Dlaczego warto hodować warzywa w tunelu ogrodowym?
Marzy ci się sałata, pomidory, czy papryka z własnego ogródka, ale nic nie chce rosnąć? A może ślimaki ciągle wyjadają, niszczą plony? Mamy dla ciebie rozwiązanie – to tunel foliowy. Sprawdź, czemu warto go kupić i gdzie zamontować.
Tunel foliowy – podstawowe korzyści
Tunel foliowy to alternatywa dla szklarni, gdy dysponujesz ograniczoną przestrzenią lub warzywa uprawiasz w sposób amatorski. To lekka, przenośna konstrukcja, która składa się ze stelaża metalowego lub z rurek PCV oraz folii. Jej zadaniem, a przy okazji podstawową korzyścią, jest zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu roślin, zwłaszcza ciepłolubnych. Wydłuża okres uprawy, zapewnia izolację termiczną i chroni przed chłodem oraz szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, jak silny wiatr, grad, długotrwały deszcz. Ze względu na swoją szczelność, zapobiega też przedostawaniu się do środka szkodników.
Z dodatkowych zalet ważne jest to, że tunel foliowy jest niedrogi, łatwy w montażu, sprawdzi się nawet w ogródkach działkowych ROD. A gdzie go można dostać? W prawie każdym sklepie ogrodniczym lub budowlanym. Tunel foliowy kupisz nawet przez internet na stronie meblobranie.pl, dzięki czemu możesz porównać różne opcje, zarówno pod względem ceny, jak i wymiarów oraz funkcjonalności. A skoro o tym mowa, przejdziemy do tego, na co zwracać uwagę, wybierając tunel foliowy.
Jak wybrać tunel foliowy?
Pierwszym aspektem jest wielkość konstrukcji. Musisz ją dopasować do swoich potrzeb oraz możliwości przestrzennych. Niskie tunele, do 50 cm, sprawdzą się podczas uprawy warzyw kapustnych. Średniej wysokości stelaże, mające ok. 150 cm, umożliwią hodowlę pomidorów, czy papryki. Nie są jednak zbyt wygodne podczas codziennych prac ogrodniczych, wymuszają nieustanne schylanie się. Tunele foliowe wysokie, mające od 180 cm, zajmują więcej miejsca, są jednak wygodne, pozwalają na swobodniejsze przemieszczanie się, wykonywanie prac pielęgnacyjnych.
Kolejną kwestią jest rodzaj stelaża. Może być metalowy lub z rurek PCV. Tunele metalowe są stabilniejsze, trwalsze, chociaż muszą być dobrze zabezpieczone przed korozją. Warto na nie postawić, gdy konstrukcja znajduje się w miejscu narażonym na silny wiatr. Stelaż z rurek PCV jest lekki, łatwiej go przenieść. Nie ulega korozji, niestraszna mu wilgoć i deszcz. Jednak ze względu na to, że jest lżejszy, może się łatwo przewrócić, jet mniej stabilny.
Natomiast sama folia może być sezonowa lub wieloletnia. Ta druga będzie droższa, lecz trwalsza, to zakup na kilka sezonów. Ponadto folia może być wzmocniona siatką polipropylenową, co zwiększa jej odporność na przebicie, rozerwanie. Co jeszcze jest ważne? Aby cechowała się dobrą przepuszczalnością światła, była wodoodporna. Kluczowym czynnikiem jest gramatura, która powinna wynosić nie mniej niż 140 g/m. Natomiast folia perforowana umożliwia lepszą cyrkulację powietrza.
A skoro o tym mowa, w tunelu należy zadbać również o optymalną wentylację, którą zapewniają m.in. okna. Jednocześnie muszą być one zabezpieczone moskitierą przed wnikaniem owadów.
Gdzie postawić tunel ogrodniczy?
Na koniec mamy kilka wskazówek, gdzie postawić tunel ogrodniczy. Powinien się on znaleźć w miejscu dobrze nasłonecznionym, ale jednocześnie w miarę możliwości osłoniętym przed silnym wiatrem. Nie może na niego padać cień budynku, pobliskich drzew. Ponadto należy zapewnić wygodny dostęp do wody. Przy czym pamiętaj, że tunel, w przeciwieństwie do szklarni, to konstrukcja przenośna, którą zawsze możesz rozmontować i zamocować w innym miejscu. Chociaż tutaj warto wiedzieć, że łatwiej będzie to zrobić w przypadku stelaża z rurek PCV.
artykuł sponsorowany