Doniczki z tworzywa sztucznego

Plastikowe skrzynki są tanie, lekkie, łatwe w czyszczeniu oraz dostępne w wielu kolorach. Nie są jednak zbyt estetyczne, nie będą pasowały więc do starannie zaprojektowanych ogrodów i tarasów czy eleganckich wnętrz. Łatwo w nich o przegrzanie roślin, zwłaszcza jeśli stoją w one w silnie nasłonecznionym miejscu. Poza tym, nawet w nieszczególnie upalnym okresie, ziemia w tego typu skrzynkach szybko wysycha. W dodatku po pewnym czasie użytkowania plastik zaczyna się odbarwiać i odkształcać, dlatego doniczki z tworzywa sztucznego często trzeba wymieniać.

Doniczki ceramiczne

Są wykonane z surowej, wypalanej gliny, a ich porowata struktura umożliwia cyrkulację powietrza. Donice ceramiczne nie powodują przegrzewania się roślin i chronią sadzonki przed zimnem. Gdy roślina jest dobrze podlana, ścianki donic nieszkliwionych wilgotnieją, a gdy gleba jest sucha, one także wysychają. Ceramiczne doniczki są dość ciężkie – z jednej strony jest to wada, bo skrzynkę z rośliną będzie trudno podnieść, z drugiej zaś zaleta, gdyż donice nie przewrócą się podczas silnego wiatru. Uwaga: przed pierwszym użycie gliniany pojemnik należy przez dwie doby moczyć w wodzie, by usunąć z niego szkodliwe dla roślin substancje. Doniczki ceramiczne najbardziej pasują do ogrodów w stylu angielskim czy śródziemnomorskim oraz do wnętrz w stylu nowoczesnym, boho oraz scandi.

Rośliny w doniczkach w mieszkaniu

Doniczki metalowe

Najczęściej są wykonane z aluminium lub ocynkowanej stali. Najpopularniejsze mają srebrzysty kolor, ale występują też w wersjach barwionych. Posiadają formę wiaderek, małych wanienek czy geometrycznych skrzynek. Najczęściej wykorzystuje się je do sadzenia ziół, zarówno tych zielonych, jak i kwitnących np. lawendy czy rumianku. Pasują do ogrodów w stylu angielskim i rustykalnym – “zniszczone” wiaderka przypadną do gustu miłośnikom shabby chic, zaś zgeometryzowane pojemniki wielbicielom minimalizmu i stylu przemysłowego. Niestety, metalowe doniczki łatwo przyciągają ciepło, które może spowodować ugotowanie posadzonych w nich roślin.

Doniczki rattanowe

Występują w formie naturalnego rattanu oraz jego sztucznej, bardziej wytrzymałej odmiany, znanej jako technorattan. Doniczki z takiej plecionkipozwalają korzeniom na oddychanie i szybkie odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Ponadto są lekkie, łatwe w czyszczeniu i pasują właściwie do każdego wnętrza – idealnie wpasują się w aranżacje rustykalne, boho, kolonialne, minimalistyczne i industrialne. Najczęściej występują w kolorze brązowym, czarnym i białym. Niestety, są dość kosztowne, a wersje rattanowe pod wpływem wysokich temperatur blakną i pękają.

Doniczki drewniane

Idealnie pasują do balkonów, tarasów i werand utrzymanych w drewnie. Są ekologiczne i w naturalny sposób komponują się z roślinami. Zwykle posiadają dość duże rozmiary są więc idealne do hodowli szybko rozrastających się roślin. Wykonywane są z impregnowanych klepek i kantówek, a od wewnątrz zabezpieczone specjalistycznym materiałem. Wady? Tego rodzaju doniczki wymagają systematycznej konserwacji, są ciężkie i występują w mało zróżnicowanych formach.

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu

Doniczki betonowe

Przeznaczone dla miłośników minimalizmu i surowych form. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach, ale są przeznaczone przede wszystkim do tworzenia większych kwietników – najczęściej można je spotkać w miejskich parkach i skwerach. Są ciężkie, bardzo wytrzymałe zarówno na działanie czynników atmosferycznych, jak i uszkodzenia mechaniczne. Wbrew pozorom betonowe doniczki występują w wielu kształtach, można je też pomalować na dowolny kolor. Ich minusem jest wysoka cena i trudność w utrzymaniu w czystości – regularnie trzeba je myć, najlepiej przy użyciu myjek ciśnieniowych.

Doniczki samonawadniające

Doskonałe dla osób zapominalskich i takich, które często przebywają poza domem. Doniczki z podwójnym dnem składają się z zewnętrznej osłonki oraz wewnętrznego wkładu, w którym zasadzona jest roślina. Wodę wlewa się do osłonki, a stamtąd specjalne podajniki powoli transportują ją do wkładu i gleby. Inny rodzaj systemu polega na nawadnianiu kropelkowym – w pobliżu korzeni należy wbić klin napełniony wodą, a podłączony do niego wężyk umieścić w ustawionym obok doniczki pojemniku z wodą. Poprzez rurkę klin pobiera wodę i zwilża nią glebę.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej