Do czego potrzebujemy lamp w ogrodzie?

Rodzaj lamp zależy od funkcji, którą mają pełnić na zewnątrz. Podobnie jak we wnętrzach, w ogrodzie oświetlenie pozwala na bezpieczne przemieszczanie się, wykonywanie konkretnych czynności oraz dekorowanie i budowanie spektakularnej gry świateł i cieni, która wpływa na wizualny odbiór całej przestrzeni.

W ogrodzie funkcyjne produkty oświetleniowe montuje się przede wszystkim w okolicach drzwi wejściowych, na ścianach wokół domu, w strefie wypoczynkowej oraz wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych – ścieżek, podjazdów itp.

Do najpopularniejszych produktów, dostępnych w ofercie wielu sklepów, zalicza się:

  • lampy solarne,
  • standardowe produkty oświetleniowe o podwyższonym stopniu wodoszczelności.

Zastanówmy się zatem, które z nich warto wybrać.

Lampy solarne – światło prosto z przyrody

Niezmiernie popularne lampy solarne nie potrzebują kabli ani dodatkowej instalacji, dzięki czemu z łatwością montujemy je w dowolnej części ogrodu. Pozwalają na swobodne oświetlenie trawników i ścieżek, a także murków, rabatek i oczek wodnych.

Lampy solarne działają dzięki ogniwom fotowoltaicznym, czyli są w pełni bezpieczne dla środowiska i czerpią całą energię wprost z promieni słonecznych. Ładują się w ciągu dnia, magazynując energię w akumulatorach, a włączają automatycznie po zapadnięciu nocy lub pod wpływem czujnika ruchu.

Największym ograniczeniem tego rozwiązania jest jednak pełna zależność od stopnia nasłonecznienia oraz ilości światła dostępnego w ciągu dnia. Całoroczne przechowywanie na zewnątrz sprawia także, że w okresie zimowym akumulatory zdecydowanie szybciej się rozładowują i mogą być bardziej narażone na uszkodzenia. Oprócz tego, światło przy tego typu produktach nigdy nie jest tak intensywne, jak to, które dają zwykłe lampy elektryczne.

Tradycyjne lampy elektryczne – ogród w pełni oświetlony

Drugim rozwiązaniem są standardowe lampy, które podłącza się do instalacji elektrycznej. Zapewniają światło o preferowanym natężeniu i kolorze, a przy tym można je stosować zarówno przy ścieżkach, na trawnikach, jak i na elewacji budynków. Jedynym ograniczeniem jest doprowadzenie przewodów do wybranego miejsca.

Podstawowym zagadnieniem w przypadku lamp stosowanych na zewnątrz jest wybór odpowiedniej wodoszczelności. Szereg właściwych modeli oferuje na przykład sklep z lampami Lampy.it, w którym stawia się na wytrzymałość i wysoką jakość wszystkich produktów.

Najważniejszym współczynnikiem, który musimy brać pod uwagę podczas zakupów, jest stopień ochrony IP, który informuje o tym, na ile obudowa urządzenia elektrycznego zabezpiecza je przed:

  • dostawaniem się do środka ciał obcych,
  • dostępem do wszystkich części wewnątrz, które mogłyby stanowić zagrożenie,
  • szkodliwym wpływem wnikania do środka wody.

Lampy LED

Na opakowaniach produktów oświetleniowych znajdziemy specjalne oznaczenie, składające się z liter IP oraz dwóch cyfr, które mówią o stopniu zabezpieczenia przez wspomnianymi powyżej czynnikami.

Jakie wartości IP powinny mieć lampy stosowane w ogrodach? Urządzenia znajdujące się bezpośrednio pod zadaszeniem, mogą mieć nieco niższy od pozostałych współczynnik, nie przekraczający IP23. Natomiast, wszystkie lampy montowane na niższych częściach ścian powinny mieć już stopień szczelności IP44, który chroni przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej