Storczyki - uprawa

Które rośliny doniczkowe najczęściej można zobaczyć na parapecie? Oczywiście storczyki. Są piękne, mają wyjątkowe, intensywnie wybarwione lub delikatne kwiaty, które mogą przypominać skrzydła motylka. Storczyk staje się coraz popularniejszym kwiatem, zwłaszcza, że jego cena nie jest zbyt wysoka. Dowiedz się, jak dbać o storczyki w uprawie na parapecie i w ogrodzie.

Storczyk – gatunki i odmiany w uprawie domowej

Storczyk phalaneopsis to bardzo popularna roślina, która obejmuje bardzo wiele różnych gatunków. Rodzina storczykowatych wynosi ponad 22000 gatunków. Jest to najliczniejsza grupa roślin na całym świecie, która jednocześnie charakteryzuje się największym zróżnicowaniem. Są to rośliny egzotyczne, więc nie wszystkie z nich nadają się do uprawy w ogrodzie, co więcej – nie wszystkie można po prostu uprawiać w domu, może bowiem okazać się, że zapewnienie im warunków, których potrzebują jest poza naszymi możliwościami.

Z tego właśnie względu z ogromnego zbioru storczyków, możesz wybrać tylko kilka gatunków i odmian. Najłatwiejszy, więc zarazem najpopularniejszy jest storczyk falenopsis, a także, pochodzący również z południowo-wschodniej Azji, storczyk Cymbidium. W uprawie domowej w naszych warunkach atmosferycznych udają się także dendrobium, katleja, cambria i miltonia. Jednak to właśnie storczyk falenopsis jest najbardziej popularny. To jego można najczęściej spotkać w sklepach i to on najlepiej sprawdza się w uprawie. Warto jednak pamiętać, że wybór orchidei jest naprawdę ogromny, więc jeśli naprawdę lubisz te wspaniałe rośliny, koniecznie poszukać w salonach ogrodniczych innych odmian i gatunków. Więcej o tym, jakie kwiaty domowe warto wybrać, znajdziesz w tym artykule.

Hodowla storczyków – stanowisko na parapecie

Pielęgnacja storczyków nie jest szczególnie skomplikowana, chociaż nie są to najłatwiejsze kwiaty doniczkowe i dla początkującego ogrodnika mogą wydawać się dość trudne, szczególnie, że często dostają sprzeczne informacje na przykład o tym, jak podlewać storczyki. Jednak pielęgnacja storczyków obejmuje tylko kilka ważnych zasad – jeżeli będziesz ich przestrzegać, powinna się udać i będziesz mógł cieszyć się pięknymi kwiatami storczyka.

Przede wszystkim hodowla storczyków nie uda się bez odpowiedniego stanowiska. Storczyk lubi miejsca jasne i dobrze oświetlone, ale światłem rozproszonym. Nie znosi światła skierowanego bezpośrednio i bardzo silnego, ponieważ może oparzyć liście. Dlatego właśnie storczyki nie powinny być stawiane na południowym parapecie. Idealne będzie dla nich miejsce skierowane na wschód. Storczyk falenopsis czy też inaczej storczyk phalaneopsis potrzebuje także światła w okresie jesiennym i zimowym, dlatego nie warto go przesadzać.

Te rośliny doniczkowe można wystawić także na balkon – do tego nadają się jednak tylko nieliczne odmiany storczyków, bardziej odporne na zimno, które jednak należy wstawić do pomieszczeń na jesień i zimę. Uprawa storczyków na balkonie także nie jest szczególnie skomplikowana – i tutaj światło powinno być rozproszone, ale stanowisko musi być dość jasne. Najważniejsze jest jednak to, że w obu przypadkach to korzenie storczyka powinny mieć dostęp do słońca, pozostała część może nawet być w cieniu. Z tego względu duże znaczenie mają odpowiednie doniczki na storczyki. Najlepsze rośliny na balkon poznasz po lekturze tego artykułu.

Hodowla storczyków zakłada także odpowiednie podłoże. Warto wiedzieć, że storczyk w warunkach naturalnych żyje na drzewach, czepiając się ich kory. Na dodatek jego korzenie muszą mieć dostęp do słońca, dlatego właśnie do storczyków potrzebne jest odpowiednie podłoże – najlepiej w postaci drobnego drewna lub kory, która długo będzie utrzymywała wodę, a jednocześnie będzie dawała możliwość przerastania korzeni. Z tego względu przesadzanie storczyków także należy wykonywać bardzo ostrożnie. Podłoże można kupić niemal w każdym markecie, na dodatek jego cena nie jest wyższa, niż standardowej ziemi do kwiatów.

Jak podlewać storczyki?

Kolejna ważna zasada, która sprawia, że uprawa storczyka może zakończyć się spektakularnym sukcesem, to podlewanie storczyków. Jest to bardzo istotne z tego względu, że storczyk ma dość skomplikowane wymagania dotyczące nawadniania i zapotrzebowania na wodę. Oczywiście, najłatwiejszy w tym względzie jest storczyk falenopsis – jego wystarczy obficie podlewać kiedy zauważysz, że korzenie zaczynają zasychać. Inne gatunki mogą mieć inne wymagania, jedno jednak jest pewne – dla storczyka groźne jest zarówno przelanie, jak i niedobór wody, dlatego podlewanie storczyków należy przeprowadzić bardzo ostrożnie.

Jak podlewać storczyki? Na to pytanie są w zasadzie dwie odpowiedzi. Po pierwsze, możliwe jest podlewanie storczyków zwykłą konewką. Woda powinna być odstana i niezbyt ciepła, ani szczególnie zimna – optymalnie w temperaturze pokojowej. Podlewanie storczyków powinno być raczej ostrożne, tak by krople wody nie znalazły się na liściach – to może spowodować rozległe oparzenia od słońca. W tym przypadku woda powinna przelać się przez doniczkę, dlatego warto wlać jej więcej, by zdołała się wchłonąć w korę, która stanowi podłoże dla storczyka. Szczegółowe informacje na temat podlewania storczyków w domu znajdziesz w tym artykule.

Drugim sposobem na podlewanie storczyków w domu to zanurzenie go w wodzie. Jak podlewać storczyki w ten sposób? Wystarczy doniczkę z rośliną zanurzyć w większej misce wypełnionej wodą. Wtedy korzenie i kora będą znajdowały się w wodzie i będą mogły swobodnie ją pobierać. Doniczka powinna być zanurzona w wodzie przez około 15-20 minut, nie dłużej, żeby roślina nie przegniła.

W przypadku tych roślin doniczkowych pytanie nie powinno jednak brzmieć: jak podlewać storczyki, ale raczej z jaką częstotliwością to robić. To bardzo istotne, bo jeżeli będziesz podlewać te kwiaty doniczkowe za często, może okazać się, że zacznie gnić i szybko zmarnieje. Jak pielęgnować storczyki? Przede wszystkim dokładnie je obserwować. Wodę wlewa się tylko wtedy, kiedy podłoże i korzenie są już dobrze przesuszone. Najlepiej sprawdzić to palcem lub obejrzeć korzenie – jeżeli są białe, to oznacza, że wymagają nawodnienia.

Przesadzanie storczyka krok po kroku

Skoro już wiesz, jak podlewać storczyki, czas dowiedzieć się, do jakich innych zasad musisz stosować się, by uprawa storczyka była satysfakcjonująca. To ważne zwłaszcza dla początkujących osób. Te rośliny doniczkowe powinny być przesadzane w pewien specyficznie sposób. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednie doniczki na storczyki – w sklepach znajdziesz ogromny wybór osłonek do storczyków w hodowli w domu. Pielęgnacja storczyków najlepiej udaje się doniczkach przezroczystych, przepuszczających światło. Mogą być nawet kolorowe, jednak ważne, by były transparentne. Dzięki temu możesz stwierdzić, czy zasady, jak podlewać storczyki sprawdzają się w przypadku twoich roślin.

Przezroczysta doniczka pozwala na zaobserwowanie, czy korzenie są dostatecznie nawodnione. Dlatego właśnie przesadzanie storczyków w domu w doniczkach jest takie istotne i należy robić to ostrożnie, aby korzenie były faktycznie ciągle widoczne. A należy to robić dość często, głównie dlatego, że naturalne podłoże, na którym rosną, ma tendencje do rozkładania się. Dzieje się to samoczynnie, dlatego od czasu do czasu należy przeprowadzić przesadzanie storczyków.

Przesadzanie storczyka przeprowadza się optymalnie co dwa lata, jednak jest to zależne od wielu czynników. Czasami trzeba to przeprowadzić wcześniej – te kwiaty doniczkowe mogą same się z nami skomunikować i pokazać nam, że należy to zrobić. Gdy mnóstwo korzeni przerasta doniczkę i wystaje na zewnątrz, a podłoże jest coraz mniejsze i bardziej zbite,  to idealny moment na przesadzanie storczyka. Czasami nie trzeba umieścić go w innej osłonce, wystarczy, że wymienisz mu podłoże. W tym celu jednak także musisz wyciągnąć go na wierzch. Kolejnym momentem, gdy przesadzanie storczyka ma sens jest pojawienie się choroby. Jeżeli zauważysz gnicie lub zmiany na korzeniach, powinieneś jak najszybciej pozbyć się chorych części i wsadzić roślinę do nowej doniczki.

Przesadzanie storczyka najlepiej przeprowadzić wiosną. Wtedy jest największa szansa na to, że roślina błyskawicznie się zregeneruje, nawet jeżeli uszkodzisz ją w czasie zabiegu. Warto jednak wiedzieć, że przesadzanie storczyków w żadnym wypadku nie powinno być przeprowadzane w czasie kwitnienia – wtedy roślina jest zbyt słaba, ponieważ wszystkie zasoby składników odżywczych odkłada i magazynuje w liściach i kwiatach.

Jak dbać o storczyki po przesadzeniu? Uprawa storczyków wymaga, byś natychmiast je podlał, tak by podłoże nawilżyło się właściwie. Dodatkowo warto pomyśleć o zasileniu rośliny – w okresie wiosennym te rośliny doniczkowe naprawdę potrzebują dodatkowego wsparcia.

Pielęgnacja storczyków – nawożenie

Pielęgnacja storczyków nie ogranicza się jednak do podlewania i przesadzania raz na jakiś czas. Chociaż właśnie to pytanie jak podlewać storczyki w doniczce najczęściej jest zadawane, okazuje się, że ani podlewanie, ani odpowiednie przesadzanie storczyka nie gwarantuje powodzenia w uprawie. Hodowla storczyków nie uda się, jeżeli te kwiaty doniczkowe nie będą odpowiednio często nawożone.

Na rynku możesz znaleźć bardzo wiele nawozów różnego typu, które są wygodne w użyciu i bardzo skuteczne. Ich cena nie jest szczególnie wygórowana, warto więc zaopatrzyć się w kilka. To rośliny doniczkowe, które mają dość duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, więc bez nawożenia uprawa storczyków może się nie udać. Nawet mało wymagający storczyk falenopsis ma w tym względzie dość duże wymagania. Dlatego w czasie tuż przed kwitnieniem i w jego trakcie, nawóz musi być podawany regularnie.

Ostatnio powodzeniem cieszą się przede wszystkim nawozy w formie pałeczek, które wkłada się do doniczki. Pałeczki sprawdzają się w uprawie na balkon i w ogrodzie. Jednak dobra będzie także pielęgnacja storczyków za pomocą nawozu wieloskładnikowego w formie żelu, który świetnie nawadnia rośliny i sprawia, że składniki odżywcze szybciej są wchłaniane i lepiej się przyjmują. Warto zastanowić się także nad specjalnymi dozownikami nawozu, które uwalniają go stopniowo do doniczki. To sprawi, że kwiaty doniczkowe tego typu będą po prostu ciągle w świetnej kondycji.

Uprawa storczyków – typowe problemy

Uprawa storczyków niesie ze sobą jednak szereg problemów. Na szczęście można sobie z nimi poradzić. Najczęściej spotykanym jest gnicie korzeni – wtedy robią się czarne, nie pobierają wody, składników odżywczych ani światła, więc cała roślina błyskawicznie marnieje. Jak dbać o storczyki w takim momencie?

Cóż, najprawdopodobniej oznacza to, że za bardzo podlewałeś roślinę lub uprawa storczyków nie udaje się, ponieważ woda z kranu jest za bardzo zasobna w składniki mineralne. Aby zapobiec rozwijaniu się choroby, należy szybko przesadzić roślinę. Są to kwiaty doniczkowe, które potrzebują mieć odpowiednią ilość wody, dlatego warto usunąć zniszczone korzenie i zaprzestać podlewania na jakiś czas.

Storczyk falenopsis, ale także inne odmiany tej rośliny, mogą także zacząć wytwarzać plamy na liściach. Powodem mogą być oparzenia słoneczne, więc w momencie zauważenia problemów, należy przestawić roślinę w inne miejsce. Jak pielęgnować storczyki po zmianie stanowiska? To nie są rośliny doniczkowe, które reagują na zmianę, więc pielęgnacja storczyków może być taka jak zawsze.

Jak pielęgnować storczyki – podsumowanie

Niniejszy poradnik miał pomóc ci znaleźć odpowiedź na pytanie: jak dbać o storczyki. Zasad działania, które sprawią, że uprawa storczyków będzie pełna powodzenia, jest kilka i można streścić je w kilku zdaniach.

Przede wszystkim – pielęgnacja storczyków to odpowiednie podlewanie. Storczyk wymaga dość częstego nawodnienia i świetnie komunikuje, kiedy go potrzebuje – szczególnie storczyk falenopsis, który kolorem korzeni wskazuje na to, czy potrzebuje wody. Uprawa storczyków nie uda się także, jeżeli zapomnisz o nawożeniu. To bardzo istotne, bo storczyk w okresie kwitnienia i wzrostu potrzebuje bardzo dużo składników mineralnych. Jak pielęgnować storczyki? Musisz pamiętać jeszcze, że przesadzanie storczyka, nawet jeżeli jego korzenie nie przerastają doniczki, to absolutna konieczność.

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, żeby uprawa storczyków zakończyła się powodzeniem jest fakt, że storczyk lubi światło, jednak niekoniecznie bardzo mocne. Powinien stać w jasnym miejscu, koniecznie tak, by jego korzenie miały stały dostęp do światła słonecznego. Jednak górna część rośliny może być w całości zacieniona – dzięki temu pielęgnacja storczyków może być łatwiejsza, bo nie musisz bać się, że na liściach pojawią się oparzenia. Warto jednak wiedzieć, że każdy storczyk jest inny. Nie wszystko, co lubi najbardziej popularny storczyk falenopsis sprawdzi się w przypadku bardziej skomplikowanych gatunków. Jeśli szukasz także innych roślin do uprawy w domu, przeczytaj artykuł: Zamiokulkas zamiolistny - porady ogrodnicze.

Mało kto wie, że te z pozoru delikatne i wrażliwe kwiaty tak naprawdę naturalnie występują w wilgotnych lasach równikowych. Stworzenia podobnych warunków wymagają zatem w domu, by móc wydać atrakcyjne kwiaty. Orchidea występuje w wielu odmianach, ale ogólne zasady uprawy i pielęgnacji są zbliżone dla wszystkich jej odmian.

Jak już wspomniano, storczyki rosną w lasach, dlatego najlepszym stanowiskiem dla nich je półcień. Warto wspomnieć, że poszczególne gatunki mogą nieco różnić się między sobą pod względem zapotrzebowania na światło. Istnieje jednak prosty sposób na rozpoznanie potrzeb orchidei. Jeśli te kwiaty doniczkowe mają ciemnozielone liście nie wymagają aż tak dużej dawki promieni słonecznych. W przeciwieństwie do jasnych liści potrzebujących więcej światła. Co do zasady, w domu najlepiej sprawdzi się parapet o ekspozycji wschodniej lub zachodniej.

Hodowla storczyków w domu jest o tyle trudna, że wymagają one temperatury nieco niższej niż standardowa temperatura pokojowa. Warto je zatem ustawić w chłodniejszych pomieszczeniach. Co istotne, storczyki potrzebują dość dużej wilgotności powietrza, którą należy im zapewnić. Warto zastosować nawilżacze powietrza. Choć te kwiaty doniczkowe lubią powiew powietrza, należy na to uważać zwłaszcza zimą, gdyż otwarte okno i przeciągi nie służą kwiatom.

Uprawa storczyków powinna być także odpowiednio zorganizowane pod względem doniczki i podłoża. Przyjęło się, że korzenie powinny mieć dostęp do światła dzięki przezroczystym pojemnikom z otworami, odprowadzającymi nadmiar wody. Dzięki temu można obserwować ich stan. Jeśli chodzi o podłoże, również należy mieć je na oku i wymieniać za każdym razem, gdy zaobserwuje się glony. Hodowla storczyków wymaga lekkiego, przewiewnego podłoża, złożonego przede wszystkim z kory, torfu i keramzytu.

Jak pielęgnować i jak dbać o storczyki?

Właściwa pielęgnacja storczyków to przede wszystkim właściwe podlewanie. Kwiaty te należy obficie nawadniać, ale pilnować, by nie stały w nazbyt wilgotnym podłożu, gdyż mogłoby to doprowadzić do gnicia korzeniu. W tym miejscu widać, że zastosowanie przezroczystych pojemników, pozwalających na obserwowanie tej części rośliny jest jak najbardziej zasadne. Orchidea wymaga podlewania każdorazowo, gdy ziemia jest przeschnięta. Istnieją dwie techniki nawadnia – pierwsza polega na przelaniu rośliny i odczekaniu aż nadmiar wody przesączy się na podstawkę, a druga na wstawieniu doniczki do ustanej wody na około 5 minut.

Jak pielęgnować storczyki? Drugim, równie ważnym zabiegiem w pielęgnacji tych kwiatów doniczkowych jest nawożenie. Ponieważ są to rośliny wrażliwe na nadmiar składników mineralnych, należy nawozić je w sposób zachowawczy, przy zastosowaniu wyłącznie nawozów przeznaczonych do nawożenia storczyków. Orchidee nawozi się wyłącznie w okresie wzrostu.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak dbać o storczyki, należy zwrócić uwagę na okres spoczynku, którego wymaga większość odmian. Po okresie kwitnienia, przypadającym zwykle zimą, kwiaty należy przechowywać w pomieszczeniu o obniżonej temperaturze, bez dostępu światła oraz z ograniczonym podlewaniem. Tak przechowywana roślina otrzyma szansę na ponowne kwitnienie.