Posiadanie ogrodu to ogromny luksus – możesz usiąść wśród zieleni, aby popijając kawę i słuchając śpiewu ptaków, zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Prace w ogrodzie nie ograniczają się wyłącznie do jego zaprojektowania i posadzenia roślin. Trzeba o to miejsce nieustannie dbać, aby cieszyło oko. Przygotowanie ogrodu do zimy zaczynamy już wczesną jesienią. To konieczne, jeśli wiosną chcesz mieć piękny i zadbany ogród.

Jesienne prace w ogrodzie 

Soczyste jabłka, orzechy i kolorowe liście – złota polska jesień jest piękna. Dla ogrodnika to czas nieustannych porządków – liście trzeba na bieżąco grabić, aby nie niszczyły trawnika. Oczyść dokładnie podłoże z liści, gałęzi i jesiennych owoców przed pierwszym śniegiem. Jeśli masz duży trawnik pod drzewami, dobrym rozwiązaniem będzie dmuchawa do liści. Do pierwszych opadów śniegu regularnie koś trawę. 

Jesienią należy wyczyścić oczka wodne i spuścić wodę, ponieważ mróz może zniszczyć instalację. Powinno się również sprawdzić stan oświetlenia ogrodowego – w okresie jesienno-zimowym wcześnie robi się ciemno, dlatego warto, aby teren wokół domu był dobrze oświetlony. 

Jak chronić rośliny w ogrodzie przed mrozem?

Delikatne rośliny ozdobne wymagają ochrony przed mrozem i porywistym wiatrem. Gatunki kwitnące, takie jak krzewy różane czy hortensje, trzeba okopcować, czyli dokładnie obsypać dolną część rośliny grubszą warstwą ziemi. Tego samego zabiegu wymaga winorośl. Nawet jeśli przyjdą duże mrozy i górna część rośliny ucierpi, wiosną będziemy mogli liczyć na młode pędy. Październik to pora na czyszczenie rabatek – rośliny jednoroczne usuwamy całkowicie, a wieloletnie w doniczkach przenosimy na zimę do domu. Zanim nadejdą mrozy, obficie podlej wszystkie iglaki i rododendrony, aby po zimie odrodziły się jeszcze piękniejsze. Rośliny wrażliwe na mróz koniecznie przykryj agrowłókniną. Nie używaj do tego folii, bo w ten sposób odetniesz roślinie dostęp wody i powietrza. 

Co posadzić w ogrodzie jesienią?

Na jesieni sadzimy krzewy, żywopłoty oraz drzewa i drzewka owocowe. To również czas na posadzenie kwiatów: tulipanów, narcyzów i hiacyntów. Dzięki temu wiosną ogród będzie mógł przepięknie rozkwitnąć. 

Zadbaj o narzędzia

Jak przekonują specjaliści Grupy Topex (https://www.grupatopex.com/), aby narzędzia ogrodowe służyły dłużej, trzeba o nie zadbać po sezonie. Wszystkie powinny znaleźć się w szopie lub garażu. Jeśli pozostawisz je na zimę w ogrodzie, wiosną nie będą nadawały się do użytku. Zanim jednak trafią do schowka, porządnie je wyczyść i – jeśli tego wymagają – zakonserwuj. Narzędzia ręczne możesz przechowywać w ogrodowej szopie, jednak te elektryczne lepiej przenieść do piwnicy lub garażu. Pamiętaj, aby elektronarzędzia ogrodowe trzymać zawsze w suchym miejscu, gdyż wilgoć może je trwale uszkodzić.

artykuł zewnętrzny

ikona podziel się Przekaż dalej