Rodzaje oczyszczalni

Działanie oczyszczalni ścieków jest dwustopniowe. Na pierwszym etapie odbywa się sedymentacja zanieczyszczeń, która odbywa się w szczelnym osadniku wstępnym – tzw. zbiorniku gnilnym. Polega ona na opadaniu cząstek stałych na dno, gdzie zachodzą procesy gnilne w warunkach beztlenowych.

Następnie ścieki z osadnika podlegają drugiemu procesowi oczyszczania w warunkach tlenowych. W zależności od zastosowanej technologii w drugim etapie oczyszczalnie dzieli się na:

  • drenażowe,
  • z filtrem piaskowo-żwirowym,
  • roślinne,
  • z osadem czynnym i złożem biologicznym.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Koszty, jakie inwestor ponosi podczas eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków, mogą być nawet 10 razy mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku szamba. Fakt ten wynika z konieczności wywozu nieczystości z szamba raz w miesiącu, podczas kiedy osadnik oczyszczalni wystarczy opróżniać raz na rok. Poza tym domowa oczyszczalnia nie wymaga żadnej obsługi, natomiast poziom ścieków w szambie należy kontrolować na bieżąco, aby się nie przepełniło.

Jak dokonać wyboru?

Budowa przydomowej oczyszczalni stanowi inwestycję na lata, dlatego najlepiej skorzystać z oferty renomowanej firmy z długoletnim doświadczeniem, cieszącej się dobrą opinią na rynku. Chociaż koszt instalacji będzie nieco wyższy, zyskuje się gwarancję bezawaryjnej pracy przez długie lata. Warto wybrać kompleksową usługę, czyli taką, która zawiera projekt, montaż, niwelację terenu, a także pomoc w uzyskaniu dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Internecie funkcjonuje wiele firm zajmujących się tematyką przydomowej oczyszczalni ścieków i cieszących się dużą popularnością. Na stronie http://www.ekopol.pl można zapoznać się z ofertą jednej z wiodących marek na rynku.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej