Kaktusy doniczkowe w domu - przegląd najciekawszych gatunków

Różne kolorowe rośliny ozdobne pojawiają się w wielu domach. Ich najważniejszym zadaniem jest wniesienie do wnętrz ciepła. Nie zawsze jednak udaje znaleźć się czas na ich pielęgnację. W takiej sytuacji warto postawić na okazy, które nie wymagają skomplikowanych i częstych zabiegów. Tymi roślinami są oczywiście ozdobne kaktusy doniczkowe.

Kaktusy domowe – charakterystyka, wymagania i uprawa

Kaktus to roślina wchodząca w skład rodziny sukulentów. Jego naturalne środowisko to obszary obu ameryk. Te gruboszowate odznaczają się pewną charakterystyczną cechą. Jest nią zdolnością magazynowania wody. Odpowiadają za to specjalnie przekształcone pędy. Kaktusy doniczkowe ze względu na kształt części nadziemnej dzieli się na kuliste, kolumnowe oraz walcowate. Te rośliny są zazwyczaj gęsto pokryte cierniami. W zależności od odmiany, przybierają rozmaite formy. Mogą być pnące, płożące, rozgałęzione lub nie.

Hodowla kaktusów w domu nie sprawia wielu trudności. Wystarczy tylko spełnić pewne wymagania, nie ma ich zbyt dużo. Na pierwszy plan wysuwa się odpowiednie stanowisko. Musi być dobrze nasłonecznione. Zatem najlepsze będą parapety znajdujące się na południowej stronie domu.

Kaktusy domowe najlepiej rozwijają się w glebie przepuszczalnej o lekko kwaśnym odczynie. Powinna być też bogata w próchnicę. Doniczka, w której znajduje się kaktus może być nieco ciasna.

By móc podziwiać kwiat kaktusa, roślinie potrzebne jest podlewanie. Trzeba jednak pamiętać, że te sukulenty nie mogą mieć stale mokrego podłoża. Wodę dostarcza się w małych ilościach w sporych odstępach czasu. W lecie podlewanie można przeprowadzać dwa rasy w tygodniu. W okresie zimowym trzeba zaprzestać nawadniania. Dodatkowo kaktusy doniczkowe będą wymagały przebywania w niższej temperaturze. Podlewanie można wznowić w marcu bądź kwietniu.

Nawożenie jest w zasadzie ostatnim ważnym zabiegiem. By hodowla kaktusów w domu się powiodła należy zaopatrzyć się w nawóz dla sukulentów. Zasila się nim wyłącznie rośliny rosnące dłużej niż trzy lata. Nawożenie przeprowadza się dwa razy do roku. W okresie od czerwca do września.

Po powyższym opisie widać, że uprawa kaktusów nie jest skomplikowana.

Kaktus – ciekawe gatunki

Przyszedł czas by wymienić ciekawe kaktusy doniczkowe. Pierwszym z nich będzie odmiana zwana koryfanta. Są to rośliny kolorowe, szczególnie podczas kwitnienia. Można uważać je za miniaturki, bowiem osiągają około piętnastu centymetrów wysokości. Kwiat kaktusa koryfanta przybiera kolor żółty. Choć trzeba dodać, że spotyka się również barwy czerwone. Uprawa tego sukulenta nie sprawia najmniejszych trudności. Dlatego też jest tak popularny.

Kolejne ozdobne kaktusy domowe to opuncje drobnokolczaste. Nie są to kaktusy duże, mogą dorastać do sześćdziesięciu centymetrów wysokości. Mają bardzo oryginalną łodygę. Składa się z płaskich, członowatych elementów. Na nich rozwijają się liczne kępki jasnych i drobnych cierni. Można, więc śmiało stwierdzić, że opuncje są kolorowe. Podobnie jak inne kaktusy domowe, opuncja ma bardzo małe wymagania. Jest odporna na przesuszenie, lubi nasłonecznione stanowisko. Częste podlewanie nie jest konieczne.

Istnieją jeszcze inne kaktusy miniaturki. Są to na przykład odmiany o nazwie echinopsis Eyries. Hodowla tych kaktusów w domu nie zabiera wiele miejsca. Rośliny osiągają do pięćdziesięciu centymetrów wysokości. Ten kaktus zazwyczaj przybiera kulisty lub cylindryczny kształt. Wytwarza silnie żebrowane pędy. Lejkowate kwiaty są kolorowe i wyrastają z boków pędów. Gdy kwiat kaktusa się pojawi, utrzymuje się przez kilka dni. Echinopsisy mają standardowe wymagania, takie jak inne kaktusy.

Kaktusy duże

Miniaturki już za nami, teraz czas na kaktusy duże. Pierwszym z nich będzie echinokaktus Grusona. Ten sukulent osiąga od osiemdziesięciu do stu centymetrów wysokości. Jego uprawa najlepiej się udaje na glebach przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych. Opisywany kaktus ma okrągły, regularny kształt. Wytwarza długie, złociste ciernie. Echinokaktus zakwita dopiero po kilki latach uprawy. Gdy się tak dzieje, pojawiają się piękne, jasnożółte kwiaty.

Kaktusy ozdobne mogą przybierać różne formy. Często spotyka się odmiany pnące, płożące czy zwisające. Mogą być kolorowe czy też odznaczać się jedną barwą. W domach najpopularniejsze są miniaturki. Zajmują mało miejsca a przy tym ładnie wyglądają. Czasem jednak warto zainwestować w kaktusy duże. Ciekawą propozycją jest Cleistocactus strausii.

Cleistocactus pochodzi z Boliwii i Argentyny. Odznacza się kolumnowym kształtem i krótkimi, stosunkowo delikatnymi cierniami w białym odcieniu. Opisywana odmiana, podobnie jak inne sukulenty najlepiej rośnie na nasłonecznionych parapetach. Od czasu do czasu zakwita. Kwiat kaktusa, który się wtedy pojawia jest zazwyczaj czerwony. Do tego wąski i zrośnięty w długą rurkę. Co ciekawe kwiaty równomiernie pokrywają całą roślinę i zauważalnie sterczą na boki.

Hodowla kaktusów w domu nie sprawia większych problemów. Szczególnie odmian wymienionych powyżej. Te rośliny ozdobne to idealna propozycja dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu. Pielęgnacja kaktusów sprowadza się do zapewnienia nasłonecznionego stanowiska i rzadkiego podlewania. Warto, więc zainwestować w te ciekawe sukulenty.