Trampolina – jaką wybrać?
Trampoliny przestają być kojarzone wyłącznie jako źródło rozrywki dla najmłodszych. Ze względu na liczne korzyści, jakie niesie za sobą skakanie, sprzęt tego typu coraz częściej pojawia się w klubach fitness oraz w mieszkaniach osób ceniących sobie aktywność lub planujących zrzucić zbędne kilogramy. Ty też do nich należysz? W takim razie koniecznie sprawdź, czym cechuje się dobra trampolina fitness i jak właściwie z niej korzystać.
Mała trampolina, dużo korzyści dla zdrowia
Wiele osób, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną, zastanawia się, czy domowa trampolina fitness z dbam-o-siebie.pl rzeczywiście jest im niezbędna. Oczywiście nie jest – można dbać o swoje ciało i zdrowie na różne inne sposoby: gimnastykując się, biegając, jeżdżąc na rowerze czy pływając. Pamiętaj jednak, że niewiele aktywności łączy w sobie tyle korzyści, co właśnie jumping fitness.
Wzmacnianie wielu partii mięśni
W trakcie skakania na trampolinie pracują mięśnie nóg, rąk, ramion oraz grzbietu. Regularny trening sprawia, że stają się one mocniejsze i bardziej elastyczne, a także lepiej się prezentują. Trampolina fitness przyda się zatem między innymi osobom, które narzekają na ból pleców bądź mają kompleksy z powodu tzw. „motylków” pod niewyćwiczonymi ramionami.
Błyskawiczne spalanie kalorii
Jumping fitness często polecany jest osobom, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. W trakcie zaledwie 15 minut ćwiczeń możesz zrzucić aż 250 kalorii. To jeszcze nie wszystko – dzięki regularnej aktywności zwiększysz tempo przemiany materii.
Usprawnienie układu oddechowego oraz krążenia
W trakcie treningów dochodzi do zwiększenia tempa przepływu krwi w organizmie, co z kolei pomaga zredukować ryzyko wystąpienia np. zawału serca. Ponadto poprawia się wydolność oddechowa i kondycja.
Polepszenie koordynacji ruchowej
Jeśli masz czasem wrażenie, że twoje ruchy są niezgrabne, pomóc może ci właśnie trampolina domowa. Nawet krótkie, ale regularne treningi pozwalają polepszyć koordynację ruchową i pozytywnie wpływają na zmysł równowagi.
Poprawa sprawności fizycznej po urazach i zabiegach
Jumping fitness może być przydatnym elementem rehabilitacji – np. po artroskopii kolana czy rekonstrukcji wiązadeł skokowych albo kolanowych. Oczywiście w takich przypadkach przed rozpoczęciem ćwiczeń konieczna jest konsultacja z lekarzem i fizjoterapeutą.
Poprawa samopoczucia
Osoby, które uprawiają jumping fitness, szybko zauważają, że treningi poprawiają ich samopoczucie. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie aktywności dochodzi do wyrzutu endorfin, zwanych również hormonami szczęścia.
Trampolina domowa – kto nie może jej używać?
Choć korzyści płynących z jumping fitness jest sporo, nie wszyscy mogą korzystać z tej formy aktywności. Zrezygnuj z niej, jeżeli:
- jesteś w ciąży,
- cierpisz na koślawość stóp/kolan – w takim przypadku możesz ćwiczyć, ale tylko pod okiem profesjonalnego trenera,
- masz endoprotezę,
- cierpisz na dyskopatię,
- cierpisz na choroby stawów i kolan,
- chorujesz na padaczkę,
- masz świeże urazy,
- cierpisz na nietrzymanie moczu,
- przechodzisz jakąkolwiek infekcję (np. zapalenie oskrzeli, płuc, przeziębienie).
Jak wybrać trampolinę fitness do ćwiczeń?
Przekonują cię korzyści płynące z radosnego skakania i nie zauważasz u siebie żadnych przeciwwskazań? Świetnie, pozostaje zatem już tylko sprawdzić, czym powinna cechować się naprawdę dobra trampolina domowa. Oto, na co musisz zwracać uwagę.
Obciążenie trampoliny domowej
Zasada jest prosta – im większe obciążenie, tym lepiej. Zwróć na nie uwagę, zwłaszcza jeżeli sporo ważysz albo jeżeli interesuje cię trampolina duża, na której będą też skakać twoje dzieci czy pociechy twoich gości. Całkiem bezpieczne obciążenie maksymalne to już to w przedziale 150-200 kg.
Średnica trampoliny fitness
Trampolina fitness, która ma służyć jednej osobie do domowych ćwiczeń, nie musi być spora – do codziennego treningu wystarczy ci urządzenie o średnicy zaledwie 1 metra. Oczywiście taka mała trampolina wyklucza pewne aktywności (obroty i salta), więc jeśli nie chcesz się ograniczać, to musisz postawić na coś większego.
Największe urządzenia – nawet 4-metrowe – mogą służyć całej rodzinie, ale mają poważną wadę: są to modele ogrodowe, z których nie korzysta się jesienią, zimą i wczesną wiosną. Jeżeli zatem zależy ci na regularnych treningach, niewielka trampolina domowa będzie lepszym rozwiązaniem.
Siatka zabezpieczająca
Siatka chroni przed bardzo groźnym wypadnięciem z trampoliny, o które wbrew pozorom wcale nie jest trudno (nawet w przypadku osoby dorosłej!). Oczywiście takie zabezpieczenie stosuje się tylko w przypadku sporych urządzeń – mała trampolina do ćwiczeń w czterech ścianach zazwyczaj go nie posiada.
Konstrukcja trampoliny do ćwiczeń
Zarówno nogi, jak i rama trampoliny muszą być solidne – minimalna grubość profili trampoliny domowej do ćwiczeń to 1,5 cm. Mata do skakania powinna być wykonana z solidnych materiałów (np. PE mesh). Ponadto zwróć uwagę na sposób połączeń – muszą być ryglowane albo przykręcane.
Uchwyt
Dobra trampolina do ćwiczeń powinna posiadać specjalny uchwyt – dzięki takiemu dodatkowi trening jest lżejszy i zdecydowanie bardziej urozmaicony. Przy zakupie zwróć uwagę na to, czy uchwyt jest regulowany.
Trampolina sportowa – jak na niej ćwiczyć, żeby sobie nie zaszkodzić?
Ćwiczenia na trampolinie domowejmogą pomóc ci w zgubieniu zbędnych kilogramów, poprawić twoją kondycję i ogólny stan zdrowia, a nawet przyspieszyć powrót do formy po urazie – wszystko to jednak pod warunkiem, że będziesz korzystać z urządzenia w odpowiedzialny sposób. O czym warto pamiętać?
Rozgrzewka
Żadnej aktywności nie należy rozpoczynać bez rozgrzewki – dotyczy to także ćwiczeń na trampolinie domowej. Zanim zaczniesz trening, porozciągaj się i rozruszaj stawy. Rozgrzewka powinna trwać co najmniej 5-10 minut.
Nie zapominaj o właściwej technice
Absolutnie nie jest tak, że na trampolinie możesz skakać w dowolny sposób – to przywilej dzieci. W trakcie treningu nie zapominaj o właściwej postawie: brzuch musi być napięty, kolana ustawione w jednej osi, skacz całą powierzchnią stóp. Jeśli nie będziesz się do tego stosować, grozi ci kontuzja.
Dopasuj trening do swoich umiejętności i możliwości
Krótko mówiąc – nie szarżuj. Ćwicz na tyle, na ile pozwala ci twoja kondycja i samopoczucie. Nie wykonuj ruchów, w których nie czujesz się pewnie.
Nigdy nie skacz w butach
Fizjoterapeuci przestrzegają, aby nie ćwiczyć na trampolinie w obuwiu – może to doprowadzić do kontuzji. Najbardziej optymalny trening to ten na bosaka.
Inspiracje, wskazówki, porady
Interesuje cię zdrowy styl życia? Na dbam-o-siebie.pl codziennie znajdziesz nowe wskazówki związane z aktywnością fizyczną, porady dotyczące pielęgnacji ciała i włosów, ważne zalecenia, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie i cała mnóstwo ciekawostek, które z przyjemnością wprowadzisz do swojego codziennego życia.
Autor: Robert Wojtaś
Materiał partnera