Śliwa - popularne odmiany, sadzenie, pielęgnacja i inne porady

Śliwa jest rośliną przybierającą formę drzewa lub krzewu. Jej naturalnym środowiskiem są ciepłe i umiarkowane strefy półkuli północnej. Obecnie na całym świecie występują liczne odmiany owocowe oraz ozdobne. W naszym kraju największą popularnością cieszy się śliwa węgierka. Nadchodzi, więc odpowiednia pora by poznać inne, ciekawe gatunki. Śliwa mirabelka i śliwa renkloda to tylko początek.

Śliwa węgierka i inne odmiany

Śliwa węgierka występuje w wielu ciekawych odmianach. Zanim przejdziemy do ich opisu, poświęcimy nieco miejsca uprawie tej rośliny. Sadzenie najlepiej przeprowadzać jesienią, choć można to też zrobić wiosną. W tym drugim terminie konieczne będzie obfite podlewanie. Śliwa węgierka najlepiej rozwija się w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Na takich stanowiskach może dorosnąć do 10 metrów wysokości. Do tego jednak jest potrzebna odpowiednia ziemia. Węgierka rośnie na różnych typach gleby, wszystko zależy od odmiany. Jednakże najbardziej lubi podłoża lekko kwaśne, żyzne, przepuszczalne i bogate w wapń. Do tego ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna.

Węgierka wchodzi w skład grupy śliw domowych. Cieszy się popularnością, lecz na rynku można odnaleźć inne przedstawicielki tej grupy. Jedną z nich jest śliwa mirabelka. Może dorastać do 6 metrów wysokości. Wytwarza niewielkie, słodkie owoce o żółtej lub czerwonej barwie. Śliwa mirabelka preferuje nasłonecznione stanowiska, lecz wyrośnie również w półcieniu. Jest mrozoodporna, ale z powodu płytkiego systemu korzeniowego źle znosi suszę. Śliwa mirabelka oprócz smacznych owoców oferuje dekoracyjny pokrój. Takie same walory prezentuje śliwa renkloda.

Śliwa renkloda występuje w dwóch odmianach, pierwsza to ulena a druga althana. Pierwsza pochodzi z Francji druga zaś z Czech. Obie wytwarzają duże, soczyste owoce. Co ważne, plony dojrzewają stosunkowo wcześnie, końcem sierpnia lub początkiem września. Śliwa renkloda ulena silnie się rozrasta i jest odporna na mróz oraz choroby. Odmiana althana to drzewo bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Jego zaletą jest to, że nie poddaje się chorobom. Patrząc pod kontem odporności to do altany i uleny bardzo podobna jest śliwa stanley.

Śliwa herman, stanley i śliwa president

Śliwa stanley została wyodrębniona na początku XX wieku. Wytwarza smaczne, deserowe owoce, które dojrzewają we wrześniu. Drzewko silnie rośnie tylko w pierwszym roku po posadzeniu. Śliwa stanley jest odmianą samopylną i plenną, która może przemarzać. Jak już wspomnieliśmy powyżej, śliwa stanley nie jest podatna na choroby. Na koniec warto jeszcze pokrótce opisać dwie deserowe odmiany. Pierwsza z nich to śliwa herman natomiast druga to śliwa president. Owoce pierwszej z wymienionych dojrzewają w drugiej połowie lipca. Na dojrzałe plony drugiej trzeba czekać do września.

Śliwa herman odznacza się umiarkowanym wzrostem. Warto sprowadzić ją do ogrodu gdyż jest odporna na przymrozki. Ewentualnym minusem jest to, że może zostać zaatakowana przez choroby. Najczęściej występująca jest szarka wywoływana przez wirus ospowatości śliwy. Śliwa herman świetnie sprawdza się w naszym klimacie. Zawdzięczamy to jej europejskiemu pochodzeniu. Opisywane drzewko jest odmianą wyhodowaną w Szwecji.

Czas na ostatni podgatunek deserowy a jest nim śliwa president. Odznacza się umiarkowanym wzrostem i dość wąską koroną. Dopiero, gdy pojawiają się owoce korona staje się rozłożysta. Pozostając przy owocach, są one owalne w fioletowym lub bordowym kolorze. Można je bez problemu przechowywać w chłodni. Śliwa president jest bardzo popularna w Europie Zachodniej. Oznacza to, że również w Polsce można spotkać ja w sadach i przydomowych ogrodach.

Śliwa ozdobna i jej odmiany – śliwa wiśniowa

Śliwa ozdobna to roślina, która łączy w sobie dwie cechy. Rodzi jadalne owoce a do tego ma większe walory dekoracyjne niż odmiany typowo jadalne. Najpopularniejszą przedstawicielką tej grupy jest śliwa wiśniowa znana też, jako śliwa ałycza. Naturalnie występuje w Azji Zachodniej, Środkowej i południowo-wschodniej Europie. Śliwa wiśniowa może dorastać do 8 metrów wysokości. Ma bardzo dekoracyjną, owalną koronę. Preferuje stanowiska nasłonecznione ewentualnie lekko zacienione.

Śliwa ałycza najlepiej rozwija się na ziemiach przepuszczalnych i bogatych w wapń. Tej odmiany nie należy sadzić na glebach zimnych i podmokłych. Śliwa wiśniowa jest odporna na niskie temperatury pod warunkiem, że zapewni się jej stanowisko osłonięte przed wiatrem. Wtedy też na drzewie pojawią się drobne, twarde owoce. Na koniec opisu warto wspomnieć, że śliwa ałycza to tylko jedna z odmian dekoracyjnych. W tej kategorii bardzo ciekawa jest też śliwa nigra.

Śliwa nigra to niewielkie drzewo charakteryzujące się owalną koroną. Maksymalnie dorasta do 10 metrów wysokości. W okresie kwitnienia wytwarza ciemnoróżowe kwiaty wspomagane prze purpurowe liście. Co ważne, śliwa nigra swoje walory dekoracyjne zachowuje przez cały okres wegetacji. Do tego pojawiają się na niej jadalne owoce osiągające 3 cm średnicy. To nie jedyne zalety tego drzewa. Śliwa nigra może rosnąć samodzielnie, ale też sprawdza się nasadzona, jako żywopłot.

Inne ciekawe gatunki – śliwa japońska, śliwa tarnina, śliwa brzoskwiniowa

Nie tylko wspomniana powyżej śliwa ałycza wprowadza ciekawe akcenty do ogrodu. Istnieją jeszcze inne gatunki. Czasem są to wręcz egzotyczne rośliny. Jedną z nich jest śliwa japońska. W naszym kraju jest jeszcze mało popularna. Wbrew swojej nazwie, to drzewo wywodzi się z Chin. Tam też występuje w stanie dzikim. Śliwa japońska może dorastać do 3-5 metrów wysokości. Jej owoce są sercowate lub owalne i oczywiście jadalne. Ma gładkie pędy, długie liście i atrakcyjny pokrój. Ta roślina występuje w kilku odmianach. Może być to śliwa japońska shiro, santa rosa lub angeleno. Przed nami kolejny podgatunek, czyli śliwa brzoskwiniowa.

Śliwa brzoskwiniowa nie należy do największych drzew. Zazwyczaj dorasta do około 5 metrów wysokości. Jednakże ma dużą, kulistą koronę, zatem potrzebuje sporo miejsca do rozwoju. Na pędach rozwijają się eliptyczne, ciemnozielone liście. W kwietniu śliwa brzoskwiniowa rozpoczyna kwitnienie. Pojawiają się wtedy duże białe kwiaty. Tymczasem owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Ta śliw ozdobna owocuje obficie i nie jest wymagająca w uprawie. Podobnie jak ostatnia odmiana na nasze liście, którą jest śliwa tarnina.

Śliwa tarnina to w zasadzie nieduży krzew dorastający do 3 metrów wysokości. W Polsce występuje naturalnie na polach i skrajach lasów. Odznacza się wzniesionym pokrojem, jej gałęzie rozrastają się ku górze, ale też na boki. Śliwa tarnina przyozdabia się białymi kwiatami jeszcze przed zawiązaniem liści. Do tego dochodzą jadalne, choć kwaśne owoce. Zawarte w nich pestki są trujące. To wszystkie podstawowe informacje o roślinach z grupy purnus. Niezależnie od tego czy jest to śliwa ozdobna czy typowo owocowa, warto mieć ją w ogrodzie lub sadzie.