Lobelia w ogrodzie i na balkonie - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Istnieją kwiaty rosnące na balkonie, które sprawdzą się też w ogrodzie. Są to niewielkie, lecz urocze lobelie. Występują w kilku ciekawych odmianach i są bardzo uniwersalne. Wynika to z ich niewielkiego pokroju. Dzięki niemu mogą być uprawiane zarówno w gruncie jak i doniczce. Warto, więc dowiedzieć się, jakie są jej zalety i jak wygląda uprawa lobelii.

Kwiaty lobelia – opis i uprawa

Lobelia to barwna roślina należąca do rodziny dzwonkowatych. Do tej licznej grupy zalicza się ponad 300 gatunków roślin jednorocznych, bylin i krzewów. Pochodzi z obszarów znajdujących się w strefie klimatu umiarkowanego i subtropikalnego. Naturalnym środowiskiem lobelii jest Ameryka Północna i Południowa oraz Afryka. Charakteryzuje się niewielkim pokrojem oraz zazwyczaj intensywnie niebieskim kolorem. W Polsce jest uprawiana zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Najczęściej spotykaną odmianą jest lobelia przylądkowa(z łaciny lobelia erinus).

Różne odmiany lobelii mają bardzo podobne wymagania uprawowe. Lobelia rabatowa powinna rozwijać się na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Zazwyczaj lepszym rozwiązaniem jest druga opcja. Trzeba jednak wiedzieć, że całkowite zacienienie nie sprzyja roślinom. Kwiaty nie zakwitną bez dostępu do słońca. Tymczasem pełne i intensywne nasłonecznienie może sprawiać, że kwiaty nie wybarwią się tak jak powinny.

Zarówno lobelia rabatowa jak i lobelia doniczkowa potrzebują ziemi żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Najlepiej, gdy jest piaszczysto-gliniasta i stale lekko wilgotna. Nie można jednak przesadzić z ilością wody. Podmokłe podłoże sprawia, że na pędach pojawia się ogniska pleśni. Lobelia doniczkowa musi rosnąć w pojemnikach wyposażonych w drenaż. Obie wymienione odmiany powinny być regularnie podlewane, zwłaszcza podczas upalnego lata.

Uprawa lobelii na balkonie i w ogrodzie rozpoczyna się od wysiewu nasion. Tę czynność wykonuje się w lutym lub marcu. Nasiona trzeba płytko umieścić w pojemniku z drenażem. Podłoże, w którym się znajdą powinno być wilgotne. Następnie pojemnik należy szczelnie przykryć folią. Po około dwóch tygodniach roślina zacznie kiełkować. Ważne by pojemnik wietrzyć od czasu do czasu, wtedy nie zalęgnie się pleśń. Kiedy lobelia doniczkowa już wykiełkuje można ją przesadzić do doniczki. Teraz pozostają dwie drogi do wyboru. Pierwsza to pozostawienie kwiatu w doniczce. Druga to wysadzenie do gruntu w czerwcu lub lipcu.

Uprawa lobelii nie sprawia większych trudności. Podobnie jest z pielęgnacją. Kwiaty na balkon jak i lobelia rabatowa muszą być latem regularnie podlewane. Dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, to pierwszy raz wykonuje się je już w kwietniu. Zabieg można potem powtórzy dwa razy. Najlepsze do tego zadania są płynne nawozy do roślin kwitnących. Kwiaty lobelia nie mogą dostać zbyt dużej dawki składników odżywczych. W przeciwnym wypadku na liściach pojawią się nieestetyczne, brązowe plamy. Ostatnim zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Wykonuje się je w sierpniu pod warunkiem, że chcemy by roślina ponownie zakwitła.

Lobelia doniczkowa i rabatowa – najpopularniejsze odmiany

Jak już wiadomo, lobelia rabatowa może rozwijać się i w gruncie i jako kwiaty na balkon. Wiemy też już, że występuje w kilku odmianach. Najpopularniejsza z nich jest lobelia przylądkowa występująca też pod nazwą lobelia erinus. Dorasta do 25 cm wysokości i może być wzniesiona lub przewieszająca się. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Lobelia przylądkowa ma drobne kwiaty, które zazwyczaj są niebieskie. Czasem pojawiają się też barwy różowe i purpurowe. Coraz częściej spotykana jest też lobelia biała.

Odmiana szkarłatna jest dużo większa niż lobelia erinus. Ta roślina dorasta do 70 cm wysokości. Ma wzniesione pędy i kwiaty ułożone w graniaste kwiatostany. Płatki są szkarłatnoczerwone stąd jej nazwa. Uprawa lobelii szkarłatnej może być prowadzona w ogrodzie. Najlepiej się udaje w pobliżu oczek wodnych. Jednakże z uwagi na wrażliwość na mróz zimą powinna znaleźć się na balkonie. Opisywane kwiaty lobelia kwitną od lipca do pierwszych przymrozków.

Kolejną ciekawą odmianą są lobelie wielkie. Te kwiaty na balkon lub do ogrodu dorastają do 80 cm wysokości. Wytwarzają wzniesione pędy oraz groniaste kwiatostany. Przybierają kolor fioletowy lub też niebieski. Bardzo rzadko trafia się lobelia biała. Wszystkie okazy zakwitają późnym latem i są bardzo odporne na przymrozki. Nie muszą, więc zimować na balkonie, ale oczywiście mogą. Ta odmiana, podobnie jak lobelia przylądkowa, nie nadaje się na kwiaty cięte. Najlepiej wygląda w gruncie lub doniczce.

Największe rozmiary osiąga lobelia lśniąca. Ta kępiasta bylina dorasta do 90 cm wysokości. Najlepiej, zatem hodować ją w ogrodzie. Optymalne stanowisko znajduje się nad brzegiem sadzawki lub oczka wodnego. Ta lobelia odznacza się wzniesionym pokrojem oraz intensywnie czerwonymi kwiatami. W okres kwitnienia wchodzi w sierpniu i utrzymuje ten stan do późnej jesieni. Niemal tak samo jak lobelia szkarłatna, na zimę wymaga okrycia lub przeniesienia do pomieszczenia. Ważne by pod dachem nie panowała zbyt wysoka temperatura.

Uniwersalne kwiaty lobelia

Z powyższego tekstu wynikają dwie bardzo ważne sprawy. Po pierwsze lobelia erinus i inne gatunki są bardzo przyjazne w uprawie. Wystarczy zapewnić im dobre stanowisko i żyzną, wilgotną ziemię. One zaś odwdzięczą się pięknym kwitnieniem. Po drugie lobelia biała czy w zasadzie każda inna reprezentuje kwiaty na balkon, taras i do ogrodu. Wyrosną w donicy, skrzynce, misie czy też w gruncie. Są to, więc rośliny uniwersalne, co jest ogromną zaletą.

Ważną zachętą do uprawiania tych kwiatów jest ilość odmian. Może być to lobelia biała, szkarłatna, lśniąca czy też przylądkowa. Każdy znajdzie okaz najbardziej dopasowany do oczekiwań. Wśród nich są rośliny jednoroczne i byliny. Mają pokrój wzniesiony lub przewieszający się. Mimo kliku różnic pojawia się też cecha wspólna. To w zasadzie takie same wymagania, niezależnie od gatunku. Zatem zdecydowanie warto hodować tę roślinę i cieszyć się jej wyglądem.