Kalina - odmiany, opis, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

Kalina to krzew, który sprawdzi się zarówno w małym jak i dużym ogrodzie. Ta roślina oferuje liczne walory dekoracyjne. Ma piękny pokrój, ozdobne liście, zachwycające kwiaty oraz ładne owoce. W sprzedaży dostępne są różne gatunki kaliny oraz ich odmiany. W związku z tym warto odświeżyć informacje to tej nieco zapomnianej roślinie.

Gatunki kaliny - viburnum opulus i hordowina

Kalina pospolita to spory krzew lub niewielkie drzewo zaliczane do rodziny piżmaczkowatych. W skład całej grupy wchodzi około 175 gatunków. Przeważająca część z nich naturalnie rośnie w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. Na pozostałe okazy można się natknąć w strefie międzyzwrotnikowej. W Polsce dziko rosną tylko dwie odmiany, kalina koralowa oraz kalina hordowina. Ponadto krzew lub drzewo kalina jest uprawiane w wielu zakątkach świata, jako roślina ozdobna.

W naszym kraju najczęściej spotykana jest kalina koralowa z łaciny viburnum opulus. Rośnie dziko, ale też bywa uprawiana w ogrodach. Może dorastać do 4 metrów wysokości, dzięki czemu pasuje do każdego ogrodu. Ma luźną i szeroką koronę o asymetrycznym kształcie. Kalina koralowa kwitnie na przełomie maja i czerwca. W tym czasie pojawiają się spore, białe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Całości dopełniają czerwone owoce oraz najczęściej trzyklapowe, jasnozielone liście. Ważne jest też to, że viburnum opulus ma dość niskie wymagania uprawowe. Najbardziej lubi gleby żyzne, świeże i dość wilgotne.

Gatunkiem występującym w naszym kraju jest też kalina hordowina. Dorasta do 3 metrów wysokości i podobnie jak poprzedniczka ma niskie wymagania. Charakteryzuje się białymi kwiatami zebranymi w płaskie kwiatostany. Kalina hordowina wytwarza czerwone owoce, które po dojrzeniu stają się czarne. Występują też ciekawe odmiany tej rośliny. Jedną z nich jest aureovariegata, jej zielone liście są pokryte żółtymi plamami. Kalina hordowina jest dość wytrzymała na niekorzystne warunki. Poradzi sobie nawet na kamienistych i suchych podłożach.

Ciekawą propozycją do ogrodu czy przydomowego ogródka jest kalina szczepiona. W takiej wersji nie jest to już krzew a raczej drzewo kalina. Dzięki szczepieniu w naszym klimacie można uprawiać egzotyczne gatunki opisywanej rośliny. Kalina szczepiona na pniu to często odmiany japońskie i koreańskie. Zazwyczaj osiągają do 1,5 metra wysokości, mają białe kwiaty i czerwone owoce. Nie są to jednak jedyne możliwości. Kalina szczepiona występuje w wielu wersjach, są to na przykład odmiany wonne i sztywnolistne. Warto też się przyjrzeć kalinie Burkwooda, kalinie warzywnolistnej i kalinie angielskiej.

Różne gatunki kaliny – wymagania i uprawa

Kalina koralowa i kalina szczepiona występują w wielu odmianach. Tak samo jest w przypadku innych gatunków. To sprawia, że wymagania glebowe i stanowiskowe mogą się trochę różnić. Jednakże można pokusić się o kilku ogólnych uwag. Po pierwsze, w zasadzie każda kalina ogrodowa może rozwijać się na stanowiskach nasłonecznionych oraz lekko zacienionych. Warto jednak wiedzieć, że viburnum opulus woli pełne słońce. Tymczasem zimozielone gatunki kaliny trzeba posadzić w miejscu osłoniętym przez suchym wiatrem i mocnymi mrozami.

Kalina pospolita jak i gatunki szlachetniejsze mają bardzo podobne wymagania glebowe. Najlepsza dla nich ziemia jest stale wilgotna. Nie może być zbyt sucha ani całkowicie podmokła. Jeśli chodzi o strukturę to powinna być żyzna, świeża i próchniczna. Są jednak pewne odstępstwa od tej normy. Kalina hordowina to roślina, która poradzi sobie na glebie suchej i kamienistej. Widać, więc, że kalina ogrodowa nie jest bardzo wymagająca.

Mimo tego, że krzew i drzewo kalina nie sprawiają dużych problemów, w uprawie trzeba zadbać o odpowiednie stanowisko. W przeciwnym wypadku nawet kalina pospolita zacznie chorować. Do tego zostanie zaatakowana przez szkodniki. Jeśli więc w ogrodzie nie ma odpowiedniej gleby, należy poprawić jej strukturę. Najlepszym rozwiązaniem jest rozłożenie kompostu w miejscu gdzie ma rosnąć kalina. Dostarczy on składników odżywczych i ogólnie użyźni glebę.

Kalina ogrodowa – pielęgnacja

Kalina ogrodowa nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Jest rośliną, której nie trzeba jakoś szczególnie intensywnie przycinać. Nie potrzebne jest, więc formowanie, ponieważ kalina naturalnie dysponuje pięknym pokrojem. Tylko od czasu o czasu można przeprowadzać cięcie sanitarne i odmładzające. Te dwa zabiegi w zupełności wystarczą. Znacznie ważniejsze jest odpowiednie ściółkowanie i podlewanie.

Dobrze wykonane ściółkowanie ograniczy parowanie wody z podłoża. To sprawi, że wilgotność gleby utrzyma się na optymalnym poziomie. Ważne jest też podlewanie młodych roślin oraz starszych zwłaszcza w okresie suszy. Nie należy go wykonywać często, nie ma też sensu dostarczanie małych ilości wody. Zdecydowanie efektywniejszym rozwiązaniem jest obfite podlanie tak by woda dotarła do bryły korzeniowej. Taki zabieg zapewni dostateczny poziom wilgotności podłoża.

Ostatnim zabiegiem jest nawożenie. Kalina pospolita tak jak i inne gatunki, może być nawożona. Najlepsze do tego celu są nawozy organiczne lub mineralna. Te drugie powinny mieć zwiększoną dawkę fosforu. To wpłynie na bujniejsze kwitnienie dowolnego okazu. W nawozie powinna znajdować się też spora dawka potasu. Ten składnik poprawia krzewienie się rośliny. To już wszystkie wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji. Dzięki nim krzew lub drzewo kalina będzie ozdobną ogrodu przez długi czas.