Studnia głębinowa

Czy studnia głębinowa jest potrzebna?

Budując dom można do niego doprowadzić wodę na dwa różne sposoby, a mianowicie podłączając go do sieci wodociągowej lub decydując się na budowę własnej studni. Każde z tych rozwiązań posiada, zarówno wady, jak też zalety, a co więcej ich zastosowanie jest uzależnione również od możliwości podłączenia danego budynku do sieci wodociągowej. We współczesnym budownictwie coraz częściej wygrywają trendy budowy w pełni niezależnych, od miejskiej infrastruktury domów. Niezależność stanowi właśnie jedną z większych korzyści z wybudowania własnej studni głębinowej. Kolejną z nich jest comiesięczna oszczędność w kosztach eksploatacji. Bowiem samo podłączenie domu do linii wodociągowej jest z pewnością tańsze niż założenie studni, jednakże jej użytkowanie jest już darmowe, w przeciwieństwie do usług miejskich wodociągów.  

W niektórych przypadkach domy nie mają możliwości podłączenia do sieci wodociągowej, gdyż są od niej za bardzo oddalone. Decyzja o budowie budynku mieszkalnego na takiej działce wiąże się z koniecznością wybudowania przy nim studni głębinowej. Wówczas tego rodzaju rozwiązanie jest niezbędne, w innych przypadkach stanowi tylko nasz wybór.

Wykonanie studni głębinowej – ile to kosztuje?

Ceny odwiertu tego rodzaju studni są uzależnione przede wszystkim od tego, w jakiej części kraju odwiert ma zostać przeprowadzony, ile ma wynosić jego średnica oraz na jaką głębokość trzeba go poprowadzić, aby woda nadawała się do picia. Istotne są również ceny materiałów, które chcemy użyć do jej wykończenia. Według artykułu o studni głębinowej na blogu Zaradnyfinansowo.pl, zazwyczaj cena odwiertu kształtuje się na poziomie 150-350 złotych za metr. Na jego koszt składa się już robocizna i zastosowane materiały. Jeśli chcemy najpierw wykonać odwiert próbny będzie to nas kosztować około 100 złotych za metr.

Stawki są bardzo różne w odniesieniu do danego regionu Polski. Średnio wahają się one w granicach 2500-3500 tysiąca za gotową studnię, jednakże wszystko zależy od tego, jak nisko w danym miejscu znajduje się woda. Jeśli jest to bardzo nisko, cena może osiągnąć nawet 8 tysięcy złotych. Do ceny odwiertu dochodzi jeszcze konieczność zakupu odpowiedniej pompy głębinowej.  

Rodzaje studni głębinowych

Dzięki zastosowaniu studni możemy czerpać wodę, która znajduje się bardzo nisko pod ziemią. Kiedyś wykorzystywano do tego różnego rodzaju wiadra, żurawie lub kołowrotki. Aktualnie używa się pomp elektrycznych, do 8 metrów głębokości wystarczają pompy ssące, jednakże przy większych głębokościach należy zastosować pompę głębinową.  Można skonstruować jedną z trzech rodzajów studni:

  • studnia wiercona – jest to ujęcie wód podziemnych, o głębokości od 12 do 60 metrów. Jej odwiert wykonuje się przy pomocy wiertnicy. Do tego rodzaju studni najlepiej jest zastosować głębinowe pompy tłoczące.
  • studnia kopana – jest to studnia, służąca do pobierania wody gruntowej, która znajduje się w najwyższej warstwie wodonośnej. Wodę to należy uzdatnić, nim wykorzystamy ją do picia. Można też użyć ją np. do podlewania naszego ogrodu. Taka praca wymaga użycia pompy ssącej.
  • studnia wkręcana – to studnia, która pozwala na pobór wody z głębokości około 7 metrów. Tego rodzaju studnia pełni raczej rolę kolejnego ujęcia wody, a do pobierania z niej wody buduje się specjalną ręczną dźwignię.

 To, jaki rodzaj studni umieścimy na swojej działce zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i możliwości wykorzystania, znajdujących się na jej terenie wód głębinowych. Jeśli zależy nam nie tylko na wodzie pitnej, ale również na źródle, dzięki któremu będziemy mogli podlewać nasz przydomowy ogródek możemy zdecydować się na wybudowanie dwóch oddzielnych studni. Wówczas ta druga będzie mogła być zdecydowanie płytsza, niż ta, z której będziemy pobierać wodę pitną.

Wodociągi, czy studnia głębinowa? Co przyniesie nam większe oszczędności?

To, czy bardziej opłacalne jest podłączenie danego budynku do sieci wodociągowej, czy budowa prywatnej studni zależy głównie od tego, do czego ma nam służyć woda z naszego przydomowego ujęcia. Kiedy ma ona służyć tylko jako woda pitna – wodociągi (o ile istnieje możliwość podłączenia się do sieci) mogą być lepszym rozwiązaniem. Jak się bowiem okazuje koszt zużycia wody jest relatywnie niski i dla przykładu w odniesieniu do czteroosobowej rodziny miesięcznie, przeciętnie wynosi około 30 złotych. Jednakże, kiedy już musimy jej używać również, np. do podlewania całego trawnika jej koszty dramatycznie rosną.

Zatem, jeśli mamy ogródek i chcemy o niego należycie dbać warto pomyśleć o wybudowaniu studni głębinowej, gdyż jej koszt szybko zacznie nam się zwracać. Warto pamiętać o tym, że spożywanie wody studziennej wymaga jeszcze zastosowania dodatkowych filtrów, w zależności od tego, jakie zanieczyszczenia mogą się w niej znajdować koszty takich kolumn filtracyjnych są różne, ale zawsze wynoszą co najmniej kilka tysięcy złotych. Jednak tego rodzaju wydatek ponosimy jednorazowo, a potem możemy już korzystać z naszej przydomowej studni do woli – pić ją, podlewać ogród, czy też się w niej kąpać.

Z pewnością wybudowanie przydomowej studni głębinowej jest opłacalne, jednakże to inwestycja, która zwraca się nam latami. Jej dodatkowym plusem jest pełna niezależności od dostaw wody z miejskich wodociągów. W niektórych przypadkach jej budowa jest wręcz konieczna, gdyż wodociągi są nazbyt oddalone od naszej działki. Jeśli chcemy poczuć się niezależnie i dowolnie korzystać z dobrodziejstw podziemnych wód na pewno będziemy zadowoleni z budowy tego rodzaju ujęcia wody.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej