Kalendarz ogrodnika

Porządki jesienne wymagają na pewno poświęcenia dużo czasu. W tym okresie kalendarz ogrodnika pęka w szwach, a na najbardziej zauważalny efekt będzie trzeba poczekać dopiero wiosną. Warto wspomnieć, że czasu jest niewiele, ponieważ trzeba zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Wrzesień, październik oraz listopad to najbardziej aktywne miesiące dla ogrodników. 

We wrześniu trzeba zadbać o zabranie wszystkich warzyw ciepłolubnych takich, jak: papryka, ogórki czy pomidory oraz plony owocowe: maliny, jabłka, śliwki i winogrona. Od tego miesiąca do samych przymrozków można sadzić m.in. szpinak, roszponkę, buraki czy rośliny cebulowe. Jeśli chodzi o kwiaty, świetnie sprawdzą się na tę porę roku: goździki, nasturcje, nagietki, wrzosy oraz hortensje. To jest odpowiedni miesiąc, w którym warto zadbać o nawożenie roślin. Zawierają one specjalne właściwości, które zabezpieczą rośliny na zimę. 

Październik to jeden z najintensywniejszych miesięcy pod względem przygotowań ogrodu na zimę. Kwiaty w październiku są nadal piękne, a tym samym można posadzić nowe. Chociaż w wielu przypadkach nie różnią się wcale od tych, które sadzi się we wrześniu. Dobrym pomysłem będzie przycinanie winorośli, krzewów oraz drzew. To jest również idealny miesiąc, by sadzić maliny, które z pewnością dobrze ukorzenią się. 

Ostatnim dzwonkiem na przygotowanie ogrodu na zimę, jest listopad. To jest taki miesiąc, gdzie porządki dynamicznie nabierają tempa. Jeśli odpowiednio zabezpieczy się swoje rośliny, można mieć pewność, że jesień w ogrodzie będzie wyjątkowo piękna. 

Pielęgnuj trawnik

Trawnik może być wyjątkową ozdobą ogrodu, jeśli tylko odpowiednio się o niego zadba. Jesień nie zwalnia nikogo z obowiązku pielęgnacji trawnika. Mowa tutaj o koszeniu trawy, jak i grabieniu liści. Takie prace powinno wykonywać się zazwyczaj do połowy/końca października. Ważne jest to, aby wykonywać takie czynności systematycznie, ponieważ zalegająca pod warstwą liści oraz trawy- darń będzie gniła. Jesień w ogrodzie to też czas na zaplanowanie aeracji, czyli napowietrzanie trawnika. Odpowiedni nawóz, regularne podlewanie, koszenie oraz piaskowanie, przyniosą długo oczekiwane rezultaty. 

Prace wykonywane w ogrodzie nie powinny przynieść większych problemów,  warto jednak pamiętać, aby zadbać o niego odpowiednio oraz regularnie i od samego początku ich trwania poczuć jesień w ogrodzie. 

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej