Funkcjonalna lampa – co to znaczy?

Nawet najładniejsze lampy wiszące muszą przede wszystkim spełniać swoje podstawowe role. Oprócz tego, że idealnie pasują do wnętrza, powinny również cieszyć oko poprawnie rozproszonym światłem. Lata dobrego designu wcale nie są za nami – wciąż można spotkać naprawdę ciekawe i ekstrawaganckie projekty, które są nie tylko unikatowe, ale także i ponadczasowe. Niektóre natomiast doskonale oddają ducha poprzednich dekad. 

Jeżeli jednak zależy nam nie tylko na wizualnych aspektach, warto zwrócić uwagę na taką lampę wiszącą, która będzie przydatna w codziennym życiu – np. okaże się łatwa w przenoszeniu albo będzie oferować możliwość zmiany kąta, pod jakim pada światło. 

Zakup lampy wiszącej – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy wybrana lampa oferuje nam odpowiednią moc. Zdarza się bowiem i tak, że kierujemy się głównie wyglądem przedmiotu, natomiast po zakupie okazuje się, że nie można tutaj zainstalować takiej żarówki, która jest przez nas pożądana. Zostajemy postawieni w kłopotliwej sytuacji i na nowo rozpoczynamy poszukiwania. 

Jeżeli w mieszkaniu bądź domu pojawił się problem z nierównym sufitem – warto zrobić wszystko, by sztuczne oświetlenie nie podkreśliło znacząco tego mankamentu. W świetle dziennym pomieszczenie przeważnie wygląda bardzo ładnie i wtedy też można nie dostrzec pewnych niedoskonałości. Jeżeli jednak skierujemy żarówkę ku górze, wszelkie bruzdy sufitowe będą znacząco uwypuklone. Starajmy się tego unikać!

Ile kosztuje designerska lampa wisząca?

Wielkość lampy zawsze ma wpływ na cenę, ale są także i inne czynniki, które są w tym przypadku ważniejsze i to głównie one decydują, jaką kwotę musimy finalnie zapłacić. Im bardziej nietypowy projekt, tym koszt takiej lampy wzrasta. Proste projekty są już powielane przez większość sieciówek, dlatego dystrybutorom ciężko jest sprzedać je w takiej formie. 

Unikatowe formy są natomiast trudne do podrobienia i dlatego mają swoją cenę. Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego oświetlenia to kwestia bardzo istotna i w wielu przypadkach nie należy tutaj zbytnio oszczędzać. Nawet najpiękniejsze wnętrze, jeżeli nie posiada odpowiednio rozmieszczonych źródeł światła, może wyglądać po zmierzchu nieciekawie i stracić swój prawdziwy urok. 

Designerskie lampy zawsze będą kosztować więcej, ale nie jest to kwota przesadnie wysoka. Niektóre z ich kosztują już nieco ponad 100 zł i to nawet bez promocji. Sama lampa to niekiedy nie wszystko – warto doliczyć również zakup odpowiedniej żarówki. W zależności od tego, czy klosz jest w pełni zakryty, ażurowy bądź przezroczysty, żarówka może odgrywać ważną rolę w całej kompozycji. Niektóre wykonane są z mlecznego szkła, które dobrze rozprasza światło, inne natomiast posiadają charakterystyczny żarnik, który pełni dodatkowo funkcję ozdobną. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej