Oczywiście największą wagę należy przyłożyć do głównego źródła światła w danym pokoju. W zdecydowanej większości przypadków będzie nim lampa sufitowa. Nie tylko zapewnia ona odpowiednią jasność, ale też staje się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, w ogromnym stopniu wpływając na to, jak pomieszczenie będzie się prezentowało. Warto więc poznać kluczowe zasady doboru lampy sufitowej i dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu.

Klosz jako ważny element aranżacji wnętrz

Najważniejszym aspektem przy wyborze lampy sufitowej jest oczywiście jej wygląd. Powinniśmy bowiem pamiętać, że ta nie tylko pełni funkcję użytkową (która zresztą jest niezwykle ważna), ale też stanowi jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych. O ile wiele dodatków w dyskretny sposób kształtuje charakter wnętrza i nie jest zauważalna na pierwszy rzut oka, to lampę widzimy zaraz po wejściu do pomieszczenia – zwłaszcza, jeśli ta jest dużego rozmiaru.

Na tym jednak ozdobne walory lampy się nie kończą. Od emitowanego przez nią światła w ogromnym stopniu zależy przecież również to, jaka atmosfera będzie panować we wnętrzu. Chodzi nie tylko o moc żarówki i bezpośrednio wynikający z niej stopień jasności. Wielkie znaczenie ma też to, w jaki sposób klosze do lamp (zobacz na wonder.pl) rozpraszają światło. Do pomieszczenia, w którym będziemy pracować lepsze będzie skoncentrowane, jasne światło. Jeśli jednak chodzi o salon lub sypialnię, lepszym pomysłem może okazać się wybór lampy dającej przyciemnione, nieco rozproszone światło.

Jak wybrać styl klosza do stylu pomieszczenia?

Jeśli chodzi o wygląd lampy, kolejna istotna kwestia to styl, w jakim została zaprojektowana. Szczególnie duże znaczenie ma klosz. Wybór modeli jest naprawdę szeroki. Na rynku znajdziemy zarówno propozycje dla miłośników klasycznego wzornictwa, jak i nowoczesne, czasem naprawdę odważne projekty. Te ostatnie są niekiedy produkowane z użyciem materiałów do tej pory rzadko kojarzonych z lampami – na przykład betonu. Poza tym współcześni projektanci tworząc klosze do lamp często sięgają po tworzywa sztuczne (zwłaszcza polipropylen), szkło, papier, drewno oraz najróżniejsze metale.

Jak jednak wybrać styl lampy? Przy podejmowaniu decyzji weźmy pod uwagę przede wszystkim to, w jakiej stylistyce jest (lub będzie) urządzone dane pomieszczenie. Warto kierować się prostą zasadą, mówiącą, że do klasycznych wnętrz pasować będą klasyczne lampy i na odwrót. Nie zawsze jednak należy sztywno trzymać się tej reguły. W wielu przypadkach znacznie świetne efekty przyniesie połączenie elementów pochodzących z różnych epok i należących do różnych stylów. Taki wnętrzarski eklektyzm wymaga jednak szczególnego wyczucia oraz wiedzy i umiejętności z zakresu urządzania.

Rozmiar i kształt klosza do lamp

Teraz przechodzimy do mierzalnych cech lampy. Wśród nich największe znaczenie ma oczywiście rozmiar lampy. W sklepach wnętrzarskich znajdziemy najróżniejsze modele – od tych najmniejszych, mierzących zaledwie kilkanaście centymetrów, aż po duże, osiągające nawet metr średnicy abażury i klosze. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy zwłaszcza od tego, jak bardzo lampa ma się wyróżniać na tle pozostałych elementów wnętrza. Na to ogromny wpływ ma też projekt lampy i jej kształt.

Jeśli zależy nam na tym, by była mocnym akcentem, lepiej zrobimy wybierając dużą, odważnie zaprojektowaną lampę. Dobrym pomysłem będą tu lampy w nietypowych kształtach, często przywodzące na myśl inne rzeczy – na przykład zwierzęta, chmury lub elementy świata roślinnego. Jeżeli zaś chcielibyśmy bardziej wyeksponować inne elementy wystroju, postawmy na małą, niewyróżniającą się lampę utrzymaną w stonowanej stylistyce o nierzucającym się w oczy kształcie.

Jak dobrać klosz do mocy lampy i jej przeznaczenia?

Przy wyborze lampy powinniśmy wziąć pod uwagę również jej przeznaczenie. Jeśli ma ona dawać mocne, skoncentrowane światło, musi umożliwiać zastosowanie żarówki o dużej mocy. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku kloszy wykonanych z plastiku i papieru, które po zamontowaniu takiej żarówki mogą ulec uszkodzeniu. Warto więc sprawdzić dopuszczalną moc źródła światła w danej lampie – informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu. Jeśli zakupu dokonujemy przez internet, sprawdźmy opis lampy – powinien on zawierać wszystkie niezbędne dane.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej