Czym się różnią projekty altan ogrodowych?

Projekt altany (zobacz na extradom.pl) ogrodowej można oczywiście zlecić w ramach indywidualnego zlecenia i wykonać całość samemu, natomiast na rynku dostępnych jest tak wiele gotowych projektów z idealnie dopasowanymi częściami. Montaż takich gotowych zestawów jest bardzo prosty. Nie bez powodu więc większość użytkowników decyduje się na zakup altany w takie właśnie formie. Na rynku dostępnych jest jednak bardzo dużo różnych projektów i warto wiedzieć, czym one się od siebie różnią.

Najprostsze projekty altan nie muszą mieć nawet ścian albo ściany te są znacząco obniżone. Z reguły w takiej sytuacji są to ściany ażurowe. Oczywiście można się zdecydować na rozwiązania bardziej zabudowane, natomiast osoby, które chcą obsadzić altanę roślinami pnącymi, powinny się zdecydować na model z kratownicą. Część modeli wykorzystuje także przeszklone ściany oraz składane drzwi. Wiele zależy tutaj od oczekiwań i potrzeb odbiorcy i przeznaczenia samej altany. 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze projektu altany?

Projekt altany ogrodowej przede wszystkim należy wybierać z uwzględnieniem konkretnego materiału, z jakiego ma być wykonana cała konstrukcja. Do wyboru są przede wszystkim dwa podstawowe rozwiązania:

  • altana drewniana - najczęściej wybierany model; materiał ten doskonale komponuje się z naturą, najczęściej wybiera się drewno sosnowe lub świerkowe, które następnie jest odpowiednio zabezpieczane przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych; drewno można pomalować także lakierobejcą lub olejem, aby nadać mu okreslony kolor; można także szukać altany wykonanej z mniej popularnego gatunku drewna;
  • altana metalowa - wykonana najczęściej z lekkiego aluminium, na które nakłada się odpowiednio dobraną barwną powłokę ochronną; najczęściej dopasowuje się do niej dach z poliwęglanu; na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim miłośnicy  architektury w stylu industrialnym; taka altana pasuje do minimalistycznych ogrodów, dla dodatkowego efektu można na jej ścianach zawiesić zwiewne zasłony.

Kolejnym elementem, który koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze altany jest jej wymiar. Altana wcale nie musi być duża. Konstrukcji do 35 m2, jeśli nie ma ich więcej niż 2 na 500 m2 nie trzeba nawet zgłaszać w starostwie. Z formalnego punktu widzenia niepotrzebny jest także projekt budowlany. Większość altan mieści się w tych wymogach. Rozmiar po raz kolejny jest uzależniony od potrzeb użytkownika, a także dostępnego w ogrodzie bądź sadzie miejsca.

Ostatnie zagadnienie, które koniecznie trzeba rozważyć przed zakupem projektu altany to kwestia dachu. Z reguły ma on konstrukcję ramy opartej na słupach nośnych. Najczęściej w projektach altan ogrodowych planuje się wykorzystanie gontów bitumicznych z kolorową posypką. Wzór materiału najcześciej naśladuje dachówki, choć możne być też całkiem gładki. Ogrody stylizowane na konstrukcje rustykalne mają często pokrycie z wiórów osikowych. Zdarzają się także dachy z gontów drewnianych, a nawet strzechy. W nowoczesnych projektach stosuje się natomiast coraz częściej pokrycie z poliwęglanu, które jest szczególnie odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej