Uprawa kukurydzy - jakie ma wymagania pokarmowe i po co wykonuje się nawożenie kukurydzy

Nawożenie kukurydzy odgrywa bardzo ważną rolę podczas całej uprawy tej rośliny. Tak samo jest również w przypadku innych roślin, zarówno tych ozdobnych, jak i bardziej użytkowych, np. w przypadku zbóż. Jednak niektóre rośliny mają wyższe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a inne mniejsze, często nawet praktycznie zerowe.

Należy jednak pamiętać o tym, że kukurydza bardzo szybko plonuje, a co za tym idzie, musi przez to pobierać duże ilości wody i składników odżywczych z gleby. Jeśli więc chcemy, by roślina uzyskiwała prawidłowe plony, a dodatkowo wykazywała dużą odporność na choroby, wtedy ważne jest, by poznać wymagania pokarmowe rośliny i wiedzieć, jak prawidłowo powinno przebiegać nawożenie kukurydzy.

Jeśli więc nasze plony wynoszą około 1 t ziaren, wtedy kukurydza jest w stanie pobrać około 30 kg N, 30 kg K2O, 12 kg P2O5, 10 kg MgO, 10 kg CaO i 4 kg S. Dodatkowo w małych ilościach pobierane są również mangan, miedź, molibden, bor oraz cynk. Warto również wiedzieć, że największy wpływ na plony ma azot, który decyduje, ile tłuszczu, skrobi i włókna surowego znajdzie się w ziarnie. Z kolei potas i fosfor mają wpływ na skład aminokwasowy białek i niedobór wody.

Warto też wiedzieć, że kukurydza powinna mieć zapewniony odpowiedni odczyn pH gleby, który w przypadku gleb ciężkich i średnich wynosi od 6,0 do 7,0, a w przypadku gleb lekkich od 5,5 do 6,0. Jeśli jednak musimy wyregulować odczyn pH, wtedy powinniśmy wykonać wapniowanie gleby wapnem magnezowym. Planujesz uprawę kukurydzy? Sprawdź, także ten artykuł o nasionach kukurydzy do siewu.

Jaki nawóz pod kukurydzę wybrać i jakie są jego dawki - azot, fosfor i potas

Nawożenie mineralne - nawożenie azotem

W przypadku nawożenia mineralnego, powinniśmy mieć na uwadze to, że powinno być one przeprowadzone na podstawie analizy gleby i zawartości przyswajalnych w niej form składników pokarmowych. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę też to, jaka ma być wielkość plonów.

Nawożenie azotem rozpoczyna się wiosną przedsiewnie. Nawożenie przedsiewne stosuje się w dawce 50-70% dawki całkowitej, ponieważ w początkowej fazie rozwoju kukurydza rozwija się dość wolno. Do tego można wykorzystań nawozy wieloskładnikowe np. Polidap lub nawożenie kukurydzy mocznikiem, saletrzakiem lub saletrą amonową.

Kolejną część azotu używamy pogłównie, kiedy pojawią się 4-6 liście właściwe. Wtedy minerał ten jest dostępny dla roślin przed kwitnieniem aż do wytwarzania kolb, gdy pobierany jest bardzo intensywnie. Tutaj również zalecane jest nawiezienie kukurydzy mocznikiem, bo saletra amonowa może uszkodzić rośliny.

Mężczyzna i uprawa kukurydzy na ziarno i nie tylko, a także nawożenie kukurydzy i porady, jak nawóz pod kukurydzę
Nawożenie kukurydzy krok po kroku - poradnik praktyczny

Wiele osób woli więc przeznaczyć większość dawki azotu na nawożenie przedsiewne, natomiast bardziej zalecane przez specjalistów jest rozłożenie dawek. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza gdy uprawiamy odmiany o bardzo wysokim potencjale plonowania, które lepiej rosną, gdy zastosujemy rozłożone dawki nawozu. Wtedy ich plony są wyższe.

Nawożenie mineralne - nawożenie potasem i fosforem

Przy uprawie kukurydzy nie tylko azot odgrywa istotną rolę. Warto pamiętać również o nawożeniu potasem i fosforem, których termin użycia uzależniony jest od tego, jaki rodzaj gleby występuje na planowanym miejscu uprawy kukurydzy. Dlatego na glebach ciężkich zalecane jest jesienne nawożenia już pod orkę zimową, natomiast na glebach lekkich wykonuje się nawożenie wiosenne pod uprawki przedsiewne.

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od rodzaju gleby, powinniśmy bardzo dokładnie wymieszać nawozy z wierzchnią warstwą naszej gleby. Pozytywne jest też to, że w dzisiejszych czasach siewniki są tak wyspecjalizowane, że umożliwiają aplikację nawozu już w miejscu rozwoju systemu korzeniowego.

Taki system jest bardzo przydatny, gdy zajmujemy się nawożeniem składnikami mało mobilnymi, np. fosforem. Zdecydowanie wpływa to korzystnie na poprawienie efektywności zużycia składników odżywczych, a dodatkowo nie jest wykorzystywana przy tym aż tak duża dawka nawozu.

Nawożenie organiczne i dolistne

Nawożenie organiczne - nawożenie obornikiem, gnojówką i gnojowicą

Jeśli zastanawiamy się, jaki nawóz pod kukurydzę wybrać, powinniśmy mieć na uwadze to, że jeśli nie znamy się na konkretnym doborze poszczególnych składników pokarmowych, dobre dla nas będą nawozy wieloskładnikowe, takie, jak np. Polidap. Polidap to nawóz wieloskładnikowy dostępny w bardzo przystępnej cenie i odpowiedni właśnie do spełnienia wszystkich wymagań pokarmowych kukurydzy.

Poza nawożeniem takimi składnikami, jak azot, który podaje się w bardzo dużej dawce, a także fosfor i potas, musimy pamiętać o nawożeniu naszej rośliny nawozami organicznymi, ponieważ kukurydza bardzo dobrze reaguje właśnie na takie nawożenie i nie ma problemu z przyswojeniem składników pokarmowych właśnie z nawozów organicznych.

Dlatego jako nawóz organiczny zastosować możemy obornik, gnojówkę oraz gnojowicę, pamiętając przy tym o dobraniu odpowiednich dawek tych nawozów. Wiosną stosuje się gnojówkę i gnojowicę, natomiast w okresie jesiennym lepszą opcją będzie zastosowanie obornika lub też gnojowicy.

Nawożenie dolistne - oprysk mocznikiem

Oprócz tego, że kukurydza nawożona jest doglebowo, nie możemy zapominać o nawożeniu dolistnym, które jest bardzo efektywne. Oczywiście taki sposób nie jest konieczny, ale gdy chcemy, by nasze rośliny były w jak najlepszej formie, wtedy warto dokonać oprysku mocznikiem.

I właśnie do takiego sposobu nawożenia bardzo dobrze nada nam się 6% roztwór mocznika z mikroskładnikami i dodatkiem siarczanu magnezu. Nawożenie kukurydzy mocznikiem poprzez oprysk mocznikiem jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy nastąpi susza lub zbyt duża wilgotność gleby, kiedy rośliny mają problem z pobieraniem składników pokarmowych z gleby.

Decydując się więc na uprawę kukurydzy, powinniśmy pamiętać, by nawożenie roślin było wykonywane prawidłowo, bo tylko wtedy nawozy będą oddziaływały na rośliny tak, jak powinny. W przeciwnym razie możemy jedynie dodatkowo zaszkodzić całemu rozwojowi kukurydzy.

ikona podziel się Przekaż dalej