Studnia głębinowa

Za co trzeba zapłacić?

Wiercenie studni to szereg działań, tak po stronie właściciela działki, jak i firmy wykonawczej. To suma wszystkich tych zdań składa się na ostateczną cenę budowy studni. Oczywiście studnię można wybudować studnię jedynie tam, gdzie znajduje się woda. Z reguły można to sprawdzić bez dodatkowych kosztów na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Warto pamiętać przede wszystkim, że przy domach jednorodzinnych niepotrzebne w większości przypadków jest specjalne zezwolenie na wiercenie studni. Wystarczy zgłosić taki zamiar w odpowiedniej jednostce gminy. Inaczej jednak sytuacja przedstawia się w przypadku studni głębinowych przekraczających 5m3. Przy większych inwestycjach potrzebne jest wykonanie specjalnego operatu wodnoprawnego. Wydanie zezwolenia wiąże się więc z dodatkowymi kosztami. Dokumentacja hydrogeologiczna jest jeszcze jednym zabezpieczeniem użytkownika, o które warto zadbać przy budowie większej studni, szczególnie jeśli ma ona także przeznaczenie gospodarcze (np. w przypadku rolników). Kosztem jest oczywiści praca firmy zajmującej się wierceniem studni. Działania wykonawcy obejmują:

  • projektowanie,
  • wykonywanie,
  • monitorowanie studni
  • (czasami) dokumentowanie prac hydrogeologicznych dla poszukiwania i rozpoznania wód podziemnych, a także określenia ich zasobów i jakości.

przyznać trzeba, że dość często pozytywnie zaskakuje ona zleceniodawców - często jest to około 150 zł/metr studni. Do tego podstawowego kosztu należy jednak doliczyć cenę ewentualnej dokumentacji hydrologicznej.

Czy studnia głębinowa się opłaca?

Studnia głębinowa to cenna i wartościowa inwestycja. Właściciel studni jest bowiem zupełnie niezależny od zewnętrznych dostawców wody. Nie ma więc problemów w przypadku zmiany operatora, przerw w dostawie wody. Korzystanie ze studni obciąża inwestora jedynie kosztami związanymi ze zużyciem energii koniecznej do uruchomienia pompy. Dla właściciela posesji nie mają jednak znaczenia podwyżki cen wody. Więcej szczegółów dotyczących budowy studni głębinowej można znaleźć na https://www.geofizyka.pl/pl/uslugi/uslugi-geologiczno-wiertnicze/wiercenia-hydrogeologiczne/


artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej