Pokrzywa zwyczajna - co warto o niej wiedzieć

Charakterystyka pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywa zwyczajna należy do rodziny pokrzywowatych - Urticaeae, a jej łacińska nazwa to Urtica dioica. Roślina ta naturalnie występuje w Europie, Ameryce Północnej, Afryce Północnej i Azji. Już teraz rozpowszechniona została na innych kontynentach i obszarach, gdzie wcześniej nie można było jej spotkać. Najczęściej spotykana może być w na żyznych siedliskach ruderalnych jako gatunek synantropijny, a także w dość wilgotnych zaroślach i lasach.

Interesującym faktem jest to, że pokrzywa jest rośliną zmienną, która może mieć różny pokrój, kształt liści, stopień owłosienia i wygląd kwiatostanów. Pamiętajmy więc, że w miejscach, gdzie stanowisko jest mocno nasłonecznione, owłosienie pokrzywy będzie dużo bardziej intensywne, niż w miejscach, gdzie jest cień.

Roślina, z której przygotowywana jest wielokrotnie gnojówka z pokrzyw lub też gnojówka ze skrzypu polnego i pokrzywy, ma pojedynczą i słabo rozgałęzioną łodygę. Jej długość sięga 40-150 cm, a czasami nawet 300 cm. Łodyga jest pokryta wydzielniczymi włoskami parzącymi, a także włoskami nieparzącymi, których jest zdecydowanie mniej. W przekroju jest ona czterokanciasta. Pod ziemią pokrzywa tworzy rozłogi, które są bardzo rozgałęzione, a z wiekiem drewnieją.

Bardzo charakterystycznym elementem u pokrzywy zwyczajnej są jej liście, z których wykonywana jest gnojówka z pokrzyw, a także bardzo zdrowy kompot z pokrzyw. Taki nawóz z pokrzyw stosowany jest zarówno do roślin ozdobnych, jak i na krzewy i drzewa owocowe. Pokrzywa ma nakrzyżległe ulistnienie, złożone z zielonych, grubo piłkowanych liści o kształcie od wąskolancetowatego do szerokojajowatego. Długość listków sięga 5-13 cm długości i 2,5-6 cm szerokości. Całe owłosione są one parzącymi włoskami, tak jak i łodyga, a ich zakończenie jest zaostrzone. A może zainteresuje cię także ten artykuł o właściwościach pokrzywy?

Kolejne części rośliny to kwiaty i owoce. To właśnie z nich nie jest wykonywana gnojówka z pokrzywy. Nie zmienia to jednak faktu, że warto wiedzieć, jak one wyglądają. Pokrzywa zwyczajna jest rośliną dwupienną, co znaczy, że kwiaty męskie i kwiaty żeńskie występują na dwóch różnych osobnikach. Kwiaty te są bardzo niepozorne, drobne, zielone, a ich okwiat jest czterodzielny. Pojedyncze kwiaty tworzą razem groniaste kwiatostany. Owocami pokrzyw są jajowate i wąskoeliptyczne orzeszki, dorastające do około 1,2 mm. Z zewnątrz są one otoczone w trwałe listki okwiatu.

Gnojówka z pokrzyw - to warto wiedzieć

Skład substancji odżywczych ma bardzo duże znaczenie, bez względu na to, czy wykonywany jest kompot z pokrzyw czy nawóz z pokrzyw. Dzięki temu zastosowanie tej rośliny w ogrodzie, uważanej za chwast jest bardzo szerokie. Zobaczmy więc, co warto wiedzieć o tych roślinach.

W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, co zyskamy, gdy nawożenie odbędzie się za pomocą preparatu, którym jest gnojówka z pokrzywy. Sama pokrzywa, jak i specyfik, którym jest gnojówka z pokrzyw, mają wiele wartościowych elementów, którymi są między innymi fosfor, magnez, potas, wapń, jod, potas, sód i krzem. Nie możemy też pominąć witamin A, B2, K i C. Poza tym gnojowica z pokrzyw przyrządzona prawidłowo zawiera w sobie związki aminowe, garbniki, kwasy organiczne - kwas mrówkowy i kwas glikolowy; kwas pantotenowy, karotenoidy, chlorofil, histaminę, acetylocholinę, flawonoidy oraz fitosterole. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat nawożenia borówki amerykańskiej?

Gnojówka z pokrzyw czy gnojówka z pokrzywy w czasie fermentowania, a także nawóz z pokrzyw oraz skład, proporcje i zastosowanie
Gnojówka z pokrzyw - skład, proporcje, nawożenie, zastosowanie

Pokrzywa zwyczajna jest szeroko stosowaną rośliną, która znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Najważniejsze z pewnością jest to, że pokrzywa jest rośliną leczniczą i kosmetyczną. Dodatkowo jest ona rośliną jadalną, która wykorzystywana jest na pasze, a także dostarcza cennych włókien i barwnika. Z pewnością najcenniejszym jej zastosowaniem jest to, że może być wykorzystywana w ogrodnictwie, między innymi jako gnojówka ze skrzypu i pokrzywy oraz jako sama gnojówka z pokrzyw.

Gnojówka z pokrzyw - co warto wiedzieć o tym specyfiku

Specyfik ten może odegrać bardzo ważną rolę w naszym ogrodzie. Warto pamiętać jednak, że gnojówka z pokrzyw nie jest aż tak skuteczna, jak pestycydy. Dlatego też przy silniejszych atakach chorób i szkodników powinniśmy użyć przeznaczonych do tego środków chemicznych, gwarantujących właściwą ochronę roślin.

Gnojówka z pokrzywy jest bardzo dobrym nawozem dla wielu roślin ogrodowych. Można stosować ją na rośliny ozdobne, krzewy i drzewa owocowe, a także niektóre warzywa. Podlewanie pomidorów pokrzywą jest bardzo częstym zjawiskiem, tak, jak i podlewanie ogórków tym nawozem.

Ten nawóz z pokrzyw jest doskonałym środkiem ochrony roślin, który pomaga w zwalczaniu szkodników, w tym między innymi mszyc, przędziorków i miseczników, ale również używany jest do popularnych chorób grzybowych, takich jak szara pleśń, mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy.

Pamiętajmy, że roztwór ten nie ma przyjemnego zapachu, przez co lepiej trzymać go z dala od domu. Nawożenie roślin tym specyfikiem jest bardzo ważne, a najlepiej jest stosować go zapobiegawczo na roślinach. Warto wiedzieć, jak zrobić gnojówkę z pokrzywy samemu w domu, a do tego musimy poznać odpowiednie proporcje, by podlewanie pomidorów pokrzywą oraz podlewanie innych roślin przyniosło pożądane rezultaty.

Gnojówka z pokrzywy - przygotowanie specyfiku do ochrony roślin

Przepisy na wykonanie nawozu do roślin ogrodowych

Zanim przejdziemy do tego, jaki skład i proporcje powinniśmy zachować, by gnojówka z pokrzyw miała odpowiednie działanie, powinniśmy wiedzieć, że do jej przygotowania należy zrywać tylko młode liście i to w momencie, zanim rozpocznie się proces kwitnienia. Dodatkowo gnojowica z pokrzyw nie powinna być przygotowywana w metalowych i betonowych pojemnikach.

Nawóz z pokrzyw może być przygotowywany tylko z pokrzyw, ale też wielką popularnością cieszy się gnojówka ze skrzypu i pokrzyw, która ma praktycznie takie same właściwości, jak gnojówka z pokrzywy. Dlatego też tylko od nas zależy, jakie nawożenie w ogrodzie przydomowym będzie dla nas odpowiednie.

Do przygotowania takiego nawozu potrzebujemy tylko liści pokrzywy i wody.

Składniki:

  • 1 kilogram młodych liści pokrzywy, zerwanych przed kwitnieniem,
  • 10 litrów wody.

Proporcje zwiększamy stopniowo, w zależności od tego, ile chcemy uzyskać gnojówki.

Gnojówka z pokrzyw w wiaderku czy gnojówka z pokrzywy lub nawóz z pokrzyw oraz jego skład, proporcje i zastosowanie
Gnojówka z pokrzyw - skład, proporcje, nawożenie, zastosowanie

Przygotowanie:

  • Młode liście tniemy na mniejsze kawałki.
  • Pociętą pokrzywę układamy na dnie plastikowego naczynia.
  • Roślinę zalewamy wodą, najlepiej, gdy będzie nią odstana deszczówka.
  • Pojemnik przykrywamy dokładnie gazą albo siatką.
  • Gotową gnojówkę z pokrzyw ustawiamy na około 2 tygodnie w zaciszne i zacienione miejsce.
  • Zawartość pojemnika codziennie mieszamy.

Do przechowywania gnojówki może posłużyć nam beczka lub wiadro. Ważne jest, by nie zamykać szczelnie pojemników, ponieważ fermentacja pokrzyw musi zachodzić z udziałem tlenu. Gnojówka z pokrzyw będzie gotowa, w momencie, gdy na powierzchni nie będzie już piany, a cały roztwór zmieni barwę na brunatną. W taki sam sposób postępujemy również, wykorzystując suszone liście, tylko wtedy zamiast kilograma, wystarczy nam jedynie 200 g suszonych liści pokrzywy.

Jak stosować gnojówkę z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzyw przed zastosowaniem powinna być rozcieńczona w stosunku 1:10 w zależności od tego, jakie ma mieć zastosowanie. Nawóz z pokrzyw stosuje się od wiosny do jesieni lub po porażeniu. Nierozcieńczony nawóz można używać do stymulowania procesu rozkładu roślin w kompoście.

Rozcieńczona gnojówka z pokrzywy w stosunku 1:10 ma działanie wzmacniające i stosuje się ją na wiele warzyw, jednorocznych kwiatów, bylin oraz drzew i krzewów owocowych. Gnojówka rozcieńczona w stosunku 1:20 służy do oprysku roślin zaatakowanych przez szkodniki.

Gnojówka z pokrzyw ma szerokie zastosowanie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można jej stosować na czosnek, cebulę, fasolę i groch. Stosowanie tego typu nawozu na pewno nie zaszkodzi naszym roślina, a może wspomóc ich rozwój i ochronić przed działaniem szkodników i chorób.

ikona podziel się Przekaż dalej