Lawenda w ogrodzie i doniczce - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Lawenda to piękna krzewinka ciesząca się sporą popularnością. Jej uprawa na działce czy w ogrodzie wymaga dość sporego nakładu pracy. Warto jednak się wysilić gdyż efekty są świetne. Lawenda ogrodowa nie tylko świetnie wygląda, ale też urzekająco pachnie. Warto, więc dowiedzieć się jak wygląda sadzenie i jak dbać o lawendę.

Kwiat lawendy i jego odmiany – uprawa na działce i w ogrodzie

Lawenda jest rośliną pochodzącą z rodziny jasnotowatych. Grupa, do której przynależy składa się z ponad 40 gatunków. Ten niewielki krzew w naturze występuje na obszarze śródziemnomorskim. Można ją napotkać na terenach rozciągających się od Wysp Kanaryjskich po Indie. Cechy charakterystyczne lawendy to wąskie, ozdobne liście i kwiaty zebrane w kłosy. Roślina dorasta do około 50 cm wysokości i wydziela bardzo przyjemny zapach. Jej kwitnienie przypada na okres od czerwca do października. Sadzenie i hodowla bardzo dobrze się udaje w ogrodach, na balkonach i tarasach. Sadzonki są dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.

Lawenda ogrodowa to roślina reprezentowana przez różne, interesujące odmiany. Największą popularnością cieszy się gatunek zwany lekarskim lub wąskolistnym. Jego ogromną zaletą jest duża tolerancja na niskie temperatury. Możliwa jest, więc hodowla w ogrodzie, na działce czy też na balkonie lub tarasie. Obok niej warto też zwrócić uwagę na lawendę francuską. Ona również odznacza się mrozoodpornością. Nie przeszkadzają jej temperatury sięgające -7°C. Co ważne, wygląda bardzo ładnie. Pojawiają się na niej kwiaty zebrane w kiście i przykwiatowe liście w kolorze purpury.

Kolejne dwie odmiany, w przeciwieństwie do poprzednich, nie są odporne na mróz. Dlatego też ich hodowla najlepiej sprawdza się w domu. Pierwszym z opisywanych gatunków jest lawenda szypułkowa. Wyróżnia się purpurowymi przylistkami wyrastającymi nad kwiatami. Sam kwiat lawendy jest w kolorze różowym. Drugi z okazów to lawenda wełnista. Jej kwiaty przybierają kolor jaskrawopurpurowy, a uzupełniają je białe liście. To właśnie one są wełniste, co zadecydowało o nazwie, którą dziś używamy. Teraz przychodzi czas na opisanie jak wygląda sadzenie i uprawa lawendy.

Uprawa lawendy – sadzenie, wymagania, jak pielęgnować lawendę?

By sadzonki lawendy pięknie wyrosły muszą się znajdować na odpowiednim miejscu. Te kwiaty ogrodowe bardzo lubią słońce. Dlatego też optymalne stanowisko powinno być nasłonecznione. Trzeba też zadbać o to by było osłonięte od wiatru. Nie może być to, więc otwarta przestrzeń. Na balkonach i tarasach ten niewielki krzew najlepiej wygląda w towarzystwie innych roślin. Takich jak na przykład kolorowe goździki, bodziszki, i macierzanki czy mikołajki.

Zarówno lawenda ogrodowa jak i balkonowa potrzebuje dobrze zdrenowanego i przepuszczalnego podłoża. Najlepiej, gdy ziemia zawiera duże stężenie wapnia. Nie może być zbyt kwaśna, więc jak dbać by pH utrzymywało się na odpowiednim poziomie? Wystarczy zwapnować glebę kredą lub dolomitem. Jeśli w ogrodzie ziemia nie jest zbyt przepuszczalna nic straconego. W takim wypadku należy wykonać drenaż, w tedy sadzonki dobrze sobie poradzą. Jednakże podłoże nie może być podmokłe. W takim wypadku kwitnienie nie będzie obfite lub wcale do niego nie dojdzie.

Jak pielęgnować lawendę? Jednym z zabiegów jest oczywiście nawożenie. Te kwiaty ogrodowe mają stosunkowo niewielkie wymagania, lecz zasilenie składnikami mineralnymi jest wskazane. Wykonuje się je, co roku wiosną. Wystarczy wtedy rozłożyć wokół rośliny około 2 centymetrową warstwę kompostu. To powinno w zupełności wystarczyć. A jak dbać o roślinę zimą? W tym okresie krzew wymaga okrycia by nie przemarzł. Można do tego wykorzystać słomę lub uschłe liście. Jeśli zaś chodzi o sadzonki w doniczce w domu, przenosi się je do jasnego i chłodnego pomieszczenia.

Odpowiedź na pytanie, jak pielęgnować lawendę składa się z jeszcze jednej części. By zapewnić prawidłowe kwitnienie, lawendę należy prawidłowo przycinać. Niezależnie od tego czy hodowla odbywa się na działce, w ogrodzie czy na balkonie, ten zabieg jest konieczny. Pierwsze cięcie wykonuje się w pierwszym roku wzrostu. Młody kwiat lawendy skraca się o połowę. To sprawi, że wypuści nowe pędy, które utworzą gęstą koronę. W kolejnych latach, wiosną usuwa się chore i złamane pędy. Dotyczy to tylko ubiegłorocznych gałązek. Skrócenie starszych części, sprawi, że roślina nie wypuści nowych pędów.

Kwiaty ogrodowe o ciekawym zastosowaniu

Uprawa lawendy nie ma już większych tajemnic. Wiadomo też już jak dbać o tę roślinę. Warto teraz przedstawić jej szerokie zastosowania. Zarówno odmiany ogrodowe jak i te uprawiane w domu zawierają gorycze, garbniki, olejki eteryczne, sole mineralne, fitosterole, cukry, kwasy organiczne, antocyjany. Dzięki temu mogą być stosowane, jako przyprawy do potraw. Będą wtedy pozytywnie wpływać na układ trawienny. Wspomogą wydzielanie soków żołądkowych i żółci.

Gdy ten krzew rozpocznie kwitnienie warto zebrać kwiaty i je ususzyć. Rozłożone w domu będą wydzielać piękny zapach. Ma on działanie uspokajające i odprężające. W przypadku zmęczenia, te kwiaty ogrodowe a konkretnie ich aromat pobudza aktywność umysłową. Tymczasem picie naparu z ususzonej rośliny łagodzi ból i działa rozluźniająco na mięśnie. To nadal nie wszystkie zastosowania, jakie oferuje kwiat lawendy.

Lekarskie odmiany lawendy ułatwiają leczenie infekcji, szczególnie przy zapaleniach gardła, zatok, oskrzeli i migdałków. W tym wypadku wykorzystuje się olejek. Co ciekawe ten samo olejek można stosować zewnętrznie. Pomaga przy schorzeniach skórnych. Wspomaga regenerację naskórka, zwalcza choroby grzybicze. Z tego też powodu jest wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny. Wszystkie wymienione zastosowania sprawiają, że uprawa tego kwiatu jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Wystarczy tylko wiedzieć jak pielęgnować lawendę.