tego np. skrzynię ze styropianem i trocinami lub słomiane maty.
artykuł sponsorowany