Ogrody deszczowe jako trend w 2024 roku. Jak go założyć i co możemy dzięki niemu zyskać?

Widok z okna na ogród w czasie deszczu, wskazówki, jak założyć ogród deszczowy
Sposób na to, aby założyć ogród deszczowy, a także, jakie korzyści można czerpać z takiego ogrodu, fot. bmf-foto.de
ikona podziel się
Opublikowano: 16.03.2024 r., 12:40 | Autor: Katarzyna Barczyk
Okazuje się, że podążanie za trendami jest nie tylko możliwe przy wystroju wnętrz, ale również przy urządzaniu ogrodu. Właśnie z tego powodu warto dowiedzieć się, czym są ogrody deszczowe, w jaki sposób funkcjonują, a także, jakie rośliny idealnie nadają się do tego typu nasadzeń. Ponieważ to właśnie ogród deszczowy znajduje się najgorętszych trendach 2024 roku.

Czym jest ogród deszczowy i w jakim celu się go zakłada?

Tak naprawdę nie ma jeszcze konkretnej definicji ogrodu deszczowego, ponieważ jest to dość nowa forma, która pojawia się nie tylko na prywatnych posesjach, ale również na terenach zieleni użytkowej. Ogrody deszczowe są odpowiedzią na aktualne problemy, które wiążą się z okresowymi suszami coraz częściej pojawiającymi się nie tylko w naszym klimacie. Oprócz tego ogrody deszczowe pozwalają na pozbycie się zastojów wody na nieprzepuszczalnym terenie.

Ogrody deszczowe można zakładać zarówno w naturalnych warunkach, wykorzystując do tego celu zagłębienia, jak i również rodzime gleby wyróżniające się wysoką przepuszczalnością. Jeżeli jednak na terenie naszej posesji grunt nie ma takich predyspozycji, w takiej sytuacji możliwe jest założenie tego typu ogrodu w pojemniku.

Do kolejnych zalet, jakie niesie ze sobą posiadanie ogrodu deszczowego, jest wprowadzenie większej różnorodności roślin, a także lepszej regeneracji gleby. Według specjalistów mamy do czynienia wtedy z zielenią retencyjną. Zrozumienie idei ogrodów deszczowych, pozwala nie tylko na ich prawidłowe funkcjonowanie, ale również na wspieranie naturalnego środowiska.

Warto również pamiętać o tym, aby wcześniej przemyśleć lokalizację takich ogrodów deszczowych. Ponieważ nie jest bez znaczenia, w którym miejscu posesji je założymy. Przyjmuje się, że najlepiej jest je zaplanować w pobliżu wylotu rynien, czy też miejsc, w których zbiera się naturalnie deszczówka z terenów nieprzepuszczalnych. Mowa jest o podjazdach, chodnikach itp. Podczas zakładania ogrodu deszczowego ważne jest też nachylenie terenu 2%, dzięki czemu woda nie będzie tworzyła zastojów w jednym miejscu. Zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystywać deszczówkę w swoim ogrodzie.

Jakie rośliny pasują do ogrodu deszczowego?

Kolejną kwestią, jaka interesuje nas w kontekście zakładania ogrodów deszczowych, jest to, jakie rośliny najlepiej będą pasować do tego miejsca. Pierwszą bardzo ważną wskazówką, jaką warto się kierować, jest obsadzenie roślinnością ogrodu deszczowego gęściej, niż w przypadku zwykłych rabat kwiatowych. Na pewno należy tutaj wybierać gatunki, które zdecydowanie lepiej rosną na terenach podmokłych oraz wilgotnych.

Warto także wybierać byliny, które będą różniły się między sobą pod względem wysokości, dzięki czemu wprowadzimy także do naszego ogrodu deszczowego estetyczny aspekt. Do polecanych gatunków roślin zaliczają się irysy, mieczyki błotne, krwawnice, czy też wiązówka błotna.

Taką roślinność możemy przełamać również hortensjami, czy też paprociami. Są to gatunki, które doskonale poradzą sobie nie tylko na mokrej glebie, ale również w zacienieniu. Warto jeszcze wspomnieć o takich gatunkach jak niezapominajka błotna, turzyca, manna mielec, rdest wężownik, mozga trzcinowata, czy też trzęślica modra.

Jakie krzewy i drzewa możemy posadzić w ogrodzie deszczowym?

Bardzo dobrą wiadomością jest również to, że w ogrodach deszczowych wcale nie musimy się ograniczać wyłącznie do bylin, ponieważ bardzo ciekawie zaprezentują się także krzewy i drzewa ozdobne, które doskonale radzą sobie na podmokłych terenach. Dlatego wśród nich warto wspomnieć o topoli czarnej oraz białej, które jednocześnie reprezentują rodzime gatunki drzew. Ich zaletą jest duże zapotrzebowanie na wodę, dzięki czemu robią one miejsce na kolejny spływ do przestrzeni retencyjnej.

W przypadku takich okazów należy wspomnieć również o wierzbach, które doskonale radzą sobie na podmokłych terenach. Do takich okazów zalicza się również klon czerwony, czy też dąb błotny. Tutaj jednak należy wspomnieć, aby przy wybieraniu okazów do swojego ogrodu deszczowego, nie wybierać pod żadnym pozorem drzew i krzewów, które są już dość mocno rozrośnięte. Ponieważ ich uwarunkowania nie są przyzwyczajone do okresowo zalewanych powierzchni retencyjnych, przez co mogą nie sprawdzić się w naszych ogrodach deszczowych. Zobacz, jak zbierać wodę opadową.

Zadbany ogród deszczowy przed domem, wykaz roślin nadających się do ogrodu deszczowego
Zalety posiadania ogrodu deszczowego na terenie swojej posesji, fot. cinematographer

Co jeszcze warto wiedzieć o ogrodach deszczowych?

Jeżeli zależy nam na tym, aby jeszcze lepiej zachować charakter ogrodów deszczowych, warto przestrzenie pomiędzy roślinami wysypać kamieniami. Dzięki temu uchronią one powierzchnię przed parowaniem wody, ale również przyczynią się do równomiernego rozlewania się deszczówki po całej powierzchni ogrodu deszczowego. Ponadto taki kamień pełni również rolę dekoracyjną.

Decydując się na ogród deszczowy, nie musimy się martwić zbyt dużym nakładem pracy przy jego pielęgnacji. Ponieważ tak naprawdę wybrane rośliny są mało wymagające. Należy jednak pamiętać o tym, aby regularnie czyścić ogród deszczowy z obumarłych części roślin, dzięki czemu nie doprowadzimy do rozwoju grzybów i pleśni na zdrowych osobnikach.

Źródła:

  • https://www.gdynia.pl/mieszkaniec/ogrody-deszczowe,7262/rosliny,521055
  • https://plgbc.org.pl/ogrod-deszczowy-czym-jest-i-jak-go-zalozyc-laki-kwietne-i-joanna-rayss/
  • https://spa4garden.pl/module/wtblog/post/88-1-ogrod-deszczowy-w-przydomowym-ogrodku-dlaczego-warto-go-zalozyc-i-jak-to-zrobic.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto