Kwiaty doniczkowe

Ilustracja kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe cieszą się ogromnym powodzeniem w naszym kraju. Istnieje mnóstwo gatunków kwiatów mających niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Mimo że mało potrzebują, kwiaty doniczkowe zawsze odwdzięczają się pięknym wyglądem. Oczywiście nie każde kwiaty do doniczki są tak samo proste w uprawie. Hodowla niektórych sprawia sporo kłopotów, zwłaszcza osobom niedoświadczonym w ogrodnictwie. Amatorom z początku może być ciężko utrzymać rośliny doniczkowe w dobrej kondycji. Warto jednak spróbować ich uprawy, zwłaszcza jeśli chcesz mieć pięknie udekorowany dom w naturalistycznej aranżacji.

Filtry0

Kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe - pozostałe

Kwiaty doniczkowe – najładniejsze gatunki kwiatów do uprawy w domu

Kwiaty doniczkowe od dawna są jednymi z najciekawszych roślin, dzięki którym można udekorować dom. Odpowiednio skomponowane podkreślą aranżację otoczenia oraz zwiększą atrakcyjność każdego mieszkania. Ozdobne rośliny domowe dzielą się na różne gatunki. Jedne są kwitnące, inne zielone lub liściaste. Jakie kwiaty doniczkowe są najładniejsze? Które są popularne do domu? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin hodowanych w doniczkach!

Kwitnące kwiaty doniczkowe – które gatunki ozdobne są popularne do domu?

Kwiaty doniczkowe – czy warto hodować je w domu?

Kwiaty doniczkowe można podlewać i pielęgnować. Jednak dawno przestały pełnić tylko obiekt, nad którym mamy się wyłącznie troszczyć. Kwiaty hodowane w doniczkach to również niezwykle popularna dekoracja, która dodaje charakteru wszystkim wnętrzom – niezależnie od aranżacji. Dzięki roślinom doniczkowym można zmienić oblicze domu, a także podkreślić jego wystrój. To właśnie kwiaty doniczkowe budują klimat w poszczególnych pomieszczeniach oraz wnoszą do nich życie. Jak widzisz, warto hodować rośliny w domu. Przemawiają za tym same korzyści! Warto w tym miejscu wspomnieć, że rośliny domowe pozytywnie wpływają też na mikroklimat panujący w mieszkaniu. Jedną z najciekawszych roślin, jakie można hodować w mieszkaniu, jest storczyk. Polacy bardzo chętnie uprawiają roślinę w swoich domach – najczęściej w rozmaitych wersjach kolorystycznych. Jeśli należysz do właścicieli storczyka i udało ci się długo zachować go przy życiu, gratulacje! Storczyki są bowiem naprawdę wrażliwymi, wymagającymi i nierzadko kapryśnymi roślinami. Oto ciekawe informacje na temat storczyków, o których warto pamiętać:

  1. Najpopularniejsze odmiany storczyków doniczkowych to Miltonia, Cymbidium, Vanda i Dendrobium.
  2. Storczyk dzieli się na kilkadziesiąt tysięcy różnorodnych odmian. Każda ma kompletnie inne wymagania, które są uzależnione głównie od naturalnego klimatu, skąd pochodzą rośliny. Klimat ten zwykle jest umiarkowany albo równikowy. W polskich mieszkaniach najczęściej spotkać można epifity, czyli storczyki równikowe.
  3. Storczyki potrzebują stałej, specjalnej pielęgnacji – zwłaszcza podlewania. Proces pielęgnacyjny przeprowadzić można za pomocą jednej z dwóch metod. Można obficie przelać roślinę razem z warstwą drenażu albo wstawić doniczkę do wody na kilka minut. Jeden i drugi sposób będzie skuteczny, dzięki czemu doskonale zadbasz o swoją roślinę.
  4. U sprawdzonych sprzedawców oraz w kwiaciarniach zakupić można storczyki wszelakiej maści – w wybranych barwach, wysokościach, a nawet o dowolnej długości pędów. Warto dodać, że storczyki czasami sprzedawane są również w dużych sklepach i marketach. Lepiej jednak nie da się skusić na bardzo niską cenę czy podejrzanie niską obniżkę. Roślina sprzedawana „po kosztach” może być chora i zupełnie nie do odratowania. Właśnie dlatego powinieneś dokładnie obejrzeć storczyk, zanim w ogóle po niego sięgniesz.

Jednym z najciekawszych kwiatów doniczkowych, które zwracają uwagę swoim nietypowym wyglądem, jest kalanchoe. To liściasta roślina o nietypowym kształcie, która charakteryzuje się drobnymi, różowymi kwiatami. Kwiaty zebrane są w efektowne kępki. Kalanchoe czasami spotkać można w kilku różnych kolorach, np. czerwonym, pomarańczowym, żółtym i białym. Roślina jest bogata kolorystycznie, dlatego można ją dopasować dosłownie do każdej aranżacji domowej. Kalanchoe nie musi mieć wiele światła. Zdecydowanie nie poleca się również hodować rośliny doniczkowej blisko grzejnika. Nie podlewaj kwiatu zbyt często, bo tego nie lubi. Najlepiej podlewać kalanchoe raz na dwa tygodnie, zwłaszcza w okresie zimowym. Bardzo ciekawym kwiatem domowym jest również guzmania występująca w kilku kolorach jako nietuzinkowa rozeta. Na szczególną uwagę zasługują jej długie i zielone liście. Guzmania charakteryzuje się kwitnącymi przez cały rok kwiatami. Właśnie ze względu na dekoracyjność może stać się wspaniałą ozdobą każdego domu, niezależnie od aranżacji.

Rośliny liściaste i ciekawe drzewka doniczkowe – warto mieć je w mieszkaniu!

Wybierasz kwiaty doniczkowe do domu? Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj, oceń swoje możliwości. Powinieneś zorientować się, ile będziesz w stanie poświęcić czasu na ich uprawę. Musisz również zaczerpnąć nieco wiedzy na temat roślin, którymi chcesz się zajmować. Pamiętaj, że dosłownie każda roślina doniczkowa ma inne wymagania uprawowe. Wygląd kwiatów to nie wszystko! Nie możesz zapominać o istotnych wymaganiach kwiatów doniczkowych. Fakt, niektóre rośliny prezentują się bardzo nie typowo. Co z tego, skoro uprawa będzie tak trudna, że przysporzy ci sporo kłopotów? Jeśli jesteś amatorem ogrodnictwa, tym bardziej powinieneś ocenić wszelakie możliwości. Zweryfikuj i określ nie tylko swoje umiejętności, ale też ilość wolnego czasu, jaki masz na pielęgnację kwiatów doniczkowych. Nie masz pojęcia o roślinach? Zdecyduj się zatem na kwiaty z małymi wymaganiami. Dzięki temu będą mogły długo i niesamowicie rozwijać się w mieszkaniu. Co jeszcze warto wiedzieć o hodowli kwiatów doniczkowych? Oto ciekawe informacje:

  • Chcesz wybrać konkretny kwiat doniczkowy do uprawy w mieszkaniu? Sprawdź wcześniej jego preferencje oraz warunki uprawowe, jakie należy zapewnić roślinie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że roślina dobrze się u ciebie poczuje.
  • Masz w mieszkaniu okna skierowane na południe? Najlepiej zdecyduj się zatem na kwiaty, które wolą słońce. A może masz mieszkanie z oknami wychodzącymi na zachód lub wschód? Wybierz rośliny doniczkowe o większej tolerancji dla cienia. Jeśli masz w domu więcej cienia, postaw na rośliny przeznaczone od uprawy w domu, którego okna wychodzą na północ. Nie zapominaj, że odpowiednie miejsce dla kwiatu doniczkowego jest już… połową sukcesu w uprawie.
  • Jako że ludzie żyją w pośpiechu, wielu z nich zupełnie nie ma czasu na odpoczynek – a co dopiero na hodowanie roślin. Coraz mniej osób pamięta o podlewaniu kwiatów doniczkowych lub wykonywaniu przy roślinach innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli też nie masz czasu na zajmowanie się kwiatami, pomyśl o roślinach zielonych albo drzewkach. Właśnie takie rośliny nie wymagają opieki, aby mogły pełnić ozdobę mieszkania.
  • Wśród kwiatów doniczkowych doskonale sprawdzi się aspidistra wyniosła. Roślina dorasta do naprawdę sporych rozmiarów. Właśnie dlatego najlepiej wygląda w większych mieszkaniach. Polecanym kwiatem jest także zielistka Sternberga. Nie ma większego problemu z hodowaniem zielistki niedaleko innych roślin zielonych, gdyż doskonale znosi ich towarzystwo. Warto postawić na żywe drzewko, które może być zarówno małe, jak i duże. Wśród polecanych okazów pojawia się bonsai, juka i drzewko oliwne.

Najładniejsze kwiaty doniczkowe w domu – o tym powinieneś wiedzieć!

Kwiaty doniczkowe w mieszkaniu, które pasują do każdej aranżacji

Kwiaty doniczkowe znakomicie sprawdzają się zarówno w dużych domach jednorodzinnych, jak i w małych mieszkaniach. Do najważniejszych zalet i jednocześnie walorów roślin doniczkowych zaliczają się liście. To właśnie dzięki nim rośliny mogą nadać pomieszczeniom ciekawy wyraz, a także podkreślić naturalistyczne aranżacje. Lubisz klimat eko lub wygląd dzikiej dżungli? Powinieneś zatem postawić na zielone kwiaty doniczkowe, które wspaniale ozdobią wybrane pomieszczenie. Możesz nimi udekorować również cały dom. Warto zwrócić uwagę na następujące okazy roślin:

  1. Palma – często rośnie bardzo wysoka. Finalna wysokość zależy jednak od konkretnego rodzaju palmy. Roślina uchodzi za jedną z najciekawszych, jakie można pielęgnować w mieszkaniu. Zdecydowanie najbardziej efektowne są liście palmy – rozkładają się szeroko i wysoko ponad pniem. Lubisz klimat dżungli albo styl eko? A może tęsknisz za wakacjami na wyspie? Palmy z pewnością wprowadzą nieco wyspiarski klimat do twojego mieszkania. Rośliny te nie są wymagające w pielęgnacji. Powinieneś jednak zadbać o systematyczne nawadnianie palm oraz możliwie słoneczne stanowisko dla tych roślin. Liście palm czasami bywają atakowane przez szkodniki. Właśnie dlatego przyglądaj się palmom i regularnie monitoruj ich kondycję, żeby nic złego nie stało się roślinom.
  2. Dracena – sukulent z charakterystycznymi liśćmi, które doskonale rozwijają się na słonecznych stanowiskach. Nie narażaj draceny na bezpośredni kontakt ze słońcem, ponieważ roślina może się poparzyć! Jeśli chcesz hodować ją w mieszkaniu, powinna mieć nieco więcej przestrzeni. Dracena rośnie bowiem do ok. 90 cm. Uprawa kwiatu doniczkowego zaliczana jest do niezwykle prostych. Właśnie dlatego roślina polecana jest dla początkujących w ogrodnictwie. Dracenę wystarczy podlewać raz, góra dwa razy w tygodniu. Co jakiś czas można też użyć dedykowanego nawozu dla roślin. Dracena jest odporna na szkodniki. Nie musisz więc systematycznie pielęgnować liści rośliny.
  3. Sansewieria gwinejska – jeden z najmodniejszych sukulentów, który coraz częściej pojawia się w polskich domach. Wyróżnia się charakterystycznymi, pnącymi się w górę pędami. Sansewieria zwykle przybiera żółto-zielony kolor. Może być również całkiem zielona. Roślina ma minimalne wymagania hodowlane. Urośnie bez problemu w większości rodzajów gleby. Jeśli zależy ci na dobrej kondycji rośliny, powinieneś systematycznie (okresowo) podlewać sansewierię. Roślina toleruje czasowe przesuszanie podłoża. Zapewniają to grube pędy, w których roślina gromadzi wodę. Najlepiej radzi sobie na słonecznych stanowiskach. Ciemniejsze miejsca również nie są tajemnicą dla sansewierii – poradzi sobie i w takich. Roślina ma niewielkie wymagania uprawowe, zatem spotkać można kwiat niemal w każdym zakątku świata.
  4. Zamiokulkas zamiolistny – wyróżnia się ozdobnymi liśćmi, które potrafią ozdobić każde mieszkanie. Roślina doskonale poradzi sobie w zacienionych miejscach. Ze względu na brak problemu z hodowaniem zamiokulkasa w cieniu wiele osób decyduje się wykorzystać kwiat jako element aranżacji. Często ustawiają roślinę w ciemniejszych miejscach, takich jak łazienka i przedpokój. Zamiokulkas nie ma dużych wymagań uprawowych. Kwiat można sadzić praktycznie w każdych warunkach, do których błyskawicznie się dostosuje. Zabezpieczyć trzeba jednak roślinę przed działaniem promieni słonecznych. Może to doprowadzić do zbrązowienia liści zamiokulkasa.

Przykłady ciekawych roślin doniczkowych – dzięki nim mieszkanie zmieni oblicze!

Jesteś osobą początkującą w uprawie roślin? Zatem porządnie skup się na doborze kwiatów, które mają niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Rośliny doniczkowe nie mogą sprawiać zbyt dużych problemów. Ich uprawa powinna polegać na podlewaniu i nawożeniu. Wiele prostych w uprawie kwiatów jest odpornych na zaniedbania czy niewielkie pomyłki. Ich zdrowiu nie grozi nawet zalanie korzeni. Rzecz jasna mowa o sytuacji, gdy nie dzieje się to zbyt często! Tego typu rośliny świetnie odnajdą się w domach ludzi zapracowanych. Niewielkie wymagania mają np. kaktusy. Rośliny tego typu urosną w każdym podłożu. Do wzrostu przyda im się słońce, choć wiele odmian kaktusów rośnie też w cieniu. Jak uprawiać kaktusy? Wystarczy je podlewać i co kilka lat przesadzać. Nawadnianie rośliny jednak nie jest zbyt dobre – zwłaszcza częste. Nadmierne przelanie grozi uszkodzeniem albo całkowitym zgniciem rośliny. O czym jeszcze pamiętać? Oto kilka ważnych informacji:

  • Wybierając rośliny doniczkowe, nie kieruj się wyłącznie ich najprostszymi wymaganiami. Zwłaszcza gdy niewiele wiesz o uprawie roślin. Jeśli masz większą styczność z uprawą kwiatów, dopiero wtedy celuj w trudniejsze w hodowli okazy.
  • Niektóre kwiaty doniczkowe są bardzo trudne w uprawie, inne okazują się idealne dla średniozaawansowanych ogrodników. Wśród nich na pierwszy plan wysnuwają się fiołki afrykańskie oraz alpejskie. To znane, ale w dalszym ciągu dość mocno wymagające kwiaty doniczkowe. Mają kwiaty i liście dekoracyjne, więc fiołki stanowić mogą wspaniały element aranżacji mieszkania.
  • Kolejna bardzo ciekawa roślina doniczkowa to skrętnik. Wyróżnia się tym, że nie ma skomplikowanych wymagań uprawowych. Wyglądem trochę przypomina storczyk. Ma jednak zupełnie inne, ponieważ podłużne liście. Kwiaty skrętników wybarwiają się na różne kolory i rozwijają od wiosny do jesieni. Uprawa tych ciekawych kwiatów doniczkowych polega na delikatnym nawożeniu i systematycznym nawadnianiu. Nie wolno jednak przelać rośliny, ponieważ liście z pewnością zrobią się brązowe. Wodę należy małymi strumieniami wlewać do podstawki – później można ją odlać. Pozwoli to na prawidłowe nawodnienie rośliny.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto