Tulipany - uprawa, pielęgnacja i inne ciekawostki

Tulipany kwitną intensywnie przez całą wiosnę. Zielone, różowe, białe, żółte, czerwone, fioletowe, dwubarwne, o postrzępionych brzegach… odmian jest tyle, że możesz stworzyć z nich samych bardzo ciekawą, kolorową rabatę. To one bezsprzecznie królują w ogrodzie wiosennym i to one często stanowią podstawę kolorowych bukietów. Wydaje się, że tulipany w uprawie są bardzo proste i mało wymagające, jednak okazuje się, że mogą być nieco kapryśne. Dowiedz się, jak pielęgnować tulipany krok po kroku.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Ocena: 4.8/5 (głosów 14)

Tulipany kolorowe kwitnące w ogrodzie

Tulipany w ogrodzie

Tulipany (Tulipa) to gatunek roślin z rodziny liliowatych. Odmiany uprawne tego gatunku są bardzo liczne, prawdopodobnie obecnie ich liczba dobiega do 15 tysięcy. Cebulki tulipanów można kupić w każdym miejscu na świecie, chociaż oczywiście najbardziej popularne są te pochodzące z Holandii.

Jak wyglądają tulipany?

Tulipany mają bardzo prostą budowę – składają się z kilku liści odziomkowych i kilku przyłodygowych, które otaczają wzniesioną, dość grubą łodygę. Na jej szczycie pojawia się kwiat złożony z kilku płatków, które otaczają ciasno pręciki i słupek, tworząc główkę. Tulipany zawsze są pojedyncze.

Cebulki tulipanów

Cebulki tulipanów mają klasyczną budowę, są mocno zwężone do góry. Są to cebule jednoroczne, które pozwalają na uprawianie kwiatów tylko raz w sezonie, jednak bardzo często wytwarzają cebule przybyszowe. Jeśli zostawisz je w ziemi, bardzo prawdopodobne, że wykształcą się kolejne cebulki i wyrosną kolejne tulipany w następnym sezonie. Raz zasadzone tulipany w ogrodzie mogą przez dłuższy czas cieszyć cię swoimi wyjątkowymi kwiatami.

Kupujemy cebulki tulipanów

Cebulki tulipanów można zakupić na dwa sposoby. Przede wszystkim w sklepach dostępne są same cebulki, które najczęściej kupuje się na sztuki lub w większej paczce Niektóre sklepy oferują cebulki tulipanów w pojemnikach z trocinami lub ziemią i to także jest bardzo dobra opcja. Trociny pochłaniają nadmiar wilgoci, dodatkowo w ten sposób cebulki są lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Cebulki tulipanów powinny mieć co najmniej kilka cm średnicy, chociaż niektóre odmiany wytwarzają cebule nawet szesnastocentymetrowe. . Najważniejsze to przed zakupem dobrze je obejrzeć. Cebulki tulipanów mają łuski i warto się przyjrzeć, czy nie są zniszczone, popękane lub nie mają gnijących miejsc. Niektórzy producenci oferują cebulki już zaprawione na sucho odpowiednimi środkami grzybobójczymi, jednak najczęściej zaprawianie należy przeprowadzić samodzielnie.

Czasami w sklepach dostępne są także tulipany w doniczkach, które ą przeznaczone do uprawy w domu lub do wysadzenia na balkon. Najczęściej takie kwitnące doniczki można kupić bardzo wczesną wiosną, kiedy w sklepach aż roi się od roślin cebulkowych. Tulipany przekwitną po kilku tygodniach, ale nie należy ich wyrzucać. Cebulki tulipanów po przekwitnięciu powinny mieć zapewniony okres spoczynku w domu, a jesienią sadzi się je w ogrodzie. Na wiosnę znów zakwitną – w ziemi wytworzą cebule przybyszowe. Sprawdź także nasz artykuł: Najpiękniejsze wiosenne kwiaty w twoim ogrodzie - przegląd.

Jak sadzić tulipany?

Sadzenie tulipanów można przeprowadzać w dwóch terminach – wiosną i jesienią. Najlepiej jednak udają się te tulipany, które były sadzone na przełomie września i października. Mają dzięki temu czas na zregenerowanie się i rozwinięcie systemu korzeniowego przed nadejściem zimy. Cebulki tulipanów są bardzo mrozoodporne, więc nie musisz przejmować się tym, że zimno będzie na nie źle działać.

Cebulki tulipanów - zaprawianie

Jak sadzić tulipany? Zanim rozpoczniesz sadzenie tulipanów w ogrodzie, koniecznie trzeba zaprawić cebule tulipanów. Można zrobić to przed sadzeniem na mokro lub na sucho. W tym celu używa się grzybobójczych środków przeznaczonych do roślin ozdobnych. Później należy umieścić tulipany we wcześniej przygotowanej glebie. Warto, by była ona wzbogacona o kompost lub innego rodzaju nawóz jeszcze wiosną.

Sadzenie tulipanów

Trudno określić dokładnie głębokość, na jakiej powinno się posadzić cebulki. Najczęściej jest to około 10 cm, jednak sadzenie tulipanów powinno być dostosowane do wielkości cebulki. Zasada jest taka, że głębokość dołka powinna wynosić mniej więcej trzykrotność długości całej cebuli. Po posadzeniu glebę trzeba dobrze ugnieść, by nie dopuścić do tego, by zostały w niej przestrzenie wypełnione powietrzem. Warto pamiętać o tym, że tulipany nie powinny być sadzone symetrycznie. To rośliny, które najlepiej wyglądają rozmieszczone w nieuporządkowany sposób.

Ściółkowanie po posadzeniu tulipanów

Kolejnym krokiem jest wyściółkowanie miejsca po sadzeniu. Dzięki temu podłoże lepiej będzie trzymało wilgoć, ale nie będzie jej zbyt dużo w czasie opadów śniegu. Dlatego właśnie tuż po posadzeniu warto rozłożyć warstwę ściółki na zimę, wystarczą gałęzie sosnowe lub agrotkanina. Jeśli szukasz inspiracji na inne kwiaty do ogrodu, znajdziesz je w tym artykule.

Tulipany w ogrodzie – wymagania

Najważniejszą zasadą w uprawie tulipanów jest zapewnienie im optymalnego miejsca i jest to niezależne od odmiany. Tulipany w ogrodzie mogą być dość kapryśne i chociaż będą rosły wszędzie, tylko przy zapewnieniu im najlepszych warunków, pokażą swój cały urok. Roślina dobrze czuje się zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Warto jednak pamiętać, że kwiaty te lubią mieć raczej chłodno, więc południowa wystawa i silne słońce nie będzie dla nich najbardziej korzystna. W uprawie domowej lub w doniczkach wystawionych na balkon, tulipany znacznie lepiej będą czuły się w zacienionym, odsuniętym od okna miejscu.

Tulipany najlepiej rozwijają się w glebie lekkiej, przepuszczalnej i dość żyznej. Powinny być sadzone na podłożu o odczynie pH od lekko kwaśnego do obojętnego. W ogrodzie należy unikać miejsc, w których podłoże jest ciężkie, gliniaste i mokre, ponieważ tam roślina nie będzie się zbyt dobrze rozwijać. Tulipany przede wszystkim nie znoszą zalewania, jeżeli więc gleba ma taką strukturę, że często zatrzymuje wodę, należy wymieszać ją z kremazytem lub w inny sposób spowodować, że jej przesychanie będzie większe.

Jak pielęgnować tulipany?

Tulipany w uprawie wiosną nie sprawiają żadnych problemów. Wyrastają bardzo wcześnie, szybko kwitną, a jeśli temperatura utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, okres kwitnienia jest bardzo długi. Jednak pielęgnacja tulipanów wymaga trochę uwagi, zwłaszcza, jeśli w uprawie masz odmiany, które potrzebują więcej wody.

Podlewanie tulipanów

Regularne podlewanie powinno się zacząć, kiedy zielone części tulipanów wyrastają kilka centymetrów nad poziomem gleby, wodę przestaje się dostarczać dopiero jakieś 5 tygodni po przekwitnieniu – wtedy jest potrzebna do regeneracji podziemnych części i wykształcenia się cebul przybyszowych.

Nawożenie tulipanów

Jeśli podłoże było nawiezione przed jesiennym sadzeniem, nie ma potrzeby powtórnego nawożenia tulipanów w czasie uprawy. Wręcz przeciwnie, jeden zabieg w ciągu sezonu wystarczy. Jeśli cebule zostają w ziemi, można nawieźć glebę znów jesienią, na przykład stosując mineralny nawóz wieloskładnikowy, przeznaczony do kwitnących roślin ogrodowych.

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu kwiatów natychmiast należy uciąć nagi pęd tuż przy ziemi, ponieważ to pobudzi cebulę do wytwarzania pędów przybyszowych. Wiele osób zaleca wykopywanie cebul tulipanów po przekwitnięciu. Dzięki temu masz możliwość oczyszczenia ich i ponownego zaprawienia środkiem przeciwgrzybowym. Jednak tulipany mogą pozostać w tym samym miejscu przez trzy lata. Warto je wyciągnąć, jeśli wcześniej pojawiły się objawy chorób grzybowych, jednak po przekwitnięciu i ścięciu pędów trudno jest je znaleźć. Dlatego czasami cebulki tulipanów sadzi się w specjalnych koszyczkach, które łatwiej będzie wykopać i które chronią je przed tym, by stały się obiadem nornic.

Przechowywanie cebulek tulipanów

Oczyszczone cebulki przechowuje się w domu w chłodnym miejscu, by znów posadzić je jesienią. Poleca się, aby stanowisko dla tulipanów było zmieniane przez trzy lata, dzięki czemu prawdopodobieństwo rozwijania się grzybowych patogenów będzie znacznie mniejsze. Sprawdź także najpopularniejsze rośliny ogrodowe wraz z cenami, które znajdziesz w tym artykule.

Ciekawostka: nazwy odmian tulipanów

Odmiany tulipanów warto wybierać do ogrodu nie tylko ze względu na kolor i kształt ich płatków, ale także ze względu na nazwy. Pojawił się trend, według którego nowe nazwy tulipanów mają uhonorować jakąś postać. Do swojego ogrodu możesz zaprosić między innymi szkarłatnego Czerwonego Kapturka czy jasnoczerwoną Abbę, elegancką, kremową Marię Kaczyńską czy biało-czerwonego Generała Maczka. Moment nadania imienia odmianie tulipanów, zwłaszcza jeśli chodzi o osobę znaną ze świata polityki czy sztuki, jest bardzo uroczysty i biorą w nim udział przedstawiciele władz Holandii, a także przedstawiciele władz państwa, z którego pochodzi uhonorowana osoba.

, aktualizacja 19.09.2017
Powiązane Artykuły
Zobacz więcej artykułów na temat:
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij