Naturcja - odmiany, sadzenie, uprawa w ogrodzie i na balkonie, pielęgnacja

Mimo tego, że nasturcja pochodzi z dość egzotycznych zakątków świata, może być z powodzeniem hodowana w Polsce. Bardzo dobrze czuje się w ogrodzie i na balkonie. Co bardzo ważne nie jest wcale trudna w uprawie. Do tego występuje w wielu ciekawych odmianach. Warto, więc przybliżyć zalety, jakie oferuje kwiat nasturcji.

Nasturcja – charakterystyka, sadzenie, uprawa

Kwiat nasturcji od lat należy do najpopularniejszych roślin ozdobnych. Jest zaliczany do rodziny nasturcjowatych, w której skład wchodzi ponad 80 gatunków. Wśród nich można wyróżnić okazy jednoroczne, byliny i bardzo często pnącza. Naturalnym środowiskiem nasturcji są wilgotne lasy, suche zarośla oraz górskie piargi znajdujące się w Ameryce Południowej i Środkowej. Na tych terenach jest wykorzystywana, jako roślina jadalna. W Polsce największym uznaniem cieszą się nasturcje pnące. Są uprawiane w ogrodzie lub na balkonie.

Nasturcja ogrodowa występuje w kilku odmianach, które można uprawiać w naszym kraju. Wszystkie mają w zasadzie takie same wymagania. Lecz zanim do tego przejdziemy, należy opisać na czym polega wysiew tych kwiatów. Można przeprowadzić go na dwa sposoby. Pierwszy to wysiew bezpośrednio do gruntu. Przeprowadza się go w maju, po ustaniu przymrozków. To ważne, bowiem nasiona są bardzo wrażliwe na mróz. W wypadku tej metody kwiat nasturcji pojawi się dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Drugą metodą jest wysiew nasion do inspektów. Najlepszym terminem dla tej czynności jest kwiecień.

Gdy w doniczkach rośliny wykiełkują i przy okazji ustaną mrozy, doniczkę ustawia się na balkonie lub tarasie. Miejsce może być nasłonecznione lub lekko zacienione. Jeśli jednak nasturcja ma rosnąć w ogrodzie, należy wykonać sadzenie rozsad. Między roślinami trzeba zachować odstęp 20-30 cm. Nasturcja ogrodowa potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. W cieniu nie będzie kwitnąć. Co ważne, wybrane miejsce powinno być osłonięte przed wiatrem. Kwiat nie lubi bardzo żyznego podłożą, najlepiej rośnie w średnich lub wyjałowionych ziemiach o dobrej przepuszczalności. W doniczce trzeba, więc zadbać o warstwę kremazytu. W obu przypadkach podłoże musi być stale lekko wilgotne.

Gdy wysiew lub sadzenie już za nami pozostaje pielęgnacja. Podstawowym i w zasadzie jedynym zabiegiem jest podlewanie. Okazy rozwijające się na nasłonecznionych stanowiskach potrzebują sporych ilości wody. Zapotrzebowanie na wilgoć jeszcze wzrasta w okresie kwitnienia. Czy roślinie potrzebne jest nawożenie? Ten zabieg nie jest wymagany z bardzo prostej przyczyny. Nadmiar składników odżywczych może nasturcji zaszkodzić. Spowoduje bujny rozrost pędów i liści niestety kosztem kwiatów. Zatem niewielkie ilości nawozu można zaaplikować w okresie kwitnienia. Można, ale nie trzeba.

Nasturcje pnące i inne odmiany

W naszym kraju największą popularnością cieszy się nasturcja większa z łaciny tropaeolum majus. Odznacza się dużymi, kolorowymi kwiatami oraz okrągłymi liśćmi. W swoim naturalnym środowisku, nasturcja większa jest byliną. Jednakże nasz zmienny klimat sprawia, że jest uprawiana, jako roślina jednoroczna. Zazwyczaj występuje w formie pnącza osiągającego 3 metry wysokości. Nasturcja większa może rozwijać się w ogrodzie na podporach lub też na balkonie.

Tropaeolum majus występuje też w odmianach karłowatych. Jedna z nich jest określana, jako nasturcja niska. W uprawie dorasta do około 20-40 cm. Nie tylko rozmiary odróżniają ją od większej kuzynki. Nasturcja niska często wytwarza jasnozielone liście z kremowymi smugami i kropkami. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, płatki mają kolor pomarańczowy i są skupione wokół ciemnego środka. Podobnie ja inne odmiany, nasturcja niska jest wrażliwa na przymrozki i nie lubi przesadzania.

Nasturcje pnące mogą się między sobą bardzo różnić. Dobrym potwierdzeniem tych słów jest kwiat nasturcji kanaryjskiej. Na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie inaczej niż tropaeolum majus. Posiada zielononiebieskie, klapowate liście. Oprócz niecodziennego koloru są mocno powcinane. Kwiaty osiągają niewielkie rozmiary, ale wyróżniają się barwą. Są jaskrawo żółte i wytwarzają wyraźne ostrogi. Te nasturcje pnące dorastają do 2-3 metrów wysokości. Kwitną od lipca do późnej jesieni. Zdecydowanie lepiej czują się w ogrodzie, choć poradzą sobie też na balkonie. Po tym opisie pozostała jeszcze nasturcja bulwiasta.

Nasturcja bulwiasta jest zdecydowanie mniej popularna niż tropaeolum majus czy nasturcja niska. Dorasta do około 2 metrów wysokości i oczywiście jest pnączem. Jej charakterystyczną cechą są bulwy, które można przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Tylko w cieplejszych częściach kraju i pod okryciem bulwy mogą zimować w gruncie. Nie zawsze jednak to się udaje. Nasturcja bulwiasta ma niewielkie kwiaty, zazwyczaj czerwono-pomarańczowe. Rozwijają się na szczytach długich i sztywnych pędów. Co ciekawe łodygi są czerwone, co dodaje roślinie uroku. Nasturcja bulwiasta kwitnie od połowy lata do późnej jesieni.

Nasturcja ogrodowa i balkonowa

Nasturcja ogrodowa występuje w wielu ciekawych odmianach. Większość z nich doskonale radzi sobie również na balkonach. Sadzenie i uprawa tych roślin nie sprawiają w zasadzie żadnych problemów. Niezależnie od tego czy jest to nasturcja niska czy nasturcja większa. Co równie ważne opisywane kwiaty nie wymagają skomplikowanej pielęgnacja. Jedynym zabiegiem jest podlewanie. Nawożenie nie jest wymagane, ponieważ te rośliny najlepiej rosną w niezbyt żyznych glebach.

By nasturcja bulwiasta czy jakakolwiek inna rosła prawidłowo trzeba zapewnić jej dobre stanowisko i podłoże. Oprócz tego należy ją bacznie obserwować. Trzeba, bowiem wiedzieć, że jest to roślina podatna na ataki szkodników. Są to przede wszystkim mszyce, ślimaki i gąsienice. Czasem też mogą rozwijać się choroby grzybowe. Do ich zwalczania najlepsze są naturalne metody. Niektóre środki chemiczne mogą zaszkodzić kwiatom. Gdy dopilnujemy tej kwestii, nasturcje odwdzięczą się pięknym kwitnieniem.