Jaskier - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Na rynku istnieje wiele nasion i sadzonek różnorodnych odmian jaskrów. Jaskry stanowią bowiem przepiękne kwiaty o niezwykłych walorach estetycznych, których uprawa oraz rozmnażanie z powodzeniem udaje się zarówno w ogrodach, jak i jako kwiaty doniczkowe. Kiedy kwitną jaskry, ogród przybiera różnokolorowe barwy oraz kształty. Jaskry w doniczce zaś stanowią niezwykłą ozdobę balkonów czy tarasów, ale mogą być również doskonałym prezentem urodzinowym lub imieninowym.

Jaskry jako niezwykłe kwiaty – opis i charakterystyka

Jaskier – opis

Kto z nas nigdy nie zachwycił się, zapewne niejednokrotnie, pięknym kwiatem, jakim jest jaskier. Niektórzy, i słusznie, postanowili nawet samodzielnie wyhodować tę roślinkę we własnym ogródku. Jaskier to kwiat należący do rodziny jaskrowatych, którego różnorodne gatunki i odmiany występują zwykle jako byliny, ale spotykane są również jako jednoroczne lub dwuletnie rośliny. Jaskry naturalnie porastają tereny Europu, Azji, Ameryki Północnej i Środkowej oraz Australii i Północnej Afryki. Ich łacińska nazwa jaskier ranunculus oznacza ropuchę, co zapewne wskazuje na środowisko, w jakim często można spotkać jaskry, a są to tereny podmokłe, lasy, łąki a nawet góry. Szacuje się, że w Polsce rośnie dziko około 25 gatunków jaskrów.

Charakterystyka jaskrów

Jaskier ranunculus to roślina zielona, należąca do rodziny jaskrowatych, która występuje głównie jako bylina. Kwiaty te posiadają ogonkowe liście niepodzielone lub podzielone oraz bulwiaste korzenie, a ich wysokość sięga 20-30 cm. Kiedy kwitną jaskry? To zależy od odmiany, jednak przeważnie roślina ta kwitnie od maja do czerwca, a jej kwiaty przybierają różnorodne barwy od białej, żółtej, pomarańczowej do czerwonej czy różowej. Niektóre odmiany zaś występują w dwóch kolorach np. żółtopurpurowym czy białoróżowym. Jaskier ranunculus wytwarza kwiaty, które są zwykle pełne i posiadają liczne słupki oraz pręciki, wymagają przy tym zapylenia przez owady. Owoce jaskrów (wieloniełupki) zawierają zbiór jednonasiennych orzeszków (niełupki). Należy pamiętać, że jaskry posiadają trującą protoanemoninę, która podrażnia skórę i błony śluzowe oraz narkotycznie działa na układ nerwowy, stąd większość gatunków uważana jest za rośliny trujące.

Najpopularniejsze odmiany jaskrów


W Polsce istnieje wiele gatunków jaskrów. Część z nich występuje dziko w naturze (np. jaskier polny, jaskier górski), część zaś stanowi jaskry ogrodowe (np. jaskier azjatycki, znany również jako jaskier chiński, jaskier peoniowy czy jaskier biały). Do najbardziej popularnych odmian należą:

  • Jaskier ostry (anunculus acris) to wieloletnia bylina dekoracyjna, której kwiaty są niezwykle efektowne. Ta odmiana występuje na terenie całej Polski, jest przy tym mrozoodporna i dość wymagająca, jeśli chodzi o uprawę. Jaskier ostry wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz wilgotnego, próchniczego podłoża. Najlepsza do jego uprawy jest wilgotna, gliniasto-piaszczysta, zasobna w składniki odżywcze gleba. Jaskier ostry osiąga nawet 60 cm wysokości, ma dłoniaste, ząbkowane na brzegach liście oraz wzniesione pędy. Jaskier ten kwitnie od maja do czerwca, a jego kwiaty przybierają najczęściej żółtą barwę. Poza tym jaskier ostry jest bardzo podatny na szarą pleśń, mączniaka prawdziwego oraz często atakowany jest przez mszyce. Jak większość gatunków jest przy tym również trujący. Występuje w dwóch najczęstszych odmianach: jaskier ostry „Flore Pleno” dający pełne, złocistożółte kwiaty oraz „ranunculus acris Multiplex” uprawiany najczęściej na kwiat cięty. Obie odmiany są to jaskry ogrodowe, które z powodzeniem można uprawiać na rabatach, stanowiskach nadwodnych, łąkach kwietnych czy też w ogrodzie, a także jako kwiaty doniczkowe.
  • Jaskier azjatycki (ranunculus asiaticus), znany również jako jaskier chiński – ta odmiana uprawiana jest w ogrodach jako roślina jednoroczna. Jej stosunkowo niewielka wysokość 20-30 cm oraz wzniesiony pokrój pozwalają tworzyć piękne rabaty w ogrodzie, a jako kwiaty doniczkowe postawione na balkonie czy na tarasie będą stanowiły niezwykle efektowną ozdobę. Jaskier azjatycki jest przy tym dość czasochłonny w uprawie, wymaga przepuszczalnej, żyznej i kwaśnej lub lekko kwaśnej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska, a przy tym trzeba również pamiętać o zapewnieniu mu dobrych warunków wodnych. Jak większość jaskrów, jaskier chiński, nie znosi przesuszenia. Ta odmiana kwitnie w maju i czerwcu, wydając białe, żółte, różowe, czerwone i pomarańczowe pełne lub pojedyncze kwiaty. Jest zatem niezwykle efektowna. Wśród różnorodnych odmian jaskra azjatyckiego warto zatrzymać się nad jedną. Jaskier biały to niezwykle piękny kwiat, który idealnie nadaje się na skalniaki oraz rabaty w ogrodzie. Do prawidłowego rozwoju jaskier biały potrzebuje słonecznego lub częściowo zacienionego stanowiska oraz próchniczej, dostatecznie wilgotnej gleby. Bulwy tej rośliny sadzi się od września do listopada, do doniczek zaś przez cały rok, dzięki czemu jaskier biały z powodzeniem ozdobi w sezonie przydomowy ogródek lub też cały rok będzie efektownie wyglądał na parapecie czy na balkonie.
  • Jaskier górski (ranunculus montanus Willd) – to również bardzo znana odmiana jaskrów, która jak sama nazwa wskazuje porasta góry, ale nie tylko. Można ją również spotkać na łąkach, polanach i lasach. Jest to roślina o rozgałęzionej łodydze oraz lancetowatych liściach, która kwitnie od maja do lipca i osiąga 5-25 cm wysokości. Jaskier górski ma żółte, osadzone pojedynczo na szczycie łodygi kwiaty i najczęściej porasta kamieniste gleby. Współcześnie w obrębie tego gatunku wyhodowano odmianę ogrodową jaskra górskiego „Molten Gold”, która dorasta do 12 cm wysokości.
  • Jaskier polny (ranunculus arvensis) – to gatunek rozproszony po całej Polsce, najczęściej spotykany jednak w jej południowej i zachodniej części. Jego wysokość sięga 20-60 cm, liście mają stożkowaty lub łopatkowaty kształt, a na wierzchołku są grubo ząbkowane. Jaskier polny kwitnie od maja do sierpnia, a jego kwiaty są blado-żółte o średnicy ok. 12 mm i wyrastają z długich oraz owłosionych szypułek. Jaskier polny najczęściej porasta pola, ugory i miedze, ale równie często wyrasta w zbożach ozimych, lnie i lucernie co czyni go chwastem segetalnym. Co ciekawe jego występowanie uznawane jest jako wskaźnik słabo napowietrzonej gleby wymagającej melioracji. Jeśli planujesz aranżację ogrodu, sprawdź także cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Wymienione odmiany jaskra należą do najpowszechniejszych gatunków, które możemy spotkać w naturze lub wyhodować w ogrodzie. Różnorodność jaskrów, jakie możemy nabyć w sklepach daje możliwość dopasowania ich do konkretnych potrzeb. Zarówno jaskier chiński, przepiękny jaskier peoniowy, jaskier ostry czy jaskier biały oraz wiele innych odmian, jako jaskry ogrodowe z powodzeniem znajdą miejsce w niejednym ogródku, na rabacie czy na skalniaku, a jaskry w doniczce będą stanowiły efektowną ozdobę postawione na parapecie, tarasie czy na balkonie.

Prawidłowa uprawa jaskrów

Jaskry ogrodowe mogą być hodowane na dwa sposoby: w gruncie oraz w doniczkach. Niezależnie od sposobu uprawa jaskrów nie należy do najłatwiejszych, wymaga bowiem nieco pracy i zabiegów pielęgnacyjnych, ale warta jest uzyskanego efektu. Piękne, kolorowe kwiaty przypominające kulę czy różę (jaskier biały) stanowią bowiem niezwykłą ozdobę ogrodu, jak i domu. Warto zatem przyłożyć się i zadbać o to, aby uprawa przyniosła oczekiwane efekty. Dobrze zadbany kwiat to jaskier pełny, o pięknych, kolorowych kwiatach. W przypadku jaskrów możliwe są dwie uprawy uprawa w gruncie oraz uprawa w doniczkach.


Uprawa w gruncie

Uprawa w gruncie polega na wysadzaniu bulw po ustąpieniu pierwszych przymrozków. Korzenie zanurza się w ziemi na głębokości 10 cm, w odstępach 15x15 cm, a już w czerwcu pojawią się pierwsze kwiaty. Na jesieni zaś, przeważnie w październiku, wykopuje się bulwy, oczyszcza i przechowuje przez zimę w pomieszczeniu o temperaturze powyżej 0°C. Można również wysadzać do gruntu przygotowane wcześniej sadzonki w doniczkach.

Uprawa w doniczkach

Jaskry są to kwiaty doniczkowe, dlatego można je również z powodzeniem uprawiać w doniczkach czy skrzynkach balkonowych. Bulwy jaskra należy wsadzić na około 5-7 cm głębokości do doniczki z odpowiednio żyzną glebą, a następnie postawić ją w niezbyt ciepłym, ale widnym pomieszczeniu. Pierwszy raz podlać roślinę trzeba dopiero po pojawieniu się liści, a przy tym należy uważać, aby jej nie przelać. W tym celu powinno się regularnie wylewać nadmiar wody z podstawki. Przed zakwitnięciem warto również zasilić jaskry nawozami płynnymi. Kiedy kwiaty przekwitną należy zaprzestać podlewania, a gdy roślina zaschnie wykopać i oczyścić bulwy. Tak uzyskane korzenie przechowuje się w torfie lub trocinach w pomieszczeniu o temperaturze ok. 10°C. Do uprawy w doniczkach najlepiej nadaje się jaskier azjatycki, chociaż spotykana jest również uprawa doniczkowa innych odmian, należy do niej np. jaskier peoniowy. Tak wyhodowane kwiaty można postawić na tarasie, parapecie czy na balkonie, gdzie będą stanowiły niezwykle piękną i efektowną ozdobę. Jeśli interesują cię także kwiaty ogrodowe wieloletnie, porady na ich temat znajdziesz w tym artykule.

Jakie wymagania wiążą się z uprawą jaskrów?


Jak każda roślina jaskier posiada szczególne wymagania, które należy spełnić, aby mógł rosnąć oraz pięknie zakwitnąć. Jaskry to kwiaty ogrodowe, których uprawa wymaga sporo pracy i spełnienia niezbędnych warunków oraz czynności pielęgnacyjnych. Niemniej każdy dobrze wyhodowany jaskier stanie się piękną i efektowną ozdobą, która warta jest poświęconej pracy.

Najodpowiedniejsze stanowisko pod uprawę

Jaskry to kwiaty, które najlepiej rozrastają się na stanowisku słonecznym, ciepłym, a przy tym również zacisznym i osłoniętym od wiatru. Należy przy tym pamiętać o tym, że jaskry są kwiatami nieznoszącymi mrozu, dlatego trzeba je wykopywać przed zimą i przechowywać w pomieszczaniu o odpowiedniej temperaturze oraz wysadzać do gruntu po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Kwiaty doniczkowe trzeba wystawiać na południowym parapecie, gdzie będą miały odpowiedni dostęp do światła.


Jaka gleba jest najlepsza dla skutecznej uprawy jaskrów?

Jaskry to kwiaty, które do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej gleby. Uprawa tych kwiatów zarówno w gruncie, jak i w doniczkach powinna odbywać się w żyznej, przepuszczalnej i próchniczej glebie. Najlepiej jaskry rosną w podłożu piaszczysto-gliniastym, odpowiednio wilgotnym, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jaskry nie lubią ubogiej w składniki odżywcze oraz suchej gleby, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie stanowiska oraz podłoża pod ich uprawę.

Odpowiednia pielęgnacja kwiatów

Jaskier wymaga spełnienia pewnych szczególnych czynności pielęgnacyjnych, które są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Pielęgnacja jaskrów skupia się przede wszystkim na ich regularnym podlewaniu, tak aby nie doprowadzić do ich przesuszenia, ale jednocześnie, aby nie zalać roślin. Warto również systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty, co przedłuży kwitnienie rożliny. Ponadto należy pamiętać, aby przed mrozami wykopać bulwy kwiatowe, oczyścić i umieścić w pomieszczeniu spełniających odpowiednie warunki, aby w następnym roku mogły znowu zakwitnąć. Kwiaty te bowiem nie są mrozoodporne. Warto również zadbać o dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości składników pokarmowych. W tym celu zaleca się nawożenie kwiatów, nawet co 10 dni nawozem płynnym, na przykład na bazie biohumusu.

Pielęgnując jaskry należy zwrócić uwagę na ewentualność szkodników oraz chorób mogących je zaatakować. Najbardziej zagrażającymi jaskrom chorobami są szara pleśń oraz mącznik prawdziwy, a często stają się one celem ataków mączniaka prawdziwego. Dlatego bardzo ważne jest dopilnowanie, aby kwiaty nie były przelewane, a w razie potrzeby niezbędne będzie spryskanie ich środkiem owadobójczym. Więcej na temat pielęgnacji roślin zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Jaskry – rozmnażanie

Rozmnażanie jaskra może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy, najprostszy polega na wyodrębnieniu bulw potomnych znad starej bulwy macierzystej podczas jesiennego wykopywania. W tym celu bardzo ostrożnie dzieli się bulwę macierzystą odłamując kruche bulwy potomne, a następnie przechowuje się je przez całą zimę w odpowiednim pomieszczeniu. Na wiosnę zaś, w kwietniu, po uprzednim namoczeniu bulw w ciepłej wodzie, wysadza się je na głębokości 5-7 cm.

Rozmnażanie jaskrów może również odbywać się poprzez wysiew nasion (np. jaskier azjatycki). Nasiona wysiewa się do wcześniej przygotowanej ziemi (najlepsza jest do tego mieszanka torfu i darniny, w stosunku 1:2) przykrywając je ok. 0,5 cm warstwą podłoża. Mniej więcej po 6-8 tygodniach każda z roślin wytwarza 3-4 liście. Wtedy przystępuje się do pikowania, przesadzając młode rośliny do doniczek lub na miejsca stałe.