Aloes w domu – najważniejsze informacje

Aloes jest znany od tysięcy lat i był hodowany już przez starożytnych Egipcjan. Ta wyjątkowa roślina ma jednak pokrój, który wspaniale pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. W dużych, surowych donicach jest po prostu przepiękny.

W hodowli jest co najmniej kilka różnych gatunków aloesów, które różnią się między sobą wyglądem. Mają jednak kilka cech wspólnych, a najważniejszą są grube, mięsiste liście, które po przekrojeniu wypuszczają kleistą maź. Najbardziej znany jest aloes zwyczajny, który w domu w doniczce ma około 40-50 cm. Jest to roślina łatwa w uprawie, która po krótkim czasie wypuszcza mnóstwo małych odnóżek. Baby aloesy potrafią się szybko przystosować i można je przesadzać do kolejnych doniczek.

Jak podlewać aloes?

Aloes to sukulent i w czasie pielęgnacji nie można o tym zapomnieć. Nie lubi nadmiaru wody i wilgoci w podłożu, o wiele lepiej znosi przesuszenie. Dlatego trzeba bardzo uważać z ilością wody. Roślinę podlewa się delikatnie, tuż przy samej ziemi. Dzięki temu nie zmoczysz liści, które mogą być bardziej podatne na choroby grzybowe i uszkodzenie przez wodę. Na dodatek zawarte w wodzie kranowej składniki mogą osadzać się na liściach, zostawiając na nich brzydkie, białe lub brązowe plany. To nie jest zbyt ładna ozdoba na roślinie w domu.

Aloesu nie powinno się podlewać bezpośrednio wodą z kranu. O wiele lepiej sprawdzi się woda filtrowana, która jest bardziej miękka. Jeśli nie masz takiej możliwości, zadbaj przynajmniej o to, by była odstana – przelej ją do butelki lub konewki i pozostaw na przynajmniej godzinę. Aloesu pod żadnym pozorem nie powinno się spryskiwać! Roślina bardzo tego nie lubi. Dowiedz się także, jak podlewać gwiazdę betlejemską.

Jak często podlewać aloes?

Aloes pochodzi z tropików, dlatego uwielbia suchy klimat. Nic więc dziwnego, że podlewa się go dość rzadko. Najlepiej byłoby zawsze sprawdzić ziemię w doniczce i nawodnić roślinę tylko wtedy, kiedy jest przesuszona. Nadmiar wody może jedynie zaszkodzić. Więc jak podlewać aloes? Jak często to robić?

Latem aloes podlewa się mniej więcej raz w tygodniu, oczywiście po sprawdzeniu wilgotności podłoża. Jeśli roślina w doniczce stoi na dworze, może się okazać, że trzeba podlewać ją nieco częściej. Warto jednak postawić ją pod daszkiem, by nie padał na nią deszcz. Zimą natomiast podlewanie trzeba mocno ograniczyć, podając wodę mniej więcej co 2-3 tygodnie. Częstotliwość jest podobna do tego, jak często podlewać storczyki.

Żółte lub brązowe plamy na liściach aloesu mogą oznaczać, że roślina gnije i ma za dużo wody w korzeniach. W takim wypadku jest tylko jeden ratunek – trzeba wysunąć ją delikatnie z doniczki, usunąć ziemię i odciąć ewentualne gnijące korzenie. Następnie podłoże trzeba wymienić na suche, a na dno pojemnika wsypać dość dużą warstwę drenażu. Jest szansa, że szybkie przesadzenie aloesu uratuje roślinę. Innym sposobem jest odcięcie i ukorzenienie zdrowych elementów. Na szczęście sukulenty rozmnażają się dość łatwo i można to zrobić bez problemu. Sprawdź także ten artykuł z informacjami: Właściwości aloesu - lecznicze, odżywcze i inne zastosowania aloesu.

Jak dbać o aloes?

Aloesy zdecydowanie powinny być na czołowych miejscach listy roślin najłatwiejszych w uprawie. Nie wymagają bowiem niczego szczególnego! Radzą sobie bez nawożenia, podlewa się je stosunkowo rzadko i wybaczają brak wody przez dłuższy czas. Jak zatem dbać o aloes?

Najważniejsze jest podłoże. Ziemia do kaktusów wymieszana z perlitem czy podłoże do sukulentów – to najlepsze rozwiązania. Dzięki odpowiednio przepuszczalnemu podłożu aloesy lepiej radzą sobie z ewentualnym przelaniem. Zimą warto zostawić rośliny w spokoju, by mogły przejść okres spoczynku. Latem są w etapie intensywnego wzrostu i wtedy można je przesadzać. W okresie letnim mogą potrzebować więcej uwagi.

ikona podziel się Przekaż dalej