Jak stworzyć półki, ławy, skrzynki

Ciesielstwo wydaje się bardzo skomplikowanym zajęciem. Jednak jego podstaw są dość proste. Obecnie w większych miastach łatwo można trafić na kursy z majsterkowania w drewnie, przeznaczone również dla kobiet czy dzieci. Na wsi wystarczy zapytać o wskazówki sąsiada lub lokalną złotą rączkę. Jeśli masz ładną deskę, najprościej będzie zrobić z niej półkę na taras lub do szopy. Do wyboru są trzy proste metody:

  • jeśli masz wiertarkę, to umieść w ścianie wsporniki i na nich połóż deskę;
  • jeśli nie, to wbij w ścianę długie gwoździe i na nich zawieś pętle ze sznurka. Pętle przełóż przez końce półki.
  • Do samej półki możesz też przytwierdzić gwoździkami zaczepy podobne jak na ramkach do zdjęć. Zaczep powieś na gwoździu w ścianie.

Metody te świetnie sprawdzają się w ogrodzie, gdzie liczy się praktyczność i szybki montaż. Mając sporo cienkich desek równej grubości, można też zaplanować zbijanie skrzynek. Warto też wykorzystać już istniejące skrzynki – z kilku postawionych pionowo powstaje ogrodowy regał.

Nieco trudniej jest zbić ławkę. Tu też można eksperymentować z metodami, szukając najłatwiejszej. Elementy można połączyć „na pióro” metodą ciesielską, użyć gwoździ lub wkrętów. Przy stawianiu ławek domowej roboty pomocne mogą być też cegły, pustaki i belki, które można łączyć, aż powstanie idealny kształt.

Meble i akcesoria z palet

Gdy zamawiasz duże ilości materiałów budowlanych czy ziemi ogrodowej, palety dostaniesz gratis. Czasem też można je znaleźć lub kupić od kogoś, komu nie są potrzebne. Warto mieć do nich dostęp, bo dają niemal nieograniczone możliwości Możesz z nich stworzyć:

  • kompostownik,
  • siedziska,
  • ławy,
  • skrzynie,
  • leżaki,
  • siedziska,
  • półki.

Najczęściej stworzenie mebla polega na zbiciu kilku palet w prosty kształt. W przypadku siedzisk nie musisz robić nawet tego – wystarczy położyć dwie palety poziomo, a jedną pionowo, obciążyć u dołu i przykryć kocem czy poduszkami. Jeśli ma powstać mebel sezonowy, nie musisz nic więcej robić. W przypadku kompostownika, który ma stać przez cały rok na zewnątrz, palety przydałoby się zabezpieczyć impregnatem do drewna do zastosowań zewnętrznych.

https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnaty/c/b2c-impregnaty

Palety można też malować na różne kolory. Często w ogródkach kawiarnianych widać jasnoróżowe czy miętowe palety. Z kolei szare i białe przemieniają się w eleganckie meble w towarzystwie grafitowych, prostokątnych poduch na kanapę. Zazwyczaj najpierw stosuje się impregnaty, a po odczekaniu można na nie nałożyć kolor. Kolorowe palety najlepiej wyglądają w wersji matowej, ale jeśli chcesz je dodatkowo zabezpieczyć, poza impregnatem na surowe drewno, nałóż też lakier na powierzchnię pomalowaną już farbą. Chcesz osiągnąć naprawdę niesamowity efekt? Użyj lakieru dekoracyjnego z brokatem.

Hamaki i huśtawki ogrodowe

Własny hamak i huśtawka to dla wielu niespełnione marzenie. A przecież ich stworzenie jest bardzo proste. Najłatwiejszy sposób na zrobienie huśtawki dla dzieci to opona zawieszona na mocnej linie na drzewie.  Możesz też użyć dowolnej krótkiej deski na sznurach lub łańcuchach, ale koniecznie wybierz solidną i pokryj ją impregnatem do drewna.

A jak najprościej zrobić hamak? W bardzo mocnym materiale zrób na rogach otwory i zabezpiecz je metalowymi kółkami (jak w kotarze prysznicowej). Przez kółka przewlecz linki lub łańcuchy i okręć dookoła pni drzew, dobrze zabezpieczając na końcach.

Jak przygotować drewno i co z impregnatem?

Najczęstszym powodem, dla którego domowej roboty meble ogrodowe szybko się rozpadają, jest brak odpowiedniej impregnacji drewna. To nie musi być problem w domu, gdzie meble są przez większość czasu w stałej temperaturze. Jednak już wystawione na deszcz czy śnieg meble z palet i desek w końcu się zniszczą. Jeśli deski są stare, tym szybciej nasiąkną wodą lub zaczną kruszyć się na słońcu.

Posiadane drewno oczyść bawełnianą szmatką nasączoną wodą z mydłem. Pozwól mu wyschnąć. Jeśli chcesz je lekko zabezpieczyć, użyj oleju do impregnacji drewna. Najlepszy do tego będzie olej lniany lub pokost. Jeśli chcesz, by mebel służył latami i wolisz zabezpieczyć go raz, a dobrze, użyj uniwersalnego dekoracyjno-ochronnego impregnatu do drewna.

Które narzędzia będą niezbędne?

Wbrew pozorom nie musisz mieć warsztatu ani profesjonalnego kompletu narzędzi. Pracuj z tym, co masz, a potrzebne rzeczy możesz dokupić z czasem. Na pewno przyda się wkrętarka, ale jeśli nie umiesz jej obsłużyć, pozostań przy młotku. Większość podstawowych prac da się wykonać za pomocą najprostszych narzędzi, jak piła ręczna czy młotek ciesielski. Z drobiazgów na pewno przyda się ołówek stolarski i gwoździe w wielu różnych rozmiarach. Miej też pod ręką sztywną miarkę. Stolarstwo to temat-rzeka. Im większa wiedza, tym łatwiej robić meble nawet bez żadnych narzędzi. Jeśli nie masz ochoty kompletować sprzętu, możesz skupić się na metodach, które ich nie wymagają, jak tradycyjna góralska metoda na zamek czy japońska kawai tsugite.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej