Sukulenty - przegląd najciekawszych sukulentów w polskich domach

Sukulenty to bardzo ciekawe rośliny. Uodporniły się na brak wody, co sprawia, że świetnie nadają się do uprawy w domu. Nie wymagają dużego nakładu pracy stanowiąc jednocześnie interesującą dekorację. Występują różne gatunki i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zatem na początek krótka charakterystyka. Następnie najciekawsi przedstawiciele rodziny sukulentów.

Sukulenty i ich charakterystyka

Sukulenty znane są też pod nazwą roślin gruboszowatych. Ich charakterystyczną cechą jest przystosowanie do życia na terenach o ograniczonym dostępie do wody. Wykształciły specjalną tkankę wodną, służącą do gromadzenia wilgoci. Sukulenty w największej liczbie występują na obszarach pustynnych. Spotyka się je również we wszystkich strefach klimatycznych. Wśród tych roślin dominują odmiany dwuliścienne, zwykle rośliny zielne. W domach na całym świecie sukulenty są uprawiane, jako rośliny ozdobne.

Za gromadzenie wody odpowiadają liście, korzenie lub łodygi. W związku z tym opisywane rośliny dzieli się na trzy rodzaje. Pierwszym z nich są odmiany doniczkowe pędowe, gromadzące wodę w łodygach. W skład tej grupy wchodzą kaktusy, wilczomleczowate, astrowate.

Sukulenty liściowe to kolejne gatunki zbierające wodę w zgrubiałych liściach. Najbardziej znanymi roślinami z tej kategorii jest agawa i aloes.

Ostatnią grupą są kwiaty doniczkowe korzeniowe. Jak już nazwa wskazuje, wodę gromadzą korzenie. Reprezentują je pelargonie i niektóre szczawiki.

Uprawa gruboszowatych w domu nie sprawia wielu trudności. Niezależnie od tego czy są to kwitnące sukulenty czy kwiaty doniczkowe. Optymalne stanowisko znajduje się na parapecie na południowo-wschodniej stronie.

Z uwagi na zdolność do gromadzenia wody, opisywane rośliny nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Mimo tego podlewanie jest konieczne, lecz w dłuższych odstępach. Latem wodę należy dostarczać do 2 razy w tygodniu. Zimą wystarczy raz w miesiącu.

Różne gatunki sukulentów lubią nawożenie. Latem tę czynność wykonuje się raz na dwa tygodnie. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów dla tych roślin. Ważne by nie zawierały zbyt dużej ilości azotu.
Gruboszowate nie muszą być często przesadzane. Bardzo dobrze sobie radzą w jednym miejscu. Zmianę środowiska można przeprowadzić dopiero w momencie, gdy doniczka robi się za ciasna. Następuje to zazwyczaj, co 3 - 4 lata.

Kaktusy – bardzo popularne sukulenty

Najpopularniejsze gruboszowate w domach to bez wątpienia kaktusy. Te rośliny doniczkowe cieszą się uznaniem z kilku powodów. Po pierwsze są dość łatwe w uprawie. Nie sprawią problemów nawet początkującym hodowcom. Co równie ważne dostępne są rozmaite gatunki, co poszerza pole manewru. By nie być gołosłownym warto przytoczyć kilka przykładów.

Kaktusy chętnie uprawiane w domu to między innymi echinokaktus Grusona. Może osiągać nawet do 1 m średnicy. Gatunek odznacza się okrągłym kształtem oraz długimi cierniami. Kolce zbierają się w liczne kępki.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się kwitnące sukulenty o nazwie koryfanta. W okresie kwitnienia przybierają żółte lub różowe kolory. Cechuje je kulisty pokrój, różne rodzaje rośliny mogą mieć krótsze lub dłuższe ciernie, skupione w kępkach.

Wymieniając ciekawe kaktusy nie można zapominać o opuncji drobnokolczastej. Jej wygląd jest rozpoznawalny. Łodyga opuncji składa się z płaskich i członowatych elementów. Jest pokryta jasnymi i drobnymi cierniami. Opuncje to niezbyt wymagające rośliny doniczkowe. Podobnie jak inne opisane tu kaktusy.

Rośliny doniczkowe oraz kwiat sukulent

Opisane powyżej gatunki to tylko część grupy sukulentów. Należy, więc przejść do kolejnych ciekawych roślin. Jedną z nich jest aloes zwyczajny lub jego lecznicza odmiana. Te rzadko kwitnące sukulenty w Polsce mogą być uprawiane jedynie w domu. Naturalnie występują w Afryce, na Madagaskarze oraz Półwyspie Arabskim. Aloes ma bardzo charakterystyczne liście. Tworzy się na nich woskowaty nalot zapobiegający parowaniu wody. Całości dopełniają brzegi zakończone kolcami. Kilkanaście odmian aloesu ma właściwości lecznicze. To kolejny powód do uprawiania tych roślin.

Po roślinach kaktusowatych przyszedł czas na kwiat sukulent. Taką właśnie rośliną jest eszeweria. Znane światu są różne rodzaje eszewerii, jest ich około 150. Te kwiaty doniczkowe wytwarzają grube liście wyrastające zaraz przy podłożu. Układają się w kształt rozety. Mogą przybierać barwy zielone, srebrzyste lub niebieskawe, w niektórych przypadkach są owłosione.

Uprawa eszewerii jest bardzo prosta. Kwiat sukulent najlepiej rozwija się w jasnym i niezbyt gorącym pomieszczeniu.

Różne odmiany eszewerii czy aloesu to nie jedyne kwitnące sukulenty. Kolejna ciekawą propozycją jest nieposiadająca łodygi faucaria. Składa się wyłącznie z mięsistych liści tworzących rozetę. Podobnie jak u innych sukulentów, liście faucarii są wyposażone w charakterystyczne ciernie na brzegach.

Ten kwiat sukulent kwitnie od sierpnia aż do późnej jesieni. W tym okresie przybiera jaskrawożółte barwy. W uprawie potrzebuje dużo słońca i wilgoci w okresie letnim. Zimą dostarczanie wody należy znacznie zmniejszyć. Przy niższej temperaturze roślina woli bardziej suche podłoże. W pomieszczeniu, w którym znajduje się faucaria temperatura powinna wynosić minimalnie 6 stopni Celsjusza.

Kwiaty doniczkowe z rodziny sukulentów są reprezentowane przez wiele gatunków. By je wszystkie wymienić potrzeba bardzo dużo miejsca. Na tej liście jest miejsce dla jeszcze jednej, ciekawej rośliny. Jest nią grubosz jajowaty.

Grubosz nie jest wymagający jeśli chodzi o uprawę. Dlatego też jest chętnie hodowany w domach i mieszkaniach. Jego liczne, jajowate liście magazynują wodę. Oprócz tego są dość mięsiste i błyszczące. Warto też dodać, że liście grubosza są zielone, ale mogą mieć też czerwone brzegi.

Kwiaty są białe i bardzo drobne. Pojawiają się na końcach pędów tylko u starszych roślin. By się wytworzyły, roślina musi znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu. Ciekawostką jest fakt, że grubosza można formować zgodnie z zasadami drzewka bonsai.