Storczyki

Jedne z popularniejszych kwiatów doniczkowych, dekorujących parapety polskich domów. Storczyki zachwycają atrakcyjnym wyglądem, którym odpłacają za właściwą pielęgnację. Choć utrzymanie rośliny w dobrej kondycji może wydawać się trudne i czasochłonne, wystarczy poznanie kilku zasad, by cieszyć się pięknie kwitnącą rośliną. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest odpowiednie podlewanie, ale także inne formy dbania o storczyki nie pozostają bez znaczenia, jak na przykład nawożenie.
Orchidea w ogrodzie – odmiany, sadzenie, hodowanie, pielęgnacja i podlewanie storczyków
Orchidea w ogrodzie – odmiany, sadzenie, hodowanie, pielęgnacja i podlewanie storczyków
Storczyki - pielęgnacja, uprawa, przesadzanie, cena
Storczyki - pielęgnacja, uprawa, przesadzanie, cena
Dendrobium nobile - pielęgnacja, rozmnażanie i przycinanie tego wyjątkowego storczyka
Dendrobium nobile - pielęgnacja, rozmnażanie i przycinanie tego wyjątkowego storczyka
Jak podlewać storczyki – proste i sprawdzone porady
Jak podlewać storczyki – proste i sprawdzone porady

Wszystko o storczyki - lista artykułów

Storczyki - uprawa

Mało kto wie, że te z pozoru delikatne i wrażliwe kwiaty tak naprawdę naturalnie występują w wilgotnych lasach równikowych. Stworzenia podobnych warunków wymagają zatem w domu, by móc wydać atrakcyjne kwiaty. Orchidea występuje w wielu odmianach, ale ogólne zasady uprawy i pielęgnacji są zbliżone dla wszystkich jej odmian.

Jak już wspomniano, storczyki rosną w lasach, dlatego najlepszym stanowiskiem dla nich je półcień. Warto wspomnieć, że poszczególne gatunki mogą nieco różnić się między sobą pod względem zapotrzebowania na światło. Istnieje jednak prosty sposób na rozpoznanie potrzeb orchidei. Jeśli te kwiaty doniczkowe mają ciemnozielone liście nie wymagają aż tak dużej dawki promieni słonecznych. W przeciwieństwie do jasnych liści potrzebujących więcej światła. Co do zasady, w domu najlepiej sprawdzi się parapet o ekspozycji wschodniej lub zachodniej.

Hodowla storczyków w domu jest o tyle trudna, że wymagają one temperatury nieco niższej niż standardowa temperatura pokojowa. Warto je zatem ustawić w chłodniejszych pomieszczeniach. Co istotne, storczyki potrzebują dość dużej wilgotności powietrza, którą należy im zapewnić. Warto zastosować nawilżacze powietrza. Choć te kwiaty doniczkowe lubią powiew powietrza, należy na to uważać zwłaszcza zimą, gdyż otwarte okno i przeciągi nie służą kwiatom.

Uprawa storczyków powinna być także odpowiednio zorganizowane pod względem doniczki i podłoża. Przyjęło się, że korzenie powinny mieć dostęp do światła dzięki przezroczystym pojemnikom z otworami, odprowadzającymi nadmiar wody. Dzięki temu można obserwować ich stan. Jeśli chodzi o podłoże, również należy mieć je na oku i wymieniać za każdym razem, gdy zaobserwuje się glony. Hodowla storczyków wymaga lekkiego, przewiewnego podłoża, złożonego przede wszystkim z kory, torfu i keramzytu.

Jak pielęgnować i jak dbać o storczyki?

Właściwa pielęgnacja storczyków to przede wszystkim właściwe podlewanie. Kwiaty te należy obficie nawadniać, ale pilnować, by nie stały w nazbyt wilgotnym podłożu, gdyż mogłoby to doprowadzić do gnicia korzeniu. W tym miejscu widać, że zastosowanie przezroczystych pojemników, pozwalających na obserwowanie tej części rośliny jest jak najbardziej zasadne. Orchidea wymaga podlewania każdorazowo, gdy ziemia jest przeschnięta. Istnieją dwie techniki nawadnia – pierwsza polega na przelaniu rośliny i odczekaniu aż nadmiar wody przesączy się na podstawkę, a druga na wstawieniu doniczki do ustanej wody na około 5 minut.

Jak pielęgnować storczyki? Drugim, równie ważnym zabiegiem w pielęgnacji tych kwiatów doniczkowych jest nawożenie. Ponieważ są to rośliny wrażliwe na nadmiar składników mineralnych, należy nawozić je w sposób zachowawczy, przy zastosowaniu wyłącznie nawozów przeznaczonych do nawożenia storczyków. Orchidee nawozi się wyłącznie w okresie wzrostu.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak dbać o storczyki, należy zwrócić uwagę na okres spoczynku, którego wymaga większość odmian. Po okresie kwitnienia, przypadającym zwykle zimą, kwiaty należy przechowywać w pomieszczeniu o obniżonej temperaturze, bez dostępu światła oraz z ograniczonym podlewaniem. Tak przechowywana roślina otrzyma szansę na ponowne kwitnienie.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij