Kiedy siać kwiaty w ogrodzie?

Sadzonki roślin ozdobnych można przygotowywać na dwa popularne sposoby. W przypadku inspektu, tunelu foliowego lub szklarni nasiona kwiatów można wysiewać średnio 2–3 tygodnie wcześniej niż w uprawie gruntowej. Optymalny jest wysiew w pojemnikach; można korzystać m.in. z paletek do rozsad. Z reguły nasiona wysiewa się w mieszaninie torfu i piasku (np. w proporcji 3 : 1). Przez cały okres uprawy należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża. W przypadku, gdy nie ma możliwości uprawy pojemnikowej, pozostaje siew bezpośrednio do gruntu. Kiedy to robić?

Kiedy siać nasiona kwiatów?

Pracę tę powinno się wykonywać w umiarkowanie ciepłe, bezdeszczowe i przede wszystkim bezwietrzne dni. Dobrze, jeśli prognoza zapowiada nadejście opadów deszczu. Nasiona wysiewa się, zwracając uwagę nie tylko na aktualną pogodę, ale także na optymalne terminy dla danego gatunku lub odmiany.

Jakie są terminy siewu:

W marcu (najlepiej od drugiej dekady) – aster chiński, aksamitka, gazania, goździki, lewkonia, cynia, szałwia, lobelia, zatrwian, lwia paszcza, portulaka.

W kwietniu – aster chiński, nagietek, nasturcja, czarnuszka, eszolcja, godecja, maciejka, rezeda, słonecznik, smagliczka nadmorska, ubiorek gorzki, wilec, złotokwiat, powój trójbarwny.

W maju/czerwcu – dzwonek ogrodowy, lak pachnący, malwa, mak syberyjski, miesiącznica, naparstnice, niezapominajki, goździk brodaty.

W czerwcu/lipcu – bratki. Niektóre rośliny jednoroczne można wysiewać także jesienią. Przejście okresu chłodu pozytywnie wpływa na ich wzrost. W takim wypadku głębokość siewu powinna być nieco większa od tej zalecanej przez producenta i literaturę.

W listopadzie – chaber bławatek, chaber piżmowy, złocień polny, złocień trójbarwny, nagietek, maczek kalifornijski, ubiorek gorzki, ubiorek okółkowy, czarnuszka.

Termin siewu to nie wszystko

Odpowiednio dobrany termin siewu to ważny aspekt uprawy, jednak warto zwrócić uwagę także na inne elementy. Każdorazowo powinno się sprawdzić głębokość siewu – od tego zależy efektywność i czas kiełkowania. Nasiona zaleca się wysiewać w słonecznym, zacisznym miejscu w żyznej glebie. Po kilku tygodniach sadzonki będą wymagały przepikowania. Na miejsce stałe wysadza się je, kierując się wymaganiami (stanowisko, podłoże), a także zalecaną rozstawą. Nadmierne zagęszczenie nie jest korzystne – rośliny w ścisku nie prezentują pełni swoich walorów, stają się dla siebie konkurencją (o światło, wodę, składniki pokarmowe i przestrzeń), a przy tym są bardziej podatne na porażenia chorobami grzybowymi. Nasiona kwiatów warto kupować w renomowanych sklepach, zapewniających różnorodność gatunkową i wysoką jakość.

Kwiaty zapewniają ogromną elastyczność kompozycji – gatunki jednoroczne warto łączyć z dwuletnimi i bylinami. Dzięki temu ogród każdego roku prezentuje się pięknie i inaczej.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej