Tulipany

Tulipany są roślinami cebulowymi wywodzącymi się z rodziny liliowatych. Ta grupa składa się z około 120 gatunków występujących dziko. Do tego dochodzi oszałamiająca liczba 15 tysięcy odmian uprawnych. Typowym gatunkiem jest tulipan dziki. Rośnie w lasach i zaroślach Europy, północnej Afryki oraz Turcji. Naturalny obszar występowania pozostałych odmian tulipana Azja, Iran, góry Pamir i Hindukusz. Ten kwiat spotyka się też na stepach Kazachstanu i w północno-wschodnich Chinach i Japonii.
Jak i kiedy sadzić tulipany? Poradnik ogrodnika
Jak i kiedy sadzić tulipany? Poradnik ogrodnika
Tulipany - uprawa, pielęgnacja i inne ciekawostki
Tulipany - uprawa, pielęgnacja i inne ciekawostki
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty w Twoim ogrodzie – przegląd
Najpiękniejsze wiosenne kwiaty w Twoim ogrodzie – przegląd

Tulipany - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, uprawa w ogrodzie

Tulipany to kwiaty ogrodowe, których kwitnienie utrzymuje się przez całą wiosnę. Występują w wielu odmianach, co ułatwia ich uprawę w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, że niewłaściwa pielęgnacja tych roślin może wywołać pewne komplikacje. Zatem garść porad przyda się każdemu hodowcy tulipanów.

Charakterystyczny tulipan

Tulipany to rośliny cebulowe wchodzące w skład rodziny liliowatych. W tej grupie wyróżnia się około 120 dziko rosnących gatunków. Jeśli zaś chodzi o odmiany uprawne, to jest ich aż 15 tysięcy. Typowy gatunek tej rośliny to tulipan dziki. Jego naturalnym środowiskiem są lasy i zarośla Europy, północnej Afryki oraz Turcji. Hodowla jak i dziki rozwój tulipanów występuje też w Azji, Iranie, górach Pamir i Hindukusz. Te kwiaty spotyka się też na stepach Kazachstanu i w północno-wschodnich Chinach oraz Japonii.

Zarówno kwiaty ogrodowe jak i tulipany rosnące dziko mają bardzo prostą budowę. Podstawą jest dość gruba, wzniesiona łodyga. Na niej rozwijają się odziomkowe liście i kilka przyłodygowych. Zwieńczeniem jest kwiat złożony z kilku płatków. Ciasno otacza pręcik i słupek, co tworzy charakterystyczną główkę.

Opisywane kwiaty rozwijają się z cebulek zwężonych ku górze. Cebule są jednoroczne, co sprawia, że uprawa w ogrodzie możliwa jest raz w sezonie. Jeżeli jednak pojawią się cebule bardzo prawdopodobne jest wykształcenie kolejnych cebulek. Z nich wyrosną nowe tulipany w następnym sezonie.

Jak już wiadomo te piękne rośliny występują w wielu odmianach. Szczególną popularnością cieszy się Triumph odznaczający się wielością barw. Równie interesujące są odmiany Flaming Kiss, Debutante, czy Kees Nelis. Ciekawym kształtem legitymują się tulipany liliokształtne takie jak Pretty Woman, Aladdin, Maytime oraz Queen of Sheba.

Na rabatach kwiatowych świetnie wyglądają tulipany strzępiaste. Różowo-biały Fancy Frills, czerwona Canasta czy żółty Burguncy Lace. Nie należy też zapominać o odmianach papuzich. Reprezentuje je między innymi czerwono-biała Estella Rijnveld, biały z różowymi smugami Parrot oraz czerwony karbowany Rococo. Są to wybrane grupy, na wymienienie wszystkich nie starczyłoby miejsca.

Tulipan i jego wymagania

Uprawa tulipanów w ogrodzie przyniesie sukces, jeśli spełni się pewne wymagania. Te kwiaty lubią stanowiska nasłonecznione, ale rozwiną się też w półcieniu. Każdy ogrodnik musi jednak pamiętać, że tulipan bardzo lubi chłód. W związku tym stanowisko w silnym słońcu nie będzie dla niego w żaden sposób korzystne.

Hodowla tulipanów najlepiej funkcjonuje w glebie lekkiej, przepuszczalnej i dość żyznej. Najlepszy odczyn pH powinien utrzymywać się w przedziale od lekko kwaśnego do obojętnego. Uprawa nie jest zalecana na ziemiach gliniastych mokrych. Opisywane kwiaty ogrodowe nie tolerują nadmiaru wilgoci. Nawet, jeśli wyrosną na glebie obfitej w wodę ich kwitnienie nie będzie spektakularne. Zaleca się też by, co trzy lata zmieniać stanowisko dla tulipanów. Uchroni to cebulki przed chorobami grzybowymi.

Sadzenie i hodowla tulipanów

Kolebką europejskich tulipanów jest oczywiście Holandia. Jednakże cebulki tych kwiatów można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Kupuje się je pojedynczo lub w większych opakowaniach. Dostępne są też w pojemnikach z trocinami albo ziemią. Niezależnie od metody przechowywania, cebulki powinny mieć kilka centymetrów średnicy. Należy też sprawdzić czy nie są uszkodzone lub nadgnite. Jeżeli wszystko jest w porządku z cebulek wyrosną piękne kwiaty.

Sadzenie tulipanów w ogrodzie można śmiało przeprowadzać wiosną oraz jesienią. Jednakże w najpiękniejsze kwitnienie wchodzą rośliny posadzone na przełomie września i października. Cebule są odporne na zimno, więc nie powinno się im nic stać. Trzeba je jednak dobrze przygotować, konieczne jest, więc tak zwane zaprawienie. Chodzi tu o zastosowanie środków grzybobójczych do roślin ozdobnych.

Sadzenie tulipanów wykonuje się we wcześniej przygotowanej glebie. Powinna być solidnie spulchniona. Wystarczy przekopać ją na głębokość mniej więcej 20 cm. Ważne jest usunięcie wszystkich chwastów i kamieni. Pozostawienie ich w ziemi uniemożliwi roślinom wytworzenie rozbudowanego systemu korzeniowego. Warto też wzbogacić podłoże kompostem lub nawozem. Następnie można umieścić cebulki w ziemi. Głębokość dołka powinna wynosić trzykrotność długości cebulki. Sadzenie kończy się porządnym uklepaniem ziemi i ściółkowaniem. Rozłożenie solidnej warstwy ściółki utrzyma odpowiedni poziom wilgoci.

Pielęgnacja tulipanów

Tulipany wyrastają bardzo wcześnie i równie szybko rozpoczynają kwitnienie. Jeżeli temperatura będzie się utrzymywać na niskim poziomie to ten stan będzie trwał długo. Trzeba jednak wiedzieć, że uprawa powiedzie się, jeśli zostanie zapewniona właściwa pielęgnacja.

Pierwszym z ważnych zabiegów jest podlewanie. Można je rozpocząć, gdy zielone części tulipanów wyrosną kilka centymetrów ponad glebę. Wodę należy dostarczać regularnie aż do pięciu tygodni po przekwitnieniu rośliny.

Pielęgnacja to również nawożenie. W przypadku tulipanów wystarczy jeden zabieg w ciągu całego sezonu. Te kwiaty ogrodowe nie wymagają częstego zasilania składnikami odżywczymi. Pod warunkiem, że pierwsze nawożenie miało miejsce tuż przed posadzeniem. Dodatkową porcję nawozu można zastosować jesienią, jeśli cebule zostają w ziemi. Najlepszy do tego celu będzie mineralny nawóz wieloskładnikowy.

Pielęgnacja hodowli tulipanów polega też na przycinaniu kwiatów po przekwitnięciu. Nagi pęd ucina się tuż przy ziemi. Dzięki temu cebula rozpocznie wytwarzanie pędów przybyszowych.

Częstym zabiegiem jest też wykopywanie cebul po przekwitnięciu tulipana. Warto to robić, jeśli wcześniej pojawiały się choroby grzybowe. Wyciągnięcie cebul z ziemi umożliwi zaprawienie preparatami ochronnymi.  By ułatwić to zadanie, cebulki tulipanów umieszcza się w specjalnych koszyczkach. Dzięki nim wykopywanie i ochrona nie sprawiają żadnych problemów.

Oczyszczone cebulki najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu w domu. W takich warunkach nic im nie zagrozi i będą gotowe na ponowne posadzenie.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij