Wrzosy w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, nawożenie, opieka w zimie i inne porady

Ciężko wybrać najładniejsze kwiaty ogrodowe. W takich sprawach najczęściej decyduje indywidualny gust. Mimo tego nie sposób zaprzeczyć, że wrzos należy do najbardziej uroczych roślin ozdobnych. Jego uprawa w ogrodzie jest bardzo łatwa i przynosi znakomite rezultaty. Wystarczy dowiedzieć się jak wykonać sadzenie i na czym polega pielęgnacja tych pięknych kwiatów.

Jak wygląda wrzos?

Wrzos jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny wrzosowatych. W naturze występuje praktycznie w całej Europie oraz na terenach Azji i Afryki. Hodowla w domu czy ogrodzie odbywa się też na innych kontynentach. Istnieją liczne odmiany wrzosu różniące się wielkością, barwą kwiatów i liści.

W Polsce występują wrzosy pospolite. Rozwijają się na obszarach o różnej wilgotności. Dobrze znoszą kwaśne gleby o niewielkiej zawartości składników odżywczych.

Rodzimy wrzos pospolity jest zimozieloną krzewinką, która dorasta do 50 cm wysokości. Odmiany doniczkowe osiągają mniejsze rozmiary. Niezależnie od miejsca posadzenia rośliny wytwarzają drobne kwiaty o kielichowatym kształcie.

Kwitnienie wrzosów trwa od września do października, w zależności od odmiany. W tym okresie na krzewinkach pojawiają się liczne, drobne kwiaty w fioletowym kolorze.

Nawet, jeśli wrzos akurat nie kwitnie, nadal wygląda bardzo ładnie. Wytwarza niewielkie listki w przyjemnym odcieniu zieleni.

Bardzo często wrzosy i wrzośce uważane są za tę samą roślinę. Dlatego też obie nazwy są używane zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że są to dwie różne rośliny. Są do siebie bardzo podobne i stąd ten problem. Podstawową różnicą jest kształt kwiatów. Te wytwarzane przez wrzosy mają kształt kielichowaty. Tymczasem wrzośce obsypują się drobnymi beczułkami.

Wrzośce w przeciwieństwie do wrzosów są roślinami sezonowymi. Ich hodowla w domu lub na balkonie jest bardzo popularna. Występują też w ogrodach, lecz zdecydowanie rzadziej. Dzieje się tak, dlatego, że te kwiaty nie są odporne na niskie temperatury. Najczęściej spotykaną odmianą są wrzośce krwiste.

Wrzosy – sadzenie i uprawa w ogrodzie

Wrzosy to kwiaty ogrodowe, które najlepiej wyglądają w większych grupach. Sadzonki można znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. Sadzenie przeprowadza się we wrześniu, wtedy te kwiaty ogrodowe najlepiej się przyjmują. Sadzonki rozmieszcza się w kilkucentymetrowych odstępach. Wtedy będą miały odpowiednio dużo miejsca do rozwoju.

By kwitnienie wrzosów ozdobiło ogród należy umieścić je w żyznym i lekkim podłożu w nasłonecznionym miejscu. Ziemia powinna być tez przepuszczalna. Są to optymalne warunki rozwoju, jednakże wrzosy poradzą sobie również na glebach kwaśnych. Najlepsze dla nich pH mieści się w granicach 3,5 – 5. W Polskich ogrodach trudno znaleźć ziemię spełniającą te warunki. Zatem sadzenie musi być poprzedzone rozłożeniem podfermentowanej kory sosnowej lub dużej ilości nawozu torfowego. Po umieszczeniu rośliny w ziemi należy ją od razu podlać. Na zimę wrzosy zabezpiecza się poprzez ściółkowanie korą.

Hodowla w domu wymaga tych samych zabiegów. Rośliny rozwijają się w takiej samej glebie. Od czasu do czasu trzeba zasilać je preparatami utrzymującymi pH na odpowiednim poziomie. Te czynność wykonuje się dwa razy do roku, jesienią i po zimie.

Doniczki z wrzosami trzeba ustawić w nasłonecznionym miejscu. Warto też wiedzieć, że te krzewinki nie tolerują zbyt dużej ilości wody.

Nawożenie, przycinanie wrzosów

By uprawa w ogrodzie lub hodowla w domu powiodła się, wrzosom potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Składają się na nią trzy podstawowe zabiegi. Chodzi oczywiście o podlewanie, nawożenie i przycinanie. Jeśli chodzi o dostarczanie wody, robi się to rzadko, lecz obficie. Kwiaty ogrodowe podlewa się raz na tydzień. Nie można dopuścić by w podłożu stała woda. Wystarczy, gdy ziemia będzie umiarkowanie wilgotna.

Nawożenie to ważny zabieg, decyduje o tym czy uprawa w ogrodzie się powiedzie. Najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe. Nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać z nawozów przeznaczonych dla różaneczników lub iglaków. Podtrzymują odpowiednie pH i pozytywnie wpływają na kwitnienie. Nawożenie przeprowadza się kilka razy w sezonie, najlepiej zacząć zaraz po zimie.

Pielęgnacja wrzosów to również przycinanie. Dotyczy to zwłaszcza krzewinek rosnących w ogrodzie. Rozwijają się bardzo bujnie, przez co mogą stanowić konkurencję dla innych roślin. Dodatkowo w dużym skupisku zabierają składniki odżywcze innym wrzosom. Dlatego też raz w roku wykonuje się przycinanie. Najlepszym terminem dla tego typu prac jest wiosna. Zaraz po zimie, czyli ustaniu przymrozków, skraca się rozrośnięte pędy. Zapewni to piękne kwitnienie w dalszej części sezonu.

Pielęgnacja na zimę

Wrzosy to rośliny wieloletnie, które są odporne na przymrozki. Gdy wrzośce obumierają w niskich temperaturach, wrzosy mogą pozostać w ziemi na zimę. Jednakże trzeba zapewnić im pewne warunki. Tylko wtedy przetrwają ten trudny okres roku.

Gdy tylko nadejdą pierwsze przymrozki, wrzosy trzeba okryć. Najlepsza do tego celu będzie biała agrowłóknina. W żadnym wypadku nie należy używać folii, liści czy też słomy. Rośliny przykryte tymi materiałami mogą zacząć gnić.

Wrzosy hodowane w domu też trzeba zabezpieczyć na zimę. Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie kwiatów do ogrodu zimowego. Nic straconego, jeśli w domu nie ma takiego miejsca. Równie dobrze sprawdzi się pomieszczenie przewiewne i nieogrzewane.

Wrzosy to piękne kwiaty, które przyjmą się w niemal każdym ogrodzie. Ich uprawa i pielęgnacja nie sprawia większych problemów. To tylko jedna z zalet. Warto dodać, że są to rośliny wieloletnie. Zatem będą ozdabiać otoczenie domu przez długi czas. Wystarczy tylko zapewnić im odpowiednie warunki. Ważne jest też zabezpieczenie na zimę.

Korzystanie z powyższych wskazówek zapewni powodzenie uprawie. Kwiaty przetrzymają trudny okres i po zimie staną się niepowtarzalną dekoracją ogrodową.