Fiołek

Fiołek reprezentuje rodzinę fiołkowatych obejmującą około 400 gatunków. Obszar, na którym występuje to przeważnie Europa, Azja, Ameryka Północna i Południowa oraz Australia. Są to najczęściej tereny górskie, lasy, łąki i mokradła oraz umiarkowane strefy klimatyczne. Fiołki są uprawiane, jako kwiaty doniczkowe, lecz mogą też rosnąc w ogrodach. Są to najczęściej rośliny jednoroczne.
Fiołek - odmiany do domu i ogrodu, uprawa, pielęgnacja, wymagania
Fiołek - odmiany do domu i ogrodu, uprawa, pielęgnacja, wymagania
Fiołek polny - jak zwalczać ten popularny chwast?
Fiołek polny - jak zwalczać ten popularny chwast?
Fiołek trójbarwny - właściwości i zastosowanie ziela fiołka trójbarwnego
Fiołek trójbarwny - właściwości i zastosowanie ziela fiołka trójbarwnego
Fiołek alpejski - sadzenie, pielęgnacja, uprawa, wymagania
Fiołek alpejski - sadzenie, pielęgnacja, uprawa, wymagania

Fiołek - popularne odmiany, sadzenie, pielęgnacja i inne porady

Fiołek to bardzo popularny kwiat domowy, który może też rosnąć w ogrodzie. Występuje w wielu odmianach, w Polsce można napotkać aż dwadzieścia pięć. Szczególną popularnością cieszy się fiołek afrykański oraz alpejski. Uprawa tej rośliny nie jest zbyt wymagająca, choć trzeba spełnić pewne wymagania.

Popularne fiołki doniczkowe

Jeszcze przed opisem konkretnych odmian warto przypomnieć, że fiołek reprezentuje rodzinę fiołkowatych obejmującą około 400 gatunków. W warunkach naturalnych można na niego natrafić w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. Są to najczęściej tereny górskie, lasy, łąki i mokradła oraz umiarkowane strefy klimatyczne. Fiołki są uprawiane, jako kwiaty doniczkowe, lecz mogą też rosnąc w ogrodach. Są to najczęściej rośliny jednoroczne.

Jeżeli chodzi o fiołki doniczkowe to ich najpopularniejsze odmiany to fiołek alpejski oraz fiołek afrykański zwany też saintpaulia. Na początku zajmiemy się pierwszą z podanych odmian. Jej kwiaty mają charakterystyczny motylkowaty kształt, składają się z kilku odgiętych płatków, jeżeli chodzi o kolor to jest to najczęściej fiołek różowy, chociaż coraz częściej można natrafić na kolor biały, fioletowy, niebieski lub mocno czerwony. Występują też odmiany udekorowane białą obwódką na brzegach. Okres kwitnienia tych kwiatów doniczkowych przypada na okres od listopada do lutego.

Fiołek różowy występujący też pod nazwą cyklamen perski, najlepiej się rozwija w temperaturze około 10-15 stopni Celsjusza. Najlepszym dla niego stanowiskiem jest miejsce półcieniste znajdujące się na strychu czy często wietrzonej sypialni. Trzeba jednak uważać by te fiołki doniczkowe nie były narażone na ujemne temperatury. Nie potrzebuje wiele miejsca, więc doniczka nie musi być dużo, co ciekawe do wzrostu wystarczy mu standardowa ziemia ogrodowa. Należy tylko zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Fiołek biały lub różowy nie jest trudny w uprawie a pielęgnacja sprowadza się do kilku prostych czynności. Pierwszą z nich jest podlewanie wykonywane raz na tydzień, wodę dolewa się na podstawkę, z której kwiat samodzielnie pobiera wilgoć.

Nawożenie wykonuje się wyłącznie w czasie kwitnienia, nawóz uniwersalny dodaje się do wody przeznaczonej do podlewania. Po przekwitnięciu roślinę wystarczy podlewać z tym, że rzadziej niż wcześniej. Odpowiednio prowadzona pielęgnacja uchroni ten kwiat domowy przed chorobami.

Ciekawe odmiany fiołków doniczkowych

Kolejny na liście jest fiołek afrykański zwany też saintpaulia, dorasta do około 10 cm wysokości. Jego zaletą jest fakt, że kwitnie przez cały rok. Jego kwiaty przybierają różne kolory, szczególnie popularne są odmiany ciemno-niebieskie, choć i tu znajdzie się fiołek biały, czerwony, różowy lub dwukolorowy. Hodowcy przez cały czas pracują nad nowymi szczepami, więc niedługo może pojawić się więcej kolorów.

W przeciwieństwie do wcześniej opisywanego gatunku, fiołek afrykański lubi ciepłe, dobrze oświetlone stanowisko, choć nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie słońca. Ma spore wymagania odnośnie nawodnienia, preferuje wysoką wilgotność powietrza oraz regularne podlewanie wodą utrzymaną w pokojowej temperaturze. Czas na uzupełnienie wody przychodzi, gdy ziemia trochę przeschnie. Fiołek saintpaulia nie powinien zbyt długo pozostawać w wodzie, bo zgnije, płyn nie powinien dostać się na liście, w przeciwnym wypadku pojawi się pleśń.

Saintpaulia to długowieczne odmiany fiołków, odpowiednia pielęgnacja sprawia, że mogą rosnąć przez wiele lat. Mimo tego wymagają corocznego przesadzania do płaskich doniczek wypełnionych świeżą ziemią. Jeżeli ktoś chce rozmnożyć ten kwiat domowy, można to zrobić z sadzonek liściowych z ogonkiem ukorzenianym w ziemi lub w wodzie. W trakcie kwitnienia, fiołek afrykański ma specyficzne wymagania dotyczące nawożenia. Najlepszy jest nawóz do roślin kwitnących, aplikuje się go raz na 2 tygodnie.

Najpopularniejsze fiołki doniczkowe już za nami, przychodzi czas na zajęcie się tematem odmian ogrodowych.

Uprawa fiołków ogrodowych

Fiołki ogrodowe charakteryzują się licznymi i bardzo urokliwymi kwiatami. Występują w rozmaitych wariantach kolorystycznych, wśród nich znajdzie się fiołek różowy, biały, niebieski czy wielokolorowy.

Te odmiany fiołków zwane również bratkami ogrodowymi dorastają do 10 – 25 cm wysokości, posiadają zwarte kępy, złożone z sercowatych, zielonych liści. Najczęściej są to wieloletnie byliny, ale można też natrafić na kwiaty ogrodowe dwuletnie. Ostatnią cechą charakterystyczną jest bardzo przyjemny zapach.

Niezależnie od tego czy jest to fiołek bały się, różowy czy w innym kolorze, gatunkiogrodowe wieloletnie mają pewne wymagania dotyczące stanowiska. Musi być to miejsce o wysokiej wilgotności znajdujące się w lekkim półcieniu. Preferowana gleba musi być żyzna i bogata w próchnicę. Dużą zaletą posiadania fiołków w ogrodzie jest fakt, że kwitną dwa razy, najpierw na wiosnę, później drugi raz jesienią. Pielęgnacja nie sprawia dużych trudności, jest bardzo podobna do dbania o każdy kwiat domowy opisany powyżej.

Do najpopularniejszych ogrodowych odmian fiołków należą:

  • Fiołki wonne osiągające wysokość do kilkunastu centymetrów. Maja intensywny zapach, nieduże kwiaty. Ich kolor jest zazwyczaj fioletowy, lecz pojawia się też fiołek biały.
  • Fiołki rogate dość długo kwitną, posiadają duże kwiaty, w odcieniach fioletu lub żółci.
  • Fiołki koreański osiągają wysokość dziesięciu centymetrów. Posiadają bardzo ładne, niebiesko – fioletowych kwiaty oraz rozety z liści.
  • Kolejny na liście jest fiołek wyniosły osiągający nawet pół metra wysokości. Posiada bardzo proste kwiaty o jasnoniebieskich płatkach z białym środkiem.
  • Fiołek labradorski, oprócz niecodziennej nazwy, charakteryzuje się dorastaniem do kilkunastu centymetrów wysokości. Wydaje zielono – purpurowe liście oraz niebieskie kwiaty.
  • Fiołek motylkowaty swoją nazwę wywodzi od wyglądu, jest to roślina o zielonych kępach oraz białych kwiatach. Czasem spotyka się też niebieski środek.
  • Fiołek leśny jest dość wysoki, dorasta do ponad 25cm. Jego kwiaty są jasno lub ciemnofioletowe. Można go bez problemu spotkać w naszym rodzimym lesie.
  • Fiołek trójbarwny zwany popularnie bratkiem.
  • Znany jest też fiołek polny powszechnie uważany za chwast.
CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij