Narzędzia do ogrodu, które będą niezbędne podczas porządków, to m.in. piły mechaniczne, ręczne oraz sekatory. Zabierając się do przycinania drzew, musimy pamiętać, że sposób cięcia zależy od danego gatunku drzewa czy kształtu jego korony. 

Jak prawidłowo należy przycinać drzewa?

Przystępując do cięcia drzew w ogrodzie, musimy przygotować kilka rodzajów narzędzi. Potrzebne będą piły: spalinowa i elektryczna, piła typu lisi ogon oraz nożyce do przycinania mniejszych gałęzi. Dopiero taki zestaw sprawi, że wszelkie niespodzianki z grubymi i opornymi konarami będą nam niestraszne. Wszystkie wymienione elementy warto mieć w przydomowym warsztacie. Piły mogą bowiem przydać się nie tylko podczas sezonowych prac w ogrodzie, lecz także w czasie remontu w domu. Z tego powodu narzędzia do domu i ogrodu dostępne na fixero.com zawsze powinno się mieć pod ręką. W przypadku najgrubszych konarów należy użyć piły elektrycznej lub spalinowej. Z tymi nieco cieńszymi gałęziami poradzi sobie ręczna piła typu lisi ogon, a do usuwania najdrobniejszych gałązek przyda się sekator. Jeśli model ręczny okaże się niewystarczający, wówczas możemy sięgnąć po nożyce elektryczne. Aby dostać się do gałęzi, które znajdują się wysoko, warto skorzystać z sekatora na specjalnym teleskopowym wysięgniku. Wiedza na temat narzędzi nie jest jedyną, jaką należy zdobyć przed przystąpieniem do porządków w ogrodzie. Znaczenie ma też pora roku, podczas której zaczniemy przycinanie drzew. Jeśli mamy ogród przydomowy, najlepszym momentem, aby przystąpić do prac, jest wczesna wiosna. Proces ten można przeprowadzać również w okresie wegetacji, aż do późnego lata. 

Zadbaj o jakość narzędzi

Narzędzia do ogrodu używane do cięcia drzew muszą być ostre, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do skaleczenia lub nawet zniszczenia rośliny. Jeśli będą odpowiednio naostrzone, powstaną niewielkie rany, co pozwoli sadzonce szybko się zregenerować. Co jednak zrobić z przyciętymi konarami, gałęziami i ścinkami? Poradzimy sobie z nimi, używając kolejnego niezbędnego narzędzia do ogrodu, czyli rozdrabniacza do gałęzi. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup takiego sprzętu, który poradzi sobie zarówno z zielonymi pędami, jak i ze zdrewniałymi fragmentami. Maszyna przerobi większe kawałki drzew na drobne ścinki, które można wykorzystać do ściółkowania rabat lub kompostowania. Warto zadbać o jakość narzędzi używanych do przycinania roślin, by mogły służyć nam przez wiele lat. Zakup odpowiedniego sprzętu nie powinien być trudny, ponieważ zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych marketach wybór narzędzi jest ogromny. Jeśli mamy wątpliwości co do konkretnego wyboru, warto poradzić się sprzedawcy, a przed dokonaniem zakupu w Internecie porozmawiać z doświadczonym ogrodnikiem.

artykuł partnera

ikona podziel się Przekaż dalej