Jak wybrać byliny do ogrodu?

Byliny wieloletnie to rośliny kwitnące, które nie wymagają corocznego siewu bądź sadzenia. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mogą pozostać na jednym stanowisku przez wiele lat i nie musisz wykopywać ich na zimę. Dobrze dobrane gatunki mogą cieszyć nas kolorowymi kwiatami od pierwszych dni wiosny, aż po jesienne chłody. Świetnym pomysłem będzie, gdy umieścisz obok siebie sadzonki bylin ozdobnych o podobnych wymaganiach, jeśli chodzi o glebę, nasłonecznienie i wilgotność. Dzięki temu, co chwila będą pojawiały się nowe kwiaty, a rabata będzie zachwycała kolorem przez cały długi sezon.

Zanim jednak zaczniesz kupować byliny ogrodowe, rozejrzyj się po swoim ogrodzie. Sprawdź jakość gleby, usuń chwasty i zwróć uwagę na to, z której strony świeci słońce. Większość bylin lubi słoneczne stanowiska oraz żyzną i dobrze przepuszczalną glebę. Jeśli w Twoim ogrodzie masz miejsce zacienione, możesz zdecydować się na odmiany, które dobrze rosną także w półcieniu. Sprawdzą się tu doskonale wszelkiego rodzaju paprocie, których główną zaletą są gęste, zielone liście. W takich warunkach mogą rosnąć także hortensje pnące, jest to bylina, która kwitnie niezbyt obficie, ale zachwyca niebanalnym pokrojem liści.

Byliny w Twoim Ogrodzie: Jak wybrać i pielęgnować rośliny, które rozkwitną przez lata?
Byliny w Twoim Ogrodzie: Jak wybrać i pielęgnować rośliny, które rozkwitną przez lata?

Byliny kwitnące, które sprawdzą się w każdym ogrodzie

Jeżeli jesteś na etapie zastanawiania się, jakie roślinki będą najlepiej pasowały do Twojego ogrodu, koniecznie zapoznaj się z ofertą, którą znajdziesz w sklepie internetowym Hortensje.pl - to w zasadzie nie tylko sklep, ale także szkółka bylin, a sprzedaż wysyłkowa sprawia, że odległość przestaje się liczyć. Za wyborem bylin, których szeroką ofertę znajdziesz choćby na stronie https://hortensje.pl/kategoria/byliny, przemawia głównie to, że żyją dłużej niż kwiaty siane w okresie wiosny. Posadzone w wybranym miejscu, wypuszczają nowe pędy i rozrastając się, dzięki czemu roślina może tworzyć kwietne kępy, będące prawdziwą ozdobą ogrodu.

Pierwsze dni wiosny zachwycają kwitnącymi tulipanami, zawilcami, krokusami czy żonkilami. Wymagają one żyznej i wilgotnej gleby, ale nie boją się chłodu, dlatego ich sezon wegetacyjny rozpoczyna się najwcześniej. Następnie pojawią się konwalie, szafirki, bratki, aż wreszcie zwiastujące lato piwonie. W letnich ogrodach królują kwiaty wabiące pszczoły i motyle, rabaty pełne są barw i zapachów. Kolorowe floksy, funkie i łubiny, do tego ostróżki i zachwycające kolorami dalie. Można je sadzić pojedynczo lub w towarzystwie krzewów, sprawdzą się świetnie jako obwódki rabat. To także bardzo dobry sposób, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chwastów, np. dąbrówka rozłogowa pięknie uzupełnia skalniaki, a jej liście tworzą szybko zielone dywany, zadarniając w ten sposób wybraną część ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej