Jak i dlaczego warto założyć ekologiczny ogród ziołowy
Zioła są fantastycznym dodatkiem do ogrodu. Ale jeśli masz mało miejsca bo mieszkasz w bloku to mogą być jedynym elementem twojego "ogrodu". Zaczynając od ich łatwej pielęgnacji oraz użyteczności i aromatu a kończąc na cennych składnikach prozdrowotnych, zioła po protu warto uprawiać.
Jak założyć organiczny ogród ziołowy?
Oprócz wygody, jedną z najlepszych rzeczy w uprawie własnych ziół jest to że wiesz dokładnie jak są uprawiane i że będę po prostu zdrowe. Uprawa ekologicznych ziół w ogrodzie czy na balkonie (lub parapecie) jest tak naprawdę łatwa. Używanie tylko organicznych certyfikowanych materiałów i unikanie niecertyfikowanych spowoduje że twoje zioła będą zdrowe i bardzo aromatyczne.
Ponieważ masz kontrolę nad uprawą, nie będzie w nich żadnych substancji chemicznych a sama kontrola nad procesem uprawy ziół jest łatwa tak więc dlaczego nie spróbować?
Większość popularnych ziół używanych przez nas w kuchni pochodzi z basenu Morza Śródziemnego więc rozwijają się one w podobnych warunkach klimatycznych do naszych. Oznacza to dobrze zdrenowaną, neutralną glebę, najlepiej z pewną ilością materii organicznej, np. kompostu lub obornika.
Zioła mogą być uprawiane z nasion lub rozmnażane z sadzonek, podziałów lub tzw. warstw. Tarragon, szczypiorek i mięta - wszystkie te rośliny bardzo dobrze i szybko rosną. Lawenda, szałwia, balsam cytrynowy i rozmaryn mogą być uprawiane z sadzonek. Warstwowanie, proces zapuszczania korzeni z gałęzi, które nadal aktywnie rosną na roślinie macierzystej dobrze sprawdza się w przypadku ziół o elastycznych łodygach.
Wszystkie inne zioła mogą być wysiewane z nasion. Jeśli w twojej okolicy bywają mroźne zimy, zacznij wysiewać nasiona w pomieszczeniach pod koniec zimy i przesadzaj je na zewnątrz gdy temperatura się ociepli.
Anyż, kolendra i koper włoski powinny być wysiewane wiosną bezpośrednio w ziemi.
Uprawa organicznych ziół w doniczkach
Uprawa organicznych ziół w doniczkach jest świetną alternatywą dla sadzenia ich na zewnątrz. Nawet jeśli masz miejsce w swoim ogrodzie, możesz rozważyć uprawę swoich ziół w pojemnikach. Możesz przynieść je do środka na zimę i trzymać je pod ręką w kuchni, lub w pobliżu miejsca gdzie przygotowujesz swoje pyszne i zdrowe posiłki.
Większość ziół potrzebuje co najmniej sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego, więc upewnij się że masz wystarczająco dużo miejsca w pobliżu południowego okna. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się je nawozić odżywkami organicznymi i od czasu do czasu wystawiać w bardziej nasłonecznione miejsce.
Upewnij się, że nie przesadzasz z nawożeniem! - Zioła tak naprawdę nie potrzebują nawozu i choć nawóz sprawia że liście są bardziej obfite, to jednak olejki eteryczne mogą stracić na swojej mocy.
Do czego możesz wykorzystać zioła które uprawiasz samodzielnie?
Oczywiście do przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków. Dzięki ziołom potrawy, które spożywamy nabierają smaku i aromatu. Ciężko sobie wyobrazić gotowanie bez ziół, a do tego zioła mają właściwości prozdrowotne.
Zioła są również wykorzystywane w lecznictwie (ziołolecznictwie) oraz sporządza się z nich wspaniałe napary, nalewki i mieszanki odstraszające insekty. Mało osób wie że zwykły liść laurowy, lub suszone ziele wrotyczu doskonale sprawdza się w walce z molami spożywczymi.
Zioła to nie tylko smak i aromat, to też a może i przede wszystkim zdrowie. Można z nich robić napary do picia, ale można też przygotowywać inhalacje. Tak zwane "parówki" to nie jedyny sposób na wykorzystanie olejków eterycznych zawartych w ziołach. Suszone zioła można też inhalować przy pomocy urządzeń do inhalacji takich jak waporyzatory do suszonych ziół.
Waporyzatory do suszonych ziół cieszą się ogromną popularnością u naszych zachodnich sąsiadów od wielu lat, podobny trend zaczynamy obserwować również w naszym kraju. Masz ochotę poczuć aromat mięty lub lawendy? Nic prostszego, możesz wykorzystać do tego waporyzator do ziół.
Tutaj ważna uwaga! Zioła których używasz w kuchni, do robienia naparów czy do waporyzacji powinny pochodzić z ekologicznych upraw. Nie chcesz przecież, aby wspaniałe właściwości ziół zostały zniwelowane przez obecność szkodliwych środków chemicznych. Gorąco zachęcamy do rozpoczęcia własnej ekologicznej uprawy ziół! To nie kosztuje wiele a satysfakcja z uprawy i świadomość używania ziół najwyższej jakości jest nie do przecenienia.
Jeśli zainteresowało cię zagadnienie waporyzacji zachęcamy cię do lektury serwisu VapoManiak. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje na ten temat oraz wiele ciekawych faktów na temat ziół.
artykuł sponsorowany